Zábava

Predstavitelia EÚ presadzujú „tvrdú“ dohodu o ruskom ropnom embargu ešte pred stretnutím lídrov

Predstavitelia EÚ obnovujú svoje snahy o súhlas s ruským ropným embargom v pondelok, keďže tvrdé víkendové rokovania sa skončili patom a šieste kolo európskych sankcií proti Moskve sa odložilo.

27 vyslancom EÚ sa v nedeľu večer nepodarilo dosiahnuť dohodu, povedal predstaviteľ novinárom v Bruseli, ale rozhovory pokračovali pred mimoriadnym stretnutím lídrov EÚ v pondelok.

Federácia sa opakovane usilovala o to, aby sa krajiny vrátane Maďarska postavili na stranu Ruska pri vyjednávaní sankcií a maďarský premiér Viktor Orbán sa niekoľko týždňov postavil proti možnosti zakázať dovoz ruskej ropy.

„V miestnosti som videl, že si myslím, že všetky členské štáty majú vôľu pracovať na rope a zakázať ropu na európskych trhoch,“ povedal v nedeľu novinárom predstaviteľ EÚ.

„Otázkou je, ako sa niektoré členské štáty spoliehajú na to viac ako iné na to, ako to urobiť a ako splniť národné špecifikácie.“

„Ak sa zameriavate na ropu, máte niektoré krajiny, ktoré sú 100% závislé od ruskej ropy, a postupný odchod je veľmi náročný. Takže to musíte zmeniť k lepšiemu,“ povedal predstaviteľ.

„Tvrdé“ reči: Na samostatnej konferencii vysoký diplomat EÚ novinárom povedal, že je „veľmi ťažké“ vyriešiť technológie ropného embarga. Krajiny ako Maďarsko, Chorvátsko, Bulharsko, Česká republika a Slovensko stále garantujú problémy s bezpečnosťou dodávok.

Vysoký diplomat EÚ vysvetlil, že EÚ „musí byť veľmi opatrná pri formulovaní zákonov a rozhodnutí“ na ochranu rovnakých podmienok na domácom trhu EÚ vzhľadom na zložitosť ropného sektora v celej Európe.

Diplomat očakával, že o otázke ropy a šiestom kole sankcií budú lídri diskutovať na pondelkovom mimoriadnom zasadnutí Európskej rady (EUCO), ale nemyslel si, že by hlavy štátov a vlád mohli vyriešiť technické otázky.

„Myslím, že sme teraz v poslednom pokuse to urobiť,“ dodali.

READ  Kuriózny príbeh Martina Babjaka: Spievali ste v sprche a potom ...

Kde stojí Maďarsko: Hoci Orbán napokon súhlasil s predchádzajúcim kolom sankcií EÚ voči Rusku, opakovane vyhlásil, že nebude podporovať zákaz ruskej ropy a plynu.

„Hoci odsudzujeme ruskú ozbrojenú agresiu, odsudzujeme vojnu a nedovolíme maďarským rodinám, aby zaplatili cenu vojny; sankcie na ropu a plyn by sa nemali rozširovať,“ povedal Orbán. Vo vyhlásení po bilaterálnych rokovaniach s britským premiérom Borisom Johnsonom v Londýne v marci.

Táto pozícia bola ústredným bodom Orbánovej kampane za znovuzvolenie, ktorú vyhral v aprílovom prieskume. Maďarsko je silne závislé od ruskej moci a podobne ako jeho kolegovia na mestskom kontinente odmietlo odsúdiť Putinovu inváziu.

V Európe však narastá frustrácia z jeho postavenia.

Nemecký viceprezident a minister hospodárstva únie Robert Hebeck v piatok pre CNN povedal, že prebiehajú „seriózne rozhovory“ o zákaze ruskej ropy. Ale, „Victor Orban, Maďarsko, [is] Európa je pripravená na jednotu a Atlantickú alianciu a teraz to tak nevyzerá.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close