Hlavné správy

Prehľad demokracie: Zameranie systému trestného súdnictva v Poľsku a na Slovensku

Právnici, ktorí dostali na uskutočnenie prevodu iba dva dni, však tvrdia, že boli izolovaní, pretože pracovali pre „Lex Super Amnia“ – advokátsku komoru, ktorá posledných päť rokov kritizuje Paisove justičné reformy.

Poľský ombudsman Adam Botner požiadal o vysvetlenie k nútenému presídleniu, čo vyvolalo obvinenia, že boli izolovaní, pretože pôsobia v združení Target Bar Association.

Medzitým, Sudca Igor Dulea, ktorý sa stal symbolom opozície sudcov a právnikov voči reformám súdnictva v Baise, mal byť v stredu vypočutený ako podozrivý z prípadu súvisiaceho s jeho verdiktom prokurátorov z roku 2017 vo Varšave. V prípade dokázania viny mu hrozia až tri roky väzenia. Duleya sa na prokuratúre nedostavil, jeho stúpenci namiesto toho zorganizovali protest pred budovou.

Tuleya tvrdí, že celý prípad vedený proti nemu je politicky motivovaný, pretože kancelária generálneho prokurátora riadená prísnym ministrom spravodlivosti Gbigno Geopro umlčuje kritické hlasy. Tuleya navyše tvrdí, že disciplinárna komora poľského najvyššieho súdu ho môže stíhať za zvýšenie jeho imunity v minulom roku. Vládol Súdny dvor EÚ (SDEÚ) v roku 2019.

Prípad proti Tuleyi stojí v strede vojny medzi kritikmi, ktorí sa v celej krajine odvolávajú na „alternatívny“ systém spravodlivosti vybudovaný spoločnosťou Pice na obranu svojich politických záujmov (vrátane komory, ktorú vytvorila a kontroluje PiS, ktorá zahŕňa nové orgány, ako napríklad politicky podriadený úrad a disciplínu generálneho prokurátora). Proti nezávislým sudcom, právnikom a právnym zástupcom, ktorí sú proti reformám, ale pod rastúcim tlakom vládnucej strany.

Na Slovensku sa nový generálny prokurátor Maros Žilinka a ministerka spravodlivosti Maria Koliková tento týždeň dostali do ostrého konca kritiky za zmeny, ktoré sa snažia zaviesť.

Generálny prokurátor Jilinga, ktorého zvolil parlament 3. decembra, Dennick n Denne chce prehodnotiť všetky dôkazy potrebné na podanie ďalšieho návrhu na Najvyšší súd smerujúci k rozpusteniu ĽSNS. [People’s Party Our Slovakia]. “.

READ  Holandsko a Nemecko bojujú o víťazstvo v kvalifikácii WCup

ĽSNS na čele s notoricky známou krajnou pravicou Marion Kotlebou sa v roku 2019 vyhla rozpusteniu s odvolaním sa na nedostatok dôkazov, keď Najvyšší súd zamietol návrh prokuratúry.

Tento týždeň sa však objavili správy, že program Jilinky bude obsahovať škrty v protiteroristickej jednotke špeciálneho procesu a odborníci tvrdia, že extrémni pravičiari by mali rozhodnutie novo menovaného právnika spochybniť.

Ako Vyhlásené Prostredníctvom Denníka SME sa chystá obrovské prepojenie s protiteroristickým úradom, čo bude stáť jeho nezávislosť a zredukuje počet jeho právnikov z piatich na troch. Advokát Thomas Hones, vedúci oddelenia a neúspešný generálny prokurátor, varoval pred zmenami v jeho kancelárii argumentujúc, že ​​extrémistické trestné činy pribúdajú a ak nebudú overené, môžu byť „mimo kontroly“.

Analytik Daniel Milo tvrdí, že každý rok padne 150 prípadov súvisiacich s terorizmom, čísla stúpajú SME Denne. Milo uviedol, že pracovnú záťaž nezvládli traja právnici. „Vysiela to ďalšie dôležité posolstvo – teda do akej miery má vláda záujem na úspešnom riešení a odhaľovaní týchto druhov trestných činov,“ vysvetlil Milo.

Skupina, v ktorej je 26 koaličných poslancov, vyjadrila znepokojenie nad plánovanou reštrukturalizáciou slovami: „demokracia sa musí brániť proti terorizmu“.

Jilinga v reakcii uviedol, že oznámené zmeny nie sú ničím iným ako „škodlivými a falošnými špekuláciami“. Potvrdil, že protiteroristické oddelenie prechádza reštrukturalizáciou, uviedol však, že namiesto zníženia počtu svojich právnikov zvýši svoje ústredie na 11. Očakáva sa, že Jilinka predloží vláde svoj konečný plán koncom januára.

Provládne potlačenie pod rúškom ministerky spravodlivosti Márie Golikovej za úplné reformy súdnictva sa verejne postavilo proti jej plánu znovuvytvoriť mapu spravodlivosti v krajine, a to už pod tlakom 320 sudcov.

Minister spravodlivosti chce účinným riadením pracovnej záťaže znížiť počet súdov a zvýšiť produktivitu. Ale namiesto uloženia rozšírených súdov nesúhlasiaci sudcovia v otvorenom liste napísali, že plány Čovej pošliapu deľbu moci.

READ  Slovenčina má slovo, ktoré má naučiť svet

Súdnictvo prijalo svoju kritiku v nadväznosti na vyhlásenie, ktoré podpísalo 140 právnikov, sudcov a akademických pracovníkov a ktoré obviňuje ďalšie aspekty Golikovej reforiem vrátane veľkého ústavného súdneho dvora z „pokračujúceho porušovania právnych zásad“.

Minister spravodlivosti tým, že obvinenia poprel, prisľúbil, že svoje súčasné reformy otvorí ďalšej diskusii.

Zatiaľ čo najväčšia krajne pravicová strana v krajine, ĽSNS, tento týždeň odvádzala dobrú prácu, dvaja členovia Kotlebovho najbližšieho politického kruhu prelomili rady, aby prostredníctvom svojich účtov v sociálnych sieťach oznámili rezignáciu z vedenia strany.

Milan Masurek a Milan Uhrik, dve dlhoročné kľúčové osobnosti ĽSNS, odstúpili zo dňa na deň po tom, čo boli zosadení z transformácie vodcovskej štruktúry strany, čo podľa Masureka dalo prezidentovi Kotlebovi „všetky praktické zručnosti“. V predchádzajúcich rokoch Kotleba požadoval, aby sa mu hovorilo „vodca“.

Woodrick vo svojej rezignácii uviedol, že po prevrate Kotlebu vo funkcii podpredsedu strany stratil „praktickú racionalitu“. Uhrik sa má stať kandidátom na europoslanca v roku 2019 po tom, čo ĽSNS získala viac ako 12 percent hlasov pri hlasovaní, ktoré dalo Kotlebovej strane dve kreslá v Európskom zhromaždení. Jeho budúcnosť v ĽSNS nie je jasná.

Masurek, člen radikálneho krídla strany, ktorý bol kedysi obvinený z verejného použitia rasových nadávok, uviedol, že členom strany zostane, pričom si ponechá svoje miesto v parlamente. ĽSNS vstúpila do parlamentu druhýkrát v roku 2020 a má stálu podporu asi 8 – 10 percent voličov.

Dve LSNS K Stallfordu sa čoskoro pridal Ondrej Durika, hovorca a poslanec z najvyšších postov strany, ktorý bol v popredí. Neonacista Odpor bielej pásky. Ďurika chce byť poslankyňou za ĽSNS.

Doteraz bolo najmenej sedem členov ĽSNS a niekoľko spojencov strany obvinených z extrémistických alebo násilných trestných činov vrátane lídra strany Kotlebu a na najvyššom súde sa čaká na odvolanie.

READ  Slovensko je miestom stretnutia Československa a Poľska

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close