Svet

Prezidenti pobaltských štátov, Poľska a Ukrajiny podpisujú vyhlásenie o podpore demokratického úsilia

Vedúci predstavitelia pobaltských štátov, Poľska a Ukrajiny, ktorí si pripomínajú 230. výročie prijatia poľskej ústavy, podpísali 3. mája vyhlásenie na podporu krajín usilujúcich sa o demokratické zmeny.

Obsah bude pokračovať aj po reklame

Reklama

Prezident Estónska sa má v pondelok stretnúť vo Varšave pri príležitosti 230. výročia ústavy, ktorá sa v Poľsku oslavuje ako štátny sviatok. Kersty Caljulida, Prezident Lotyšska Egles Levitz, prezident Litvy Cigáni Nous Sada, Prezident Ukrajiny Volodymyrs Zhelenskis A prezident Poľska Andrzej Duda.

Podpísaným vyhlásením sa prezidenti „zaviazali podporovať rozvoj regiónu založeného na základných hodnotách demokracie, ako sú občianske práva, národná zvrchovanosť, demokracia, vláda zákona, rovnosť a zásady jednoty“, Uviedol to litovský prezident.

Vo vyhlásení sa uvádza, že „Európska integrácia musí byť otvorená pre všetky krajiny a krajiny, ktoré zdieľajú vyššie uvedené hodnoty.“

Hlavy štátov opätovne potvrdili svoju podporu krajinám v regióne, kde občania požadujú slobodu, demokraciu a ľudské práva.

„Veríme, že jednota pre národy je základným kameňom mieru, stability, rastu, prosperity a znovuzrodenia pre nás všetkých,“ uvádza sa v dokumente.

Toto vyhlásenie okrem iného zdôrazňuje význam ústavy z roku 1791 pre poľské a litovské štáty, ako aj ich spoločné dejiny a vzájomné vzťahy.

Prezidenti poukázali na „osobitný význam“ poľskej ústavy pre rozvoj európskeho politického myslenia, pretože išlo o „prvý základný zákon nášho kontinentu a druhý na svete“.

„Ústava z 3. mája je súčasťou európskeho politického, sociálneho a kultúrneho dedičstva,“ uviedol litovský prezident Nausseda. „Poľsko-litovská únia pripravila pôdu pre európsku jednotu a pokročila za svoj čas.“

Autogramiáda sa uskutočnila na nádvorí Kráľovského paláca vo Varšave.

V rámci stretnutia sa lotyšský prezident poďakoval piatim zúčastneným krajinám za príležitosť pripomenúť si začiatok ústavy. „Vo všetkých našich krajinách ústavný systém začal ústavou 3. mája 1791. Je to prvá moderná európska ústava. Je to trvalý príspevok nášho regiónu k právnemu štátu v Európe,“ uviedol Lewitz.

READ  Nemecko a spojenci: 16 štátov odsudzuje používanie žoldnierov v Mali

Prezident uviedol, že Európu a jej politickú filozofiu vníma prostredníctvom dvojstupňového hodnotového systému. „Existujú základné hodnoty, ktoré zdieľame všetci rovnako – demokracia, vláda zákona, sloboda – rámec týchto hodnôt a svet má konkrétnu víziu, ktorá je krajina od krajiny, národné dedičstvo, kultúra, jazyk, Máme právo na túto konkrétnu víziu, pretože je to v rámci demokracie, vlády zákona a jednoty, “zdôraznil Lewitz.

Hovoril o aktuálnych otázkach budúcnosti Európy a uviedol konkrétne plány. Predseda zdôraznil strategickú potrebu európskeho fondu na obnovu. „Teraz máme príležitosť rozumne investovať do 5 – 10 rokov, pretože sme dosiahli skok v kvalite znižovania digitálnej, zelenej ekonomiky a sociálnych nerovností,“ uviedol Lewitz.

Žiadal tiež, aby sa nezabudlo na osud Ukrajiny a Bieloruska. „Ukrajina je tiež súčasťou tohto ústavného priestoru, ktorý dnes oslavujeme. Ukrajinský ľud má rovnaké hodnoty ako my – krajiny EÚ a NATO.“ Musíme pomôcť, aby sme boli dôveryhodní sami v seba, čo znamená, že podporujeme tieto hodnoty nielen slovami, ale aj tým, ako na ne poukázal lotyšský prezident.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close