svet

Predsedovia vlád krajín V4 diskutujú o rozpočte EÚ alebo o otvorených hraniciach

Vo štvrtok sa na lednickom hrade stretnú predsedovia vlád krajín Vyšehradskej štvorky (V4). Slovenskú republiku zastupuje predseda vlády Igor Matovič, informoval tlačovú službu Úradu vlády Slovenskej republiky.

Stretnutie sa koná za českého predsedníctva V4 a bude sprevádzané antidumpingovými opatreniami.

Na summite vo štvrtok sa premiéry konajú dve pracovné schôdze. Hlavnou témou prvej z nich bude koordinácia krajín V4 pred júnovým zasadnutím Európskej rady.

Premiéri budú diskutovať o viacročnom finančnom rámci Európskej únie na roky 2021 – 2027, o stimulačnom fonde určenom na pomoc členským štátom EÚ oživiť hospodárstva postihnuté pandémiou SARS-CoV-2.

Na druhom stretnutí sa hlavy štátov budú zaoberať obnovením štátnych hraníc, obnovením cestovného ruchu, migračnou situáciou a ďalšími súčasnými európskymi problémami.

Matovič a český premiér Andrej Babiš po spoločnom stretnutí minulého týždňa (3.6.) V Prahe potvrdili, že premiéri chcú dosiahnuť spoločnú pozíciu k návrhu na prerozdelenie finančných prostriedkov z fondu na obnovu počas z 11. júna v Lednici. Musí byť súčasťou viacročného finančného rámca Európskej únie (EÚ).

Predsedovia vlád krajín V4 sa naposledy osobne stretli 4. marca v Prahe. Slovensko potom zastupoval predseda vlády Peter Pellegrini.

Vláda Igora Matoviča oficiálne vymenovala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová 21. marca. Predseda vlády Matovič minulý týždeň uskutočnil svoju prvú oficiálnu cestu do zahraničia do Českej republiky.

Coronavirus a Covid – 19

(function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) { return; } js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close