šport

Prezident SFZ Ján Kováčik: Navrhnem Tarkoviča

včera 13:10
|

Nepatrí medzi ľudí, ktorí navonok prejavujú emócie. Málokedy tiež verejne hovorí o svojich návrhoch, kým na ne nepoukáže výkonný výbor. Po postupe na Euro 2020 hovoril prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik inak ako zvyčajne. Na tlačovej konferencii vyhlásil, že si želá, aby Štefan Tarkovič pokračoval v pozícii reprezentačného trénera aj po novembrovom asociačnom termíne.

PLATTE AKO HAPAL

Ale doba je dynamická a veci sa rýchlo menia. Od posledného vyjadrenia šéfa SFZ skončil úspešný Vladimír Weiss starší na lavičke Gruzínska na Slovensku i v zahraničí. Po ukončení angažmánu v Ludogorci Razgrad je Čech Pavel Vrba, ktorého Ján Kováčik v minulosti neúspešne plánoval, stále bez zmluvy.

“Ich súčasný stav na mojom pohľade na veci nič nemení. Moje vyhlásenie je platné. Na výkonný výbor prídem s návrhom, aby sa Štefan Tarkovič stal hlavným trénerom národného tímu pre ďalší kvalifikačný cyklus majstrovstiev sveta.” 2022 a budúci rok euro, “ týmito slovami, hneď na začiatku debaty prvý muž slovenského futbalu poprel akékoľvek špekulácie.

Otázkou teda je, či jediný úspešný zápas v Belfaste stačil na to, aby presvedčil Štefana Tarkoviča, že si zaslúži dlhodobú príležitosť. “O správnosti tejto voľby som bol presvedčený ešte predtým, ako sme Štefanovi ponúkli kontrakt na tieto tri zápasy. Museli sme sa však vyrovnať s krátkodobým kontraktom, pretože sme potrebovali rýchlo konať. Zostavenie nového realizačného tímu na tri zápasy bolo jednoduchšie, teraz sa môžeme sústrediť na dlhodobý plán. Štefan Tarkovič ma nemusel presviedčať, pretože ho dobre poznám. “

Výkonný výbor sa stretáva 1. decembra. Verejnosť vzhľadom na súčasné stanovisko Jána Kováčika vníma ďalšie kroky iba ako formalitu. Prezident SFZ je na toto označenie háklivý a nevylučuje, že na kolégium môže prísť človek, ktorý príde s inou alternatívou. V minulosti napríklad člen výkonného výboru Juraj Jánošík nominoval Ľubomíra Moravčíka na post reprezentačného trénera, hoci väčšinou členov bol vtedy Ján Kozák st.

READ  Na Slovensko smeruje otázka hry - SEENIT

“Dnes nemôžem povedať, či niekto príde s iným návrhom. Verte, že schôdza výkonného výboru nie je formalita. Je to pracovná skupina, ktorá argumentuje a presviedča. Návrh z mojej strany je jasný. Hovoril som s mnohými členmi. Väčšina bola za neho. “

Verejnosť zatiaľ nepočula, za akých podmienok pracoval, a v prípade jeho schválenia bude pracovať Štefan Tarkovič. “Dohodli sme sa na jednorazovej cene za tri zápasy, ktorú dostane. Ak výkonný výbor schváli Štefana Tarkoviča, ponúkneme mu plat, ktorý je pre nás obvyklý. To znamená 15 000 eur mesačne,” odpovedal Ján Kováčik .

Prezident SFZ v októbri riskoval. Mnohí dnes oceňujú jeho odvahu navrhnúť Pavlovi Hapalovi v čase, keď národný tím bojoval o účasť na šampionáte. Otázkou je, akú optiku by tí istí ľudia pozreli na toto rozhodnutie, ak by sa lopta odrazila do siete po strele 1: 1 v Lafferty v Belfaste a Michal Ďuriš by sa už nemohol rozhodnúť predĺžiť postup Slovenska na úkor Severného Írska.

Ján Kováčik a Štefan Tarkovič

Ján Kováčik a Štefan Tarkovič

Zdroj: TASR

“Bolo to veľmi ťažké. Netajím sa tým, že sme s Pavlom mali veľmi dobré osobné vzťahy. O to ťažšie bolo vyriešiť túto tému telefonicky, pretože mal pozitívny test na koronavírusy a nemohli sme sa stretnúť v r. osoba. Som však stopercentne presvedčený, že sme sa rozhodli správne. “

Štefan Tarkovič v súčasnosti zastáva pozíciu technického riaditeľa SFZ. Otázka je, či, ak zostane na lavičke národného tímu, bude pokračovať v doterajšej práci alebo či na jeho miesto nastúpi niekto iný. “V tejto chvíli nemôžem jednoznačne odpovedať. V hlavách máme určité možnosti, ale na vyriešenie tejto otázky je potrebné ešte asi mesiac.” povedal Ján Kováčik.

READ  Giro d'Italia 2020: Peter Sagan odhaľuje príčinu neúspechu

OVEĽA LEPŠIE

Hanba a katastrofa. Týmito slovami opísal prezident SFZ Ján Kováčik výkony našej reprezentácie v priebehu septembra a októbra. Ako vníma novembrové duely? Pripomeňme, že sme vyhrali remízu v Severnom Írsku (2: 1 p. B.), Porazili sme Škótov v Lige národov (1: 0) a prehrali sme v Česku (0: 2).

“Bolo to oveľa lepšie a najmä sme postúpili na majstrovstvá Európy. To bolo pre nás absolútne kľúčové,” poznamenal Ján Kováčik a na otázku, ako sa cíti lepšie, odpovedal:

“Jednoducho sme si to všimli. Videli sme, aké zápasy sme hrali. Samozrejme, v Česku to už nebolo optimálne, ale nastúpili sme proti najlepšiemu tímu našej skupiny. Okrem toho sme odohrali tri mimoriadne náročné zápasy počas týždeň. “

Myslieť si, že všetko je optimálne, by teraz nebolo správne. Reprezentácia má svoje starosti. Obavy máme najmä v útočnej fáze. Z tohto dôvodu zostúpili Slováci do C-divízie Spoločnosti národov.

“Samozrejme, je to sklamanie, ale beriem to ako samozrejmosť. Začali sme katastrofálne. Po septembrových a októbrových zápasoch som si nerobil ilúzie. Urobíme všetko pre to, aby sme sa poučili do budúcnosti a podobným výpadkom zabránili,” uviedol Ján Kováčik , ktorý sa ako väčšina fanúšikov už teraz teší na budúcoročné euro.

Slováci si v základnej skupine zmerajú sily so Španielmi, Poliakmi a Švédmi. “Už to nie sú slabí súperi. Bude to závisieť od aktuálnej formy. V minulosti sme mnohokrát dokázali, že so silnými súpermi dokážeme hrať vyrovnanú hru.”

POMOC A AMATÉROV

Ako je známe, víťazstvo v Belfaste nie je len o športových úspechoch. Odmena vo výške 9,25 milióna eur z európskych zdrojov poputuje na účet Slovenského futbalového zväzu. “Iba sme si to jednoducho všimli. Máme veľké výpadky zo vstupného a marketingových práv,” uviedol prezident SFZ Ján Kováčik a na záver dodal:

READ  Pridáva sa kanadská hráčka Ole Miss Tennis Tennis U16, Rachel Cresack

“Tretinu si rozdelí tím, druhú tretinu budeme potrebovať na náklady spojené s účasťou na šampionáte. Poslednú tretinu investujeme do rozvoja mládeže, akadémií a časť prostriedkov skončí aj v amatérskych futbalové kluby. ““

10

Ján Kováčik je dlhoročným prezidentom SFZ, za jeho éry bude mať zastúpenie piateho hlavného trénera.

Hovoril tiež s HAPALOM O PENIAZE

Je logické, že predchodca Štefana Tarkoviča Pavel Hapal neprijal rozhodnutie o jeho konci ľahko. Koniec koncov, v našom denníku sme s ním ešte nestihli priniesť bilančný rozhovor. Ján Kováčik už hovoril s 51-ročným rodákom z Kroměříža. „Stretli sme sa, normálne sme diskutovali,“ uviedol prezident SFZ a pripustil, že hovorili aj o téme peňazí, keďže Pavel Hapal mal v zmluve zakotvenú odmenu 250-tisíc eur pre prípad postupu na šampionát. „Najprv urobíme konečnú dohodu a potom informujeme verejnosť,“ doplnené.

POBYTY KENTOŠ

V kontexte úspechu seniorskej reprezentácie sa výsledky reprezentácie do 21 rokov vytratili. Po prehre s Gruzínskom (1: 2) a zdolaní Lichtenštajnska (6: 0) obsadili naši mladíci vo svojej kvalifikačnej skupine nelichotivé štvrté miesto. To však neznamená, že Jaroslav Kentoš skončí na lavičke náhradníkov. “Nebola to ešte celkom jeho kvalifikácia, keďže na začiatku bol tréner Adrián Guľa. Začali sme veľmi zle a potom to šlo s nami. Sme veľmi sklamaní, ale mali by sme byť stále trpezliví. Samozrejme, musíme ešte urobiť analýzu celá vec podrobne, “ povedal Ján Kováčik.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close