Svet

Premiér Šalamúnových ostrovov, NZ, odsúdil Austráliu za porušenie čínskej bezpečnostnej dohody

Predseda vlády Šalamúnových ostrovov Manasseh Sokavare odsúdil Nový Zéland a Austráliu za to, že neprijali bezpečnostnú dohodu s Pekingom, pričom sľúbil, že dohodu podpíše napriek propagande na poslednú chvíľu.

Čokavere v utorok v prejave v parlamente Šalamúnových ostrovov uviedol, že jeho vláda sa snažila o dohodu s Čínou, pretože existujúce opatrenia vrátane Nového Zélandu nespĺňajú bezpečnostné potreby krajiny. Násilné nepokoje v decembri.

Poprel „absolútny nezmysel“, že Čína predstavuje hrozbu pre Tichomorie, kritizoval zlyhanie „liberálnej nadvlády“ a sľúbil, že výsledkom tohto usporiadania nebude čínska námorná základňa v Tichomorí.

„Pán predseda, považujeme za veľmi urážlivé, keď nás označujú za nevhodného na riadenie našich suverénnych záležitostí alebo na iné účely, než je presadzovanie našich vlastných národných záujmov,“ uviedol vo vyhlásení.

Predseda vlády Šalamúnových ostrovov Manasseh Sokavare vystúpi v septembri 2017 na Valnom zhromaždení Organizácie Spojených národov.

Craig Rudd / AB

Predseda vlády Šalamúnových ostrovov Manasseh Sokavare vystúpi v septembri 2017 na Valnom zhromaždení Organizácie Spojených národov.

čítaj viac:
* Minister obrany „prichytený“ dohodou o obrane medzi Šalamúnovými ostrovmi a Čínou
* Premiérka Jacintha Ardenová označila bezpečnostnú dohodu medzi Šalamúnovými ostrovmi a Čínou za „tvrdú“.
* Minister zahraničných vecí Nananya Mahuda povedal, že dohoda o obrane medzi Čínou a Šalamúnovými ostrovmi neprospeje Novému Zélandu ani jeho tichomorským susedom.

„Náš obranný prístup nie je zbytočný a nie bez náležitého zváženia všetkých našich partnerov… Pán predsedajúci, nemáme v úmysle zapojiť sa do akéhokoľvek geopolitického boja o moc.“

Rozhovory sa uskutočnili v čase, keď sa Nový Zéland aj Austrália snažili reagovať na bezpečnostné opatrenia Podrobnosti prenikli až vo štvrtok večer. Premiérka Jacinta Arternová opísala dohodu ako „tvrdú“ a v utorok ráno o situácii hovorila s austrálskym premiérom Scottom Morrisonom.

Morrison, krok Sydney Morning Herald, V pondelok večer hovoril s premiérmi Fidži a Papuy Novej Guiney v nádeji, že získa ich podporu. Zdá sa však, že pokusy o odstúpenie Šalamúnových ostrovov z dohody zlyhávajú.

Čínske lode môžu nakladať tovar na Šalamúnových ostrovoch na základe potenciálnej dohody medzi oboma krajinami (obrázok v súbore).

Mark Schiffelbeen / AB

Čínske lode môžu nakladať tovar na Šalamúnových ostrovoch na základe potenciálnej dohody medzi oboma krajinami (obrázok v súbore).

Čokavere povedal, že bezpečnostná dohoda bola „dokončená“ a pripravená na podpis.

„Pán hovorca, keď bezmocnú krysu pohryzú zlé mačky… urobí čokoľvek, aby prežil.“

Nový Zéland a Austrália spolu s ďalšími tichomorskými krajinami dlhodobo podporujú ochranu Šalamúnových ostrovov. V utorok vláda oznámila, že päť bezpečnostných síl a štyria policajti zostanú v krajine do konca mája v rámci 100-členných síl medzinárodnej pomoci na Šalamúnových ostrovoch (SIAF) vedených austrálskymi vojakmi. Nepokoje v decembri.

Žiaľ, jeho krajina je vďačná za toto bezpečnostné opatrenie a tak to aj zostane. Ale čelilo bezpečnostným problémom, povedal a dodal, že „každý má primerané ubytovanie“.

Poukázal na zlyhanie pri ochrane infraštruktúry vybudovanej Čínou počas nepokojov – čo je súčasťou čoraz užšieho vzťahu jeho vlády s Pekingom.

Bezpečnostná dohoda s Čínou nie je pre krajinu „jasnou výzvou“.

„Neznamená to, že sme necitliví… k nešťastnému názoru mnohých lídrov, že prítomnosť Číny v regióne predstavuje pre región bezpečnostnú hrozbu. Toto je úplný nezmysel.“

Doktorka Anna Paulsová, expertka z Massey University na bezpečnosť v Tichomorí, povedala, že takýto „priamy dopad“ na Nový Zéland a Austráliu možno od tragédie očakávať.

„Ale toto je prvýkrát, čo sme skutočne videli, ako vodca z Tichomoria vystúpil a tvrdil, že západná liberálna nadvláda zlyhala… zlyhala.

„Snaží sa zaistiť a balansovať medzi Canberrou a Wellingtonom a Pekingom.

Pauls uviedol, že odporúčaním bolo, aby sa bezpečnostné opatrenia ešte nezverejnili ako súčasť širšej hospodárskej dohody s Čínou.

Návrh dokumentu zverejnený vo štvrtok ukázal, že dohoda umožní dohode zo Šalamúnových ostrovov požiadať o podporu čínsku „políciu, ozbrojenú políciu, vojenský personál a ďalšie orgány činné v trestnom konaní a ozbrojené sily“ pri udržiavaní sociálneho poriadku a poskytovaní humanitárnej pomoci.

Premiérka Jacintha Ardenová sa v utorok rozprávala s austrálskym premiérom Scottom Morrisonom.

Robert Kitchen / Veci

Premiérka Jacintha Ardenová sa v utorok rozprávala s austrálskym premiérom Scottom Morrisonom.

Čína bude tiež môcť doplniť svoje lode „podľa svojich potrieb“ a „využiť spojenecké sily Číny na ochranu čínskeho personálu a kľúčových projektov na Šalamúnových ostrovoch“.

„Z dohody v jej súčasnej podobe si môžeme vziať to, že Čína bude mať nejaký druh zariadenia na poskytovanie logistickej podpory námorným návštevám. Teraz to síce platforma nebude, ale určite ňou bude, “povedal Pauls.

Artern v rozhovore s Morrisonom v utorok popoludní uviedol, že Nový Zéland aj Austrália sú naďalej znepokojené „pretrvávajúcimi problémami so Šalamúnovými ostrovmi a ich zaangažovanosťou s Čínou na prispení k militarizácii Pacifiku“. .

READ  Česká republika (38) predstierala, že zomrela, aby prežila! Agresor ju brutálne bil, detaily ju desili

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close