Hlavné správy

Prezidentské voľby budú mať nepochybne vplyv na vzťahy USA s EÚ, tvrdí bývalý veľvyslanec

Podľa Bútora došlo za vlády Donalda Trumpa ku konfliktom o Európsku úniu a USA kvôli viacerým problémom. Pripomenul Trumpove ochranárske opatrenia v oblasti obchodných vzťahov, prezidentove konkrétne vyhlásenia k niektorým európskym politikám a otázkam európskej bezpečnosti a NATO.

Podľa neho nepredvídateľná zahraničná politika Spojených štátov vytvorila neistotu v medzinárodných vzťahoch a de facto uvoľnila priestor aktérom, ako je Čína. Spojené štáty tiež pripomenuli, že odstúpili od viacerých medzinárodných organizácií a dohôd, na ktorých sa zúčastňujú členské štáty EÚ.

„Existujú aj ďalšie oblasti, v ktorých sa hlavní spojenci dostali do konfliktu, napríklad politika voči Iránu a politika voči Izraelu.“ uviedol a dodal, že ak Trump bude pokračovať v zahraničnej politike, vzťahy medzi USA a EÚ by sa mohli ešte viac skomplikovať. Bútora dodal, že riaditeľ Rady USA pre zahraničné vzťahy (CFR) Richard Haass v nedávnom vydaní časopisu Foreign Affairs venovanom ére vlády Donalda Trumpa pripomenul, že „Okrem investícií do druhej svetovej vojny a obrany demokracie vo svete má Amerika tradíciu izolacionizmu, protekcionizmu a nacionalistického unilateralizmu.“

Zdroj: SITA / John Rucosky / Tribúnový demokrat prostredníctvom agentúry AP

„EÚ je presvedčená, že partnerstvo s USA je založené na dlhodobých politických, kultúrnych, hospodárskych a historických väzbách, spoločných hodnotách, ako je sloboda, demokracia, podpora mieru a stability, ľudské práva a vláda zákona, a spoločné ciele, ako je prosperita, bezpečnosť, otvorené a integrované ekonomiky a ďalšie, “ uviedol a dodal, že budeme musieť pracovať na vzťahoch, čo by bolo ťažšie, ak by bol súčasný prezident USA znovu zvolený.

Bútora v šou Pavla Demeša Svet uviedol na Tablet TV päť negatívnych faktorov, s ktorými sa v súčasnosti musia Spojené štáty vyrovnať. Zahrnul medzi ne polarizáciu americkej spoločnosti, hospodársku krízu, krízu spojenú s pandémiou COVID-19, rasovú a sociálnu nerovnosť a určité oslabenie postavenia USA vo svete.

Volebnú kampaň pred novembrovými prezidentskými voľbami označil za Bútoru „stretnutie dvoch veľmi odlišných táborov“, a v tejto súvislosti pripomenul Trumpove kritické až urážlivé poznámky o jeho protivníkovi Joe Bidenovi. „Spôsob, akým si Donald Trump počínal štyri roky, je bezprecedentný.“ povedal. Trump podľa Bútora od jeho víťazstva v roku 2016 „neprestal robiť kampane a používa Twitter ako nástroj politiky“, Má nepochybné komunikačné schopnosti, energiu, je stále schopný presvedčiť veľké množstvo voličov, čo z neho robí podľa bývalého slovenského diplomata silného kandidáta.

Joe Biden oficiálne prijatý

Zdroj: SITA / AP Photo / Andrew Harnik

Americký prezident by mal zjednotiť krajinu. Podľa Bútora sa však Trump riadil líniou polarizácie a postupne sa dostal do sporov s novinármi, politikmi, prisťahovalcami a ďalšími skupinami – ale aj s mnohými svojimi kolegami. „Málokedy sme videli, ako americký prezident opakovane vyjadruje nedôveru voči bezpečnostným inštitúciám.“ uviedol Bútora a túto skutočnosť opísal ako „vážna vec“,

Pripomenul tiež nezrovnalosti vo vyhláseniach amerického prezidenta, jeho „slabšie znalosti zahraničnej politiky“ a opakoval nepravdy vo svojich vyjadreniach. Podľa Bútora sa Trumpov oponent, bývalý viceprezident Joe Biden, postupne stal prijateľným kandidátom pre všetky skupiny v rámci Demokratickej strany a v súvislosti s volebným programom začal komunikovať svojimi rôznymi prúdmi. Oslovil dokonca aj niektorých členov Republikánskej strany, ktorí mu vyjadrili podporu verejnosti.

Biden sa „štylizuje Franklina D. Roosevelta“, muž, ktorý ako prezident vyviedol Ameriku z ťažkej hospodárskej krízy a pomohol jej uspieť v druhej svetovej vojne. Podľa neho sú možnosti „boj o dušu Ameriky“, myslí si Bútora. „Biden chce obnoviť miesto Ameriky vo svete, pričom rešpektuje skutočnosť, že už nie je tou bezkonkurenčnou superveľmocou, ale musí hľadať spojencov a uvažovať o návrate k medzinárodným zmluvám.“ uviedol Bútora a pripomenul reformy v oblasti školstva, ekonomiky, zdravotníctva a úsilie v boji proti zmene podnebia aj vo forme masívnych investícií do čistej energie.

Donald Trump a Joe

Zdroj: SITA / AP / Alex Brandon / Evan Vucci

„Donald Trump v zásade hovorí, že je to on, kto pomohol Amerike dosiahnuť za posledné obdobie mimoriadne a veľa úspechov, a preto chce v týchto úspechoch pokračovať.“ Povedal Bútora. Prezident chce podľa neho pokračovať v „napĺňaní hranice“ America First a pokračovať v ekonomickom boji s Čínou.

Tiež sľubuje vytvorenie desiatich miliónov nových pracovných miest, vývoj vakcíny proti COVID-19 a lepšiu pripravenosť na budúce epidémie, dereguláciu výroby energie a ropy na Aljaške, výrobu všetkých kľúčových liekov a zdravotníckych pomôcok priamo v USA, vybudovanie „najlepšej infraštruktúry v svet “, pokrytie vysokorýchlostným internetom v celej krajine a vedúce postavenie vo vytváraní 5G siete.

Trump podľa Bútora trvá na tom, že chce byť prezidentom „Zákona a poriadku“, a sľubuje ochranu a podporu polícii. „Rovnako ako pred štyrmi rokmi tvrdí, že chce zlepšiť politický systém – mnoho komentátorov však upozorňuje, že jeho podpora polarizácie spoločnosti, ako aj opakované spochybňovanie spravodlivosti volieb pomohli podkopať piliere americkej demokracie. , uzavrel Bútora.

READ  Vyšle Slovensko na Ukrajinu protivzdušnú obranu S-300? Pentagon na tom pracuje.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close