Ekonomika

Prezidentka Katalin Novak hovorí proti kontraproduktívnym sankciám EÚ

Maďarská prezidentka Katalin Novák diskutovala v Bratislave s prezidentkou Zuzanou Caputovou, premiérom Eduardom Hegerom a miestnymi maďarskými lídrami o bilaterálnych otázkach, sankciách EÚ a nadchádzajúcich komunálnych voľbách.

„Potrebujeme sankcie EÚ, ktoré spôsobia vážnu hospodársku krízu pre ruského agresora, nie pre ľudí a hospodárstvo Európy,“ povedala spoločne maďarská prezidentka Katalin Nowak. tlačová konferencia Piatok v Bratislave so svojou slovenskou kolegyňou Zuzanou Caputovou.

„Maďarsko môže akceptovať len sankcie, ktoré spôsobia viac bolesti ruskému agresorovi ako Maďarsku alebo európskemu ľudu. Musíme poctivo preskúmať, či doteraz uvalené sankcie splnili svoju funkciu.“

Vysvetlil štátny prezident.

„Naša pozícia bola od začiatku pevná: odsudzujeme ruskú agresiu, jeho útok na Ukrajinu a stojíme za územnou celistvosťou a suverenitou Ukrajiny,“ zopakoval.

Novak poznamenal, že Slovensko a Maďarsko nemajú rovnaký postoj k vojenskej pomoci, obe však prijímajú veľké množstvo ukrajinských utečencov. Dodal, že obe krajiny považujú budovanie mieru za prioritu, hoci perspektívy v súčasnosti týmto smerom neukazujú.

Prezident zdôraznil, že k štyrom krajinám Poľsku, Maďarsku, Slovensku a Českej republike neexistuje žiadna alternatíva.

Súvisiaci článok

Slovensko chce diskutovať o hraničných kontrolách na úrovni EÚ

Slovensko chce diskutovať o hraničných kontrolách na úrovni EÚ

Česká republika aj Rakúsko oznámili zavedenie kontrol na hraničných priechodoch so Slovenskom. Pokračovať v čítaní

Pri bilaterálnych otázkach pripomenul, že podľa posledného sčítania ľudu na Slovensku žije v krajine takmer pol milióna Maďarov a presadzovanie ich práv je pre Maďarsko veľmi dôležité. „Maďari na Slovensku sú veľmi integrovaní v susedných krajinách,“ zdôraznil Novák a vyzval svojho slovenského kolegu, aby urobil pre miestnych Maďarov všetko pre zachovanie ich národnej identity.

Novak zdôraznil, že dvojité občianstvo nikomu neuberie, ale dopĺňa každodenný život maďarskej menšiny. Slovenský zákon o dvojitom občianstve bol síce nedávno novelizovaný, no stále neprináša riešenie pre miestnu maďarskú komunitu, ktorá požiadala Kaputovú o pomoc v tejto veci.

READ  TEST: Seat Leon 1.5 TSI 130: Čo je to slabší štvorvalec?

Maďarská hlava štátu sa počas návštevy Bratislavy stretla aj so slovenským premiérom Eduardom Hegerom.

Novak rokoval s Christianom Forom, šéfom Asociácie, koalície maďarských politických síl na Slovensku. „V nadchádzajúcich voľbách do VÚC a okresov je dôležité, aby sa Maďari zjednotili a to je cesta k dobrým výsledkom,“ zdôraznil.

Odporúčaná fotografia cez Facebook/Novák Katalin

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close