Zábava

Predčasné voľby do slovenského parlamentu sa uskutočnia 30. septembra

Slovenský parlament v utorok schválil predčasné voľby v krajine 30. septembra.

Deväťdesiatdva zákonodarcov v 150-člennej Národnej rade – o dvoch viac, ako bolo potrebné – hlasovalo za tento krok, ktorý prišiel o týždeň neskôr. Zákonodarcovia zmenili ústavu krajiny Mali by byť umožnené predčasné voľby.

Slovenská ústava predtým predčasné voľby nepripúšťala.

Po koaličnej vláde na čele s premiérom Eduardom Hegerom V hlasovaní o dôvere neuspel Prezidentka Zuzana Čaputová dala v decembri v parlamente zákonodarcom lehotu na vykonanie potrebných ústavných zmien a schválenie termínu okamžitého referenda do 31. januára.

Opozícia po mesiacoch politickej slepej uličky vyzvala na hlasovanie o nedôvere. Kabutová požiadala Hegerov kabinet, aby zostal vo funkcii ako úradnícka vláda so zníženými právomocami.

Prezident povedal, že ak zákonodarcovia nedodržia termín 31. januára, zvolí nového premiéra a bude prisahať vo svojej vláde.

Termín 30. septembra podporili strany, ktoré vytvorili končiacu koaličnú vládu. Opozícia chcela predčasné voľby v júni alebo máji.

Podľa nedávnych prieskumov verejnej mienky má opozícia veľkú šancu vyhrať prvé prieskumy.

Odchádzajúca vláda darovala zbrane ukrajinským ozbrojeným silám a zároveň otvorila svoje hranice utečencom utekajúcim pred vojnou s Ruskom.

Niektorí súčasní opoziční lídri vrátane bývalého populistického premiéra Roberta Figa sú proti vojenskej podpore Ukrajiny a proti sankciám EÚ voči Rusku.

Ďalšie pravidelné parlamentné voľby na Slovensku sa uskutočnia až vo februári 2024.

READ  Slovenský spisovateľ má úspešnú knižnú prednášku v Besmore

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close