šport

Prešovský zimný štadión je po rozsiahlej rekonštrukcii opäť plne funkčný

dnes 12:41
|

Prešovský zimný štadión je po viac ako dvojročnej prestávke opäť plne funkčný. Po rozsiahlej rekonštrukcii je budova skolaudovaná a športové kluby môžu odteraz využívať klzisko naplno.

Cieľom rekonštrukcie bola podľa hovorcu mesta Vladimíra Tomka záchrana a obnova štadióna, ktorý bol postavený v roku 1967. Zlá strešná technológia si však vynútila úplnú odstávku štadióna. Stavebné povolenie na jeho stavebné úpravy a rekonštrukciu strechy bolo vydané v apríli 2018. O mesiac neskôr zostala budova úplne uzavretá. Celková cena rekonštrukcie bola 4 876 759,61 eur s DPH. Stavebné práce realizovala spoločnosť Swietelsky-Slovakia spol. Ltd.

“Myslím si, že sme jedna z mála obcí, ktorá dokázala dať zo svojho rozpočtu na rekonštrukciu z vlastných zdrojov päť miliónov eur, bez eurofondov, bez podpory vlády. Chceme, aby sa hokej hral v Prešove a zimné športy v našich mesto nezaniklo. Som veľmi rád, že aj keď sa to možno s ročným oneskorením podarilo dosiahnuť, “ uviedla Primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová počas štvrtkového brífingu.

Hlavnou časťou rekonštrukcie štadióna bola oprava strechy o rozlohe 4300 metrov štvorcových, ktorá sa vyznačuje veľmi komplikovanou konštrukciou. V prvej etape sa zrekonštruovali aj vstupné priestory štadióna, nové podlahy a oceľové konštrukcie pre nové vstupy do hľadiska. Inštalovali tiež nové turnikety, nové osvetlenie a klimatizáciu. Vymenené boli tiež vodovodné a kanalizačné systémy a sociálne zariadenia. Na fasáde pribudlo nové hliníkové zasklenie a vstupy.

Rekonštrukciou prešlo aj hľadisko, ktoré je v súčasnosti pripravené na montáž 3 600 sedadiel. Financované budú prostredníctvom schválenej dotácie 175 000 eur z Prešovského samosprávneho kraja.

“Chceli by sme urobiť miesta čo najskôr, pretože dotácia a zmluva sú podpísané. Momentálne prebieha obstarávanie, takže keď to vyjde, pustíme sa do práce.” povedala Vedúca odboru územného rozvoja, architektúry a výstavby Mestského úradu v Prešove Alžbeta Pitoráková.

READ  Slová Ivana Kmotríka ml. Po príchode ŠK Slovana Bratislava

Cena za rekonštrukciu mala byť pôvodne nižšia. Podľa Turčanovej bol navrhnutý podľa pôvodnej projektovej dokumentácie z roku 1967, po odkrytí strechy a venca sa však zistilo, že v tom čase sa už robia technické úpravy. „Pri spracovaní projektovej dokumentácie sme vychádzali zo zlých predpokladov a celú vec bolo treba prepracovať,“ uviedol Turčanová.

Ako uviedla, naplánovali druhú etapu rekonštrukcie vo výške takmer dva milióny eur, ktorá bude obsahovať obnovu fasády. „Iba sme si to jednoducho všimli. Spoliehame sa na pomoc vlády alebo Fondu pre rozvoj športovej infraštruktúry,“ dodala Turčanová.


Artemij Panarin sa na dovolenke v rodnom Rusku nenudí:

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close