Ekonomika

Prezident Mexika kritizoval nomináciu ukrajinského prezidenta Zelenského na Nobelovu cenu za mier.

Mexický prezident Andrés Manuel López, verný svojej nenávisti k Ukrajine, kritizoval poslancov Európskeho parlamentu za to, že nominovali ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na tohtoročnú Nobelovu cenu za mier.

Počas tlačovej konferencie 5. októbra ráno mexický prezident potvrdil, že je hodný najvyššieho svetového mierového vyznamenania a nie jedného z prezidentov krajín zúčastňujúcich sa na vojne v Európe.

„Pri všetkej úcte, Európsky parlament navrhuje prezidenta Ukrajiny ako kandidáta na Nobelovu cenu za mier, bez ohľadu na to, či postúpi alebo nie, ako dostane jeden z účastníkov vojny Nobelovu cenu za mier?“, spýtal sa AMLO v Národnom paláci.

„Neexistujú žiadni iní ľudia, ktorí bojujú za mier? Prečo nie pápež František? OSN Pán riaditeľ, malo by ich byť oveľa viac,“ dodal.

Prezident od vlaňajšieho marca naďalej spochybňuje podporu desiatok európskych politikov vrátane súčasných a bývalých europoslancov, ktorí požiadali nórsky Nobelov výbor, aby zvážil Zelenského a obyvateľov Ukrajiny o Nobelovu cenu za mier, ktorá bude udelená tento piatok. 7. október.

Za odmietnutie sankcií proti Rusku minulý mesiac OSN. Vláda AMLO mala tiež spory s Ukrajinou, pretože na Valnom zhromaždení navrhla svetové mierové prímerie, čo je plán, ktorý ukrajinskí predstavitelia ako prezidentský poradca Myjailo Podoljak považovali za získanie času pre Moskvu. 5-ročné moratórium na vojnu.

Ukrajina tvrdí, že plán Mexika je „ruský plán“

Mychajlo Podoljak, poradca prezidenta Volodymyra Zelenského a hlavný vyjednávač v mierových rozhovoroch, reagoval na plán navrhnutý mexickým prezidentom na ukončenie vojny na Ukrajine, predstavený 16. septembra.

„Tvorcovia mieru používajú vojnu ako tému pre svoje vlastné vzťahy s verejnosťou. @lopezobrador_ znamená držať milióny v okupácii, zvyšovať počet masových hrobov a dať Rusku čas na doplnenie rezerv pred ďalším útokom? Takže ich ‚projekt‘ je ruský projekt,“ uviedol ukrajinský predstaviteľ na svojom účte na Twitteri.

READ  Vývoz automobilov v júli pomohol slovenskému zahraničnému obchodu

Ukrajinská vláda dovtedy nezverejnila oficiálne stanovisko k návrhu mexického prezidenta.

López Obrador počas svojho prejavu počas osláv Dňa nezávislosti Mexika 16. septembra povedal: „Ide o hľadanie stability, o zastavenie vojny na Ukrajine ao dosiahnutie prímeria na najmenej päť rokov v prospech mieru medzi všetkými krajinami.

Mexický prezident v minulosti pohŕdal Ukrajinou a podporoval Rusko

V marci, necelý mesiac po ruskej invázii na Ukrajinu, mexický Senát vytvoril „Výbor ruského priateľstva“ zameraný na šírenie ruskej propagandy na najvyšších miestach mexickej vlády.

Armando Contreras Castillo, člen Kongresu v Mexiku, povedal: „Vždy sme pripravení urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme zvýšili priateľstvo, vzťahy a spoluprácu medzi Mexikom a Ruskom vo svete a v každom aspekte života.“

„Opätovne potvrdzujeme svoju morálnu a politickú podporu ťažkému rozhodnutiu, ktoré prinútilo ruskú vládu a prezidenta Vladimira Putina zapojiť sa do legitímnej obrany svojho ľudu, vyhnúť sa veľkému vojenskému konfliktu, zachovať svetový mier a vojensky zasiahnuť na území Ukrajiny. Oslabte neonacistické, pučistické sily, “napísali v liste mladí predstavitelia mexického štátu Morena, mladí predstavitelia politickej strany súčasného prezidenta v Mexiku.

Koncom marca mexický prezident oznámil, že krajina je „pacifistická“, a preto nepošle zbrane na podporu Ukrajiny, ani sa nezúčastní na ekonomických sankciách proti Rusku.

„Nechystáme sa podnikať žiadne ekonomické odvetné opatrenia, pretože si chceme zachovať dobré vzťahy,“ oznámil prezident 1. marca 2022.

V apríli sa Mexiko zdržalo hlasovania OSN o vylúčení Ruska z Rady OSN pre ľudské práva v reakcii na dôkazy o vojnových zločinoch a porušovaní ľudských práv, ktoré má rada podporovať.

Európski politici žiadajú Nobelovu cenu za mier pre Zelenského

V marci 2022 skupina politikov z viacerých európskych krajín prostredníctvom otvoreného listu požiadala o udelenie Nobelovej ceny za mier pre ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a ukrajinský ľud.

Signatári otvoreného listu požiadali nórsky Nobelov výbor o opätovné otvorenie nominačného obdobia na tohtoročnú cenu, ktoré sa skončilo 31. januára z dôvodu „bezprecedentných historických udalostí“ súvisiacich s vojnou medzi Ruskom a Ukrajinou.

„Svet bol šokovaný vojnovými scénami z Ukrajiny. Milióny rodín teraz žijú v strachu, ich domovy a životy sú ohrozené bombardovaním a inváznou armádou. „Sme svedkami odvahy ľudu Ukrajiny tvárou v tvár tejto vojne vyhlásenej Ruskom,“ uvádza sa v liste.

Signatármi sú zákonodarcovia z Holandska, Spojeného kráľovstva, Nemecka, Švédska, Estónska, Bulharska, Rumunska a Slovenska.

Sú medzi nimi bývalý estónsky premiér Andrus Ansip a bývalý holandský minister zahraničných vecí Bert Koenders, ako aj niekoľko europoslancov.

Tohtoročnými nominantmi na Nobelovu cenu mieru sú okrem iného švédska environmentalistka Greta Thunberg, bieloruská opozícia Svetlana Džanovskaja, pápež František, Arctic Council a Barmské hnutie za nespoluprácu.

Prihláste sa tu, aby ste dostávali naše bulletiny, prístup k exkluzívnemu obsahu, čítanie našich noviniek bez reklám a ďalšie!

Trendové novinky PVDN

  • Telo ženy našli spútané a zapchaté v hotelovej izbe Puerto Vallarta. V utorok popoludní v hoteli Puerto Vallarta našli mŕtvu ženu. Podľa zavedených protokolov začali pracovníci regionálnej prokuratúry vyšetrovanie nálezu bezvládneho tela, ku ktorému došlo po správe, že sa nachádza v hotelovej izbe na Avenida Mexico a Guerrero v štvrti Los Mojoneras.
  • Video z reštaurácie Puerto Vallarta sa stalo virálnym, muž hádže tacos na manželku počas hádky, porodí „Lord Tacos“ (vírusové video) Video reštaurácie v Puerto Vallarta sa stalo virálnym, potešilo používateľov internetu na celom svete a zrodilo Lorda Tacosa. Udalosti sa odohrali v reštaurácii v Puerto Vallarta v Jalisco a na nahrávke je vidieť, ako sa pár háda pri jedle chutného jedla pri malom stolíku na chodníku. Pani…
  • hurikán Arlene; Malý, ale veľký hurikán sa Puerto Vallarta nevyrovná V piatok sme šli spať s tropickou búrkou a zobudili sme sa na hurikán 4. kategórie ohrozujúci pobrežie Jalisco, do pondelkového rána sme zažili len slabý rozptýlený dážď a minimálny nárast vĺn s vetrom 2 km/h podľa predpovede. Skoré denné hodiny. Skutočne,…
  • Kartel Jalisco Nueva Generation kontroluje 78 % prania špinavých peňazí v Mexiku Kartel Jalisco Nueva Generación Cartel (CJNG) sa etabloval ako líder mexickej drogovej ekonomiky, založil veľké množstvo podnikov a pral špinavé peniaze a na rozdiel od iných kartelov sa odklonil od typického obchodu s nehnuteľnosťami v oblasti obchodovania s drogami. V odvetviach prania špinavých peňazí. O tom by pochyboval málokto. VYŠETROVANIE MILENIO,…
  • Americký turista rozbil dve sochy vo Vatikáne po odmietnutí návštevy u pápeža Pobúrenie vyvolalo Vatikánske múzeá, kde americký turista zhodil na zem dve starobylé busty z Chiaramondiho galérie a v návale hnevu ich poškodil. Päťdesiatročného muža okamžite zadržali a podľa najprísnejšieho interného poriadku odovzdali žandárstvu. Muž, americký turista z Egypta…
READ  Európska centrálna banka chce zaviesť digitálne euro

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close