športové

Pred 90 rokmi sa narodil legendárny sovietsky hokejový tréner Viktor Tichonov

dnes 06:50
|

Viktor Tichonov, symbol zlatého veku hokeja v bývalom Sovietskom zväze, sa stal svetovo uznávaným trénerom nielen pre úspech „profesionála“, ale aj pre náročné tréningové metódy. Mnoho hráčov, ktorých viedol, vyzeral ako diktatúra.

Bude to 90 rokov od štvrtka 4. júna od narodenia legendárneho trénera, priekopníka hry štyroch rovnakých útokov.

Tikhonov väčšinu svojej kariérnej kariéry spojil so zastúpením Sovietskeho zväzu a tímu CSKA Moskva. Sovietsky „zbor“ pod jeho vedením transformoval nadvládu svetového hokeja na osem (1978, 1979, 1981, 1982, 1983, 1986, 1989, 1990) titulov majstra sveta. Na Olympijských hrách získala tri zlaté medaile (1984, 1988, 1992) av roku 1981 získala prestížny kanadský pohár. Priekopníka drastických metód previedol aj do tímu CSKA Moskva, ktorá v rokoch 1977-1989 bez prerušenia viedla k titulu majstra ZSSR.

V roku 1998 bol Tikhonov uvedený do Siene slávy Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) a jeho meno sa objavuje aj v Múzeu olympijskej slávy v Lausanne.

Tikhonov sa narodil 4. júna 1930 v Moskve. Pred trénerskou dráhou, ktorá z neho urobila svetovú hokejovú legendu, patril k najúspešnejším hráčom v najvyššej sovietskej lige. Titul majstra ZSSR získal trikrát (1951, 1952, 1953) s tímom VSS z Moskvy a jeden v roku 1954 získal vo farbách Dinamy Moskva.

Fotogaléria

V archívnom filme z 5. februára 1979 hovorí tréner sovietskeho hokejového tímu Viktor Tichonov o svojich obvineniach počas výcviku na Challenge Cup v New Yorku.

Zdroj: TASR

Svoju trénerskú kariéru začal úspešne v roku 1968 v Diname Riga, ktorá v tom čase hrávala v tretej lige a nebola jedným z úspešných tímov. Ako mladý tréner priniesol do regionálneho klubu disciplínu, požiadavky na odbornú prípravu a profesionalitu. Hráči sa mu nepáčili, ale priviedol Rigu do najvyššej súťaže, kde úspešne súťažila aj s moskovským klubom. V Rige položil Tikhonov tiež jeden zo základov súčasného hokeja. On predstavil hru pre štyri rovnaké útoky, a každý z nich bol na ľade po rovnakú dobu.

V Rige pracoval až do roku 1977, keď sa stal hlavným trénerom CSKA Moskva a národným tímom ZSSR. Pod najdôležitejším trénerským postom by prijal iba tlak od najvyššieho predstaviteľa ZSSR v tom čase, Leonida Brežněva, ktorý bol nadšený hokejom.

Predstavil prísne podmienky pre hráčov nielen v slávnom klube v Moskve, ale aj v reprezentácii. Takzvaní hokejisti trávili väčšinu času v základniach a ich životy sa točili okolo tréningov a hier. Mnohí sa vzbouřili, ale tvrdý režim sa uplatňoval na všetkých, dokonca aj na najväčšie hviezdy, ako napríklad útočník Boris Mikhailov a brankár Vladislav Tretiak. Päť legendárov: Larion, Makarov, Krutov, Fetisov a Kasatonov boli tiež predmetom prísneho kurátora Tikhonova.

Nekompromisné metódy Tikhonova však priniesli Sovietom úspech a ovládnutie sveta, resp. Ruský hokej na konci 70. a 80. rokov minulého storočia. Sovietsky „zbor“ získal osem svetových titulov a tri olympijské zlaté medaile, jednu striebornú a dve bronzové. V roku 1981 zvíťazil aj reprezentačný tím ZSSR, aj keď Kanaďania s Gretzkym, Lafleurom a Trottierom v zostave boli jednoznačne favoritmi turnaja.

Vnuk Viktora Tikhonova tiež hrá hokej na najvyššej úrovni. Fotogaléria

Vnuk Viktora Tikhonova tiež hrá hokej na najvyššej úrovni.

Zdroj: TASR

Do roku 1996 viedol klub CSKA Moskva a od roku 1978 do roku 1989 s ním bez prerušenia získal trinásť titulov majstra ZSSR.

Po olympijských hrách v roku 1994 v Lillehammeru v roku 1994 opustil post národného trénera ZSSR a potom Ruska. V sezóne 2003/2004 sa vrátil do ruského národného mužstva vo veku 73 rokov, ale Rusi pod jeho vedením zlyhali na Majstrovstvách sveta v Ostrave. Po neúspechu majstrovstiev sveta definitívne ukončil svoju trénerskú kariéru.

Zomrel 24. novembra 2014 v Moskve vo veku 84 rokov. Jej syn Vasily Tikhonov, ktorý pracoval ako tréner, hral hokej. Jej vnuk Viktor Tichonov sa venuje svojej hernej kariére.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close