Ekonomika

Premiér Robert Collop sa zúčastnil prvého Európskeho politického a sociálneho summitu a neformálneho stretnutia členov Rady Európy v Prahe.

Európsky politický a sociálny summit, nové fórum lídrov 44 krajín – členských štátov EÚ, Spojeného kráľovstva, Nórska, Islandu, Švajčiarska, Lichtenštajnska, Turecka a krajín západného Balkánu a krajín Východného partnerstva – stabilita, bezpečnosť a prosperita európskeho kontinentu. Prebiehajú rokovania o vojne na Ukrajine a energetických výzvach. V tejto súvislosti premiér vyjadril očakávanie, že na úrovni EÚ sa prijmú nové opatrenia, ale poznamenal, že na cenovom strope zemného plynu sa musia najskôr dohodnúť všetci. Členské štáty.

„V žiadnej z týchto oblastí nemožno hľadať jednostranné riešenia – vždy musíme hľadať spoločné a široké riešenia,“ zdôraznil premiér vo svojom vyhlásení zástupcom médií zhromaždeným pred začiatkom prvého summitu Európskeho politického summitu. Sociálnej. Povedal, že rozhovory poskytli dobrý základ pre neformálny summit, aby sa venoval dvom kľúčovým oblastiam: bezpečnosti a mieru a energetickej politike.

V rámci stretnutia predseda vlády Gollop spolu so svojou islandskou kolegyňou Katrin Jakobsdóttirovou predsedali jednému zo štyroch okrúhlych stolov o výzvach v energetike, zmene klímy a hospodárstve. Okrem predsedu Európskej komisie sa zúčastnili aj lídri Spojeného kráľovstva, Španielska, Holandska, Rakúska, Maďarska, Malty, Severného Macedónska a Albánska. Lídri zdôraznili dôležitosť spolupráce a rýchlej reakcie na vzniknutú situáciu.

„Európa má schopnosť a kapacitu do konca októbra zaviesť spoločné riešenie, ktoré túto zimu udrží fungovanie našej ekonomiky a ľudí v teple,“ povedal premiér. Poukázal na to, že aj keď je situácia vážna, je dostatok času a predovšetkým dostatok vedomostí na to, aby ekonomika zostala vitálna aj v budúcnosti.

Vďaka rozhodným krokom a zdravému hospodárstvu je teraz Európa silnejšia a jednotnejšia.

Na okraj stretnutí má premiér naplánované bilaterálne rokovania s ukrajinským premiérom Denisom Shmihalom, slovenským premiérom Eduardom Hegerom, kosovským premiérom Vijosom Usmani-Satriu a jeho kolegom z Beneluxu Alexandrom. De Croo, Xavier Bettel a Marc Rutte.

READ  Slovensko bojuje o zastavenie znečistenej vody, ktorá sfarbila rieku Slaná do oranžova

Bolo to konštruktívne a priateľské stretnutie, ako podčiarkol premiér po rokovaní s ukrajinským premiérom. Premiér povedal, že v súčasnej situácii je na oboch stranách povedomie, že obe krajiny sú spojencami. „Iba spoločné riešenia a zjednotená Európa môžu účinne podporiť Ukrajinu v boji proti agresii,“ zdôraznil premiér.

K žiadosti Ukrajiny o členstvo v NATO pán Golop poukázal na to, že proces vstupu do NATO je už dlho otvorený, ale je potrebné nájsť správnu cestu a správny moment. „Všetci spojenci musia jednomyseľne podporiť túto cestu a myslím si, že tu budú smerovať rokovania,“ povedal s tým, že ruská anexia ukrajinských území mohla priniesť globálnu diplomaciu k bodu obratu. „Možno neutrálne alebo dokonca proruské krajiny budú vnímať túto anexiu ako neodvolateľnú zmenu štruktúry medzinárodného spoločenstva,“ dodal s tým, že diplomatické úsilie v tejto oblasti by sa malo zintenzívniť.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close