Veda

Prerušovaný pôst nemusí byť taký bezpečný, ako sme si mysleli

Prerušovaný pôst je populárny diétny trend, ktorý zahŕňa cyklovanie medzi obdobiami jedenia a pôstu. Verí sa, že má mnoho zdravotných výhod, ako je zníženie hmotnosti, zlepšenie citlivosti na inzulín a zníženie zápalu.

Populárne trendy stravovania sa spájajú s rizikovými poruchami príjmu potravy a postojmi medzi dospievajúcimi a mladými dospelými.

Nedávna štúdia publikovaná v časopise stravovacie správanie Vedci poukázali na potenciálne negatívne účinky prerušovaného pôstu, populárneho diétneho trendu, pri ktorom sa ľudia zdržia jedenia na viac ako 8 hodín v kuse. Hoci je prerušovaný pôst často propagovaný ako spôsob, ako zlepšiť zdravie a schudnúť alebo schudnúť, len málo štúdií skúmalo jeho potenciálne riziká.

Podľa štúdie, ktorá analyzovala údaje od viac ako 2 700 dospievajúcich a mladých dospelých v Kanade, sa zistilo, že prerušovaný pôst súvisí s poruchami stravovania u žien, vrátane nadmerného jedenia a kompenzačného správania, ako je vracanie a nutkavé cvičenie. Muži, ktorí praktizovali prerušovaný pôst, tiež častejšie hlásili nutkavé cvičenie.

Výskyt prerušovaného hladovania medzi dospievajúcimi a mladými dospelými bol pozoruhodný. Celkovo 47 % žien, 38 % mužov a 52 % transrodových alebo rodovo nekonformných jedincov hlásilo prerušovaný pôst za posledných 12 mesiacov.

„Vzhľadom na naše zistenia je problematické, ako prevládal prerušovaný pôst v našej vzorke,“ povedal vedúci autor Kyle T. Ganson, PhD, MSW, odborný asistent. University of Toronto Factor-Inventash Fakulta sociálnej práce.

Vo všetkých troch skupinách účastníci uviedli v priemere 100 dní, kedy sa v predchádzajúcich 12 mesiacoch venovali prerušovanému pôstu.

„Spojenie medzi prerušovaným pôstom a správaním s poruchami príjmu potravy je obzvlášť výrazné vzhľadom na významný nárast porúch príjmu potravy medzi dospievajúcimi a mladými dospelými od ich začiatku.[{“ attribute=““>COVID-19 pandemic,” says Jason M. Nagata, MD, MSc, assistant professor at the University of California, San Francisco, and a study co-author.

The findings provide a warning to healthcare professionals about recommending intermittent fasting as a means of weight loss, as it may facilitate eating disorder attitudes and behaviors.

“We need more education in healthcare settings and greater awareness in popular culture, including social media, of the potential harms of intermittent fasting,” says Ganson. “At this point, the proposed benefits are still unclear and unsupported by research, and the potential harms are becoming clearer.”

Reference: “Intermittent fasting: Describing engagement and associations with eating disorder behaviors and psychopathology among Canadian adolescents and young adults” by Kyle T. Ganson, Kelly Cuccolo, Laura Hallward and Jason M. Nagatad, 4 November 2022, Eating Behaviors.
DOI: 10.1016/j.eatbeh.2022.101681

READ  NASA tvrdí, že vesmírny odpad určite zasiahne vesmírny teleskop Jamesa Webba

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close