Svet

Prečo sa účet za dovoz potravín do Afriky „do roku 2030 zdvojnásobí“

Ak sa nezavedú naliehavé opatrenia na zvýšenie produkcie potravín, ročné náklady na dovoz potravín do Afriky sa do roku 2030 zvýšia z 50 miliárd USD na 110 miliárd USD, uviedli potravinoví experti.

Odborníci, ktorí minulý týždeň (6. – 9. septembra) na summite Africkej zelenej revolúcie v Rwande (6. – 9. septembra) zverejnili Správu o stave Afriky o poľnohospodárstve za rok 2022, vyzvali vlády, súkromný sektor a rozvojových partnerov, aby spolupracovali na urýchlení transformácie agropotravinárskych systémov. Uskutočniť ciele na ukončenie hladu a chudoby do roku 2030.

Podľa správy si udržanie výroby potravín na africkom kontinente vyžaduje ročné investície vo výške 40 – 70 miliárd USD z verejného sektora a 80 miliárd USD zo súkromného sektora.

„Existuje dobrý konsenzus o tom, kam musí Afrika ísť, aby splnila ciele potravinovej bezpečnosti,“ povedal Edward Mabaya, profesor výskumu na Cornell University a technický autor správy.

„Potrebujeme zodpovednosť hráčov, aby sme odblokovali potenciál poľnohospodárstva v Afrike.“

„Veľa sa deje na zlepšenie poľnohospodárskej produktivity v Afrike. Nedeje sa to však dostatočne rýchlo na to, aby sa splnila potrebná transformácia agropotravinárskeho systému na kontinente.“

Podľa správy, ktorú zverejnila Aliancia za zelenú revolúciu v Afrike (AGRA), by africké vlády mali investovať do vývoja údajov a zdrojov, ktoré budú informovať o reakcii na vonkajšie otrasy ovplyvňujúce produkciu potravín v Afrike.

Úspech úsilia o transformáciu potravinových systémov kontinentu je založený na efektívnej koordinácii, zodpovednosti a financovaní navrhnutých na miestnej úrovni, dodáva správa.

Vysvetľuje, že rýchly rast populácie poháňa dopyt po potravinách.

Predpokladá sa, že medzi rokmi 2017 a 2050 sa počet obyvateľov 26 afrických krajín minimálne zdvojnásobí, zatiaľ čo vidiecke obyvateľstvo subsaharskej Afriky sa má zvýšiť o 53 percent.

READ  Obchod v Melbourne oslavuje predaj výherných lístkov za 40 miliónov dolárov

„Afrika stojí pred dilemou: ak nedokáže dostatočne zvýšiť výnosy z existujúcej poľnohospodárskej pôdy, aby pokryla tento rastúci dopyt, musí premeniť svoje zostávajúce lesy a prírodné trávne porasty na poľnohospodársku pôdu… a/alebo sa stať závislou od sveta ako svojho trhu. potravinárskych výrobkov.“ uvádza sa v správe.

Prezidentka AGRA Agnes Kalibata uviedla, že africká produkcia potravín sa zvyšuje, pričom ako príklad uviedla kukuricu v Južnej Afrike. Výzvou však podľa neho je dostať jedlo tam, kde je potrebné.

„Potravinovú krízu spôsobujú najmä nezrovnalosti v našich potravinových systémoch,“ povedal Ghalibada.

Verí, že kontinent má potenciál produkovať dostatok potravín, no je nedostatočne využívaný. Povedal, že väčšina afrických krajín produkuje iba dve až päť ton pšenice na hektár namiesto štyroch až siedmich ton na hektár, čím sa potravinové potreby neuspokoja.

Vyzval africké krajiny, aby zabezpečili regionálny a kontinentálny obchod s cieľom zvýšiť prístup na trhy, čo by podľa neho urýchlilo výrobu s prístupom k poľnohospodárskym vstupom.

„Potrebujeme zodpovednosť od hráčov, aby sme odomkli potenciál poľnohospodárstva v Afrike,“ povedal Mabaya pre SciDev.Net a africké vlády musia niesť zodpovednosť za záväzky, ako je vyčlenenie desiatich percent národných rozpočtových zdrojov na poľnohospodárstvo. Malabská deklarácia.


čítaj viac: Osobitná správa: V Nigérii sa potravinová neistota zhoršuje kvôli terorizmu a klimatickým zmenám


Malabská deklarácia je záväzkom, ktorý africkí lídri prijali v roku 2014, poskytnúť efektívne vedenie smerom k špecifickým cieľom vrátane ukončenia hladu do roku 2025, strojnásobenia vnútroafrického obchodu s poľnohospodárskymi výrobkami a službami a zlepšenia odolnosti živobytia a výrobných systémov.

Odporučil zvýšiť podporu drobným farmárom v Afrike, aby mali prístup k vysokokvalitným semenám a hnojivám, pričom menej ako 30 percent používa vylepšené semená.

Rwandská ministerka poľnohospodárstva a živočíšnych zdrojov Gerardine Mugeshmana povedala: „Afrika je chudobná pre nedostatok investícií do správnych sektorov. [including] Vzdelávanie a poľnohospodárstvo“.

READ  OSN tvrdí, že Rusko blokuje prístup ukrajinským zajatcom

Vyzval na lepšiu dopravnú infraštruktúru a zariadenia na skladovanie potravín s cieľom zlepšiť prístup na trhy a znížiť straty po zbere úrody.

Vyrobené týmto dielom Subsaharská Afrika SciDev.Net anglický stôl. Máme povolenie na opätovné zverejnenie.


Podporte žurnalistiku Premium Times pre jej integritu a dôveryhodnosť

Dobrá žurnalistika stojí veľa peňazí. Iba dobrá žurnalistika však môže zabezpečiť možnosť dobrej spoločnosti, zodpovednej demokracie a transparentnej vlády.

Ak chcete pokračovať v slobodnom prístupe k najlepšej investigatívnej žurnalistike v krajine, žiadame vás, aby ste zvážili malý príspevok k tejto ušľachtilej iniciatíve.

Príspevkom do PREMIUM TIME pomáhate udržiavať relevantný časopis a zabezpečiť, aby bol bezplatný a dostupný pre všetkých.

DarovaťTextová reklama: Zavolajte Willymu – +2348098788999
BT Make Campaign AD

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close