Ekonomika

Priame oznámenia: Proces s vojakom a kapitulácia Mariupolu, Ukrajina a Rusko bojujú v informačnej vojne

Rusko a jeho prezident Vladimír V. Podporu Európy pre Putina spomalili dvaja silní lídri, ktorí hrali domácemu publiku a zdôrazňovali prioritu svojich národných záujmov.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v stredu ráno zablokoval praktické hlasovanie o rýchlom pokroku NATO so žiadosťami o členstvo zo Švédska a Fínska, uviedol v stredu vysoký európsky veľvyslanec.

Maďarský premiér Viktor Orbán naďalej blokuje pokusy EÚ uvaliť sankcie na ruskú ropu v rámci šiesteho súboru sankcií namierených proti Moskve.

NATO a Európskej únie Zatiaľ čo Putin vo svojej reakcii na vojnu ukázal značnú podobnosť, činy dvoch diktátorských vodcov predĺžili vojnu, mierové rozhovory nikam neviedli a západné sankcie spôsobujú ekonomické bolesti. Vysoká inflácia doma aj v Rusku.

Pán. Erdogan a Mr. Orban môže byť v ich organizáciách outsidermi, no môžu využiť potrebu konsenzu v NATO aj v EÚ na riešenie svojich politických obáv dočasným blokovaním spoločnej akcie.

V stredu sa na stretnutí vyslancov NATO nepodarilo dosiahnuť konsenzus v prvom referende o presadzovaní požiadaviek na členstvo, pretože Turecko uviedlo, že NATO musí najprv riešiť svoje bezpečnostné obavy. Najmä p. Ankara chce, aby Fínsko a najmä Švédsko zastavili Erdoganovu podporu „teroristickým organizáciám“ vo svojich krajinách, predovšetkým Strane kurdských pracujúcich alebo PKK. .

Turecký minister zahraničných vecí Mevlut Cavusoglu sa stretol s ministrom zahraničných vecí Anthonym J. v New Yorku. Rozhodnutie Turecka zablokovať konsenzus prišlo len niekoľko hodín pred stretnutím s Blingenom; Turecko chce, aby sa jeho bezpečnostné obavy vyriešili pred výročným summitom NATO koncom júna.

V stredu pred svojimi zákonodarcami v parlamente, p. Erdogan dlhodobo kritizuje západnú podporu kurdských skupín v Ankare, ktorú považuje za teroristickú hrozbu. Nepovedal však, že bude vetovať žiadosti Fínska a Švédska.

PKK je kurdská gerilová skupina, ktorá už desaťročia bojuje proti separatistickým povstaniam v niektorých častiach Turecka. V roku 1997 bola Spojenými štátmi vyhlásená za teroristickú organizáciu.

READ  Popredný europoslanec povedal, že krajiny EÚ odmietajú prísne chemické nariadenia o odpadoch

Národná bezpečnosť je p. Aj Orbánov argument. Maďarsko sa vo svojej energii spolieha na Rusko, ktoré z Ruska dostáva 85 percent zemného plynu a 65 percent dodávok ropy, ako aj ruské technológie využíva pre svoje jadrové elektrárne.

Keďže Maďarsko schválilo všetky predchádzajúce balíčky povolení, vrátane zákazu ruského uhlia, p. Orbán vyhlásil, že ropné embargo by sa rovnalo „nukleárnej bombe“ na maďarskú ekonomiku.

Však pán NATO. Podobne ako Erdogan, aj tentoraz sa Orban v jeho prípade snaží ukončiť niekoľko týždňov postupné embargo EÚ.

Rokovania sa začali v polovici apríla. Po rozsiahlych konzultáciách medzi predstaviteľmi EÚ a diplomatmi z 27 členských štátov tábora bol začiatkom mája predložený návrh.

Ale maďarský gól akoby posunul žrde. Prvý návrh ponúkal rozšírenie o Maďarsko a Slovensko, aby mohli nájsť alternatívnych dodávateľov. Maďarsko a Slovensko zostanú do konca roka 2023, ostatných 25 členov EÚ zostane do konca roka.

Potom Maďarsko žiadalo a bránilo ešte viac času. Najnovšia verzia balíka bude dostupná do konca roku 2024, Maďarsko však bude potrebovať miliardy na ochranu ekonomiky svojej krajiny. Orbán trvá na tom.

Získaním dlhodobého predĺženia a dodatočných finančných prostriedkov pre Maďarsko, p. Veľvyslanci uviedli, že očakávajú, že Orbán nakoniec splní ropné embargo, ale povedali, že rozhovory môže natiahnuť do konca mesiaca, keď sa sformujú lídri. Stretnite sa osobne v Bruseli.

Predstavitelia NATO povedali p. Rovnaký optimizmus vyjadrili aj o Erdoganovi – s jeho ekonomikou v kríze a len o rok neskôr by nakoniec súhlasil so vstupom Švédska a Fínska do NATO, výmenou za nejaké ústupky, ktoré by mu pomohli politicky na domácej pôde.

Alexander Stubb, bývalý fínsky premiér a minister zahraničných vecí, povedal: „Fíni sú cool a zásobení, rovnako ako Švédsko.

READ  Čo chce Rusko s Ukrajinou? Vysvetlené napätie medzi Putinom a NATO

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close