šport

Pribúdajú výzvy na odvolanie bieloruského diktátora, ktorý má právo usporiadať hokejové majstrovstvá sveta v roku 2021

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko blahoželá 11. januára Renovi Basilejovi, prezidentovi Medzinárodnej hokejovej federácie v Minsku. (REUTERS via Nikolai Petrov / Felda / Toss)

“Ahoj drahá!” Po miestnosti vbehol bieloruský silák Alexander Lukašenko, aby ponúkol teplo.

Muž diktátora Prijatý Ren சக Bazilej, nie kolega diktátor, ale prezident Medzinárodnej hokejovej federácie. Fosília bola v Minsku 11. januára, aby predniesla správu o tom, že Bielorusko nebude prepustené ako spoluhostiteľ majstrovstiev sveta IIHF v ľadovom hokeji do roku 2021, a prediskutovať plány na spoločné usporiadanie medzinárodného podujatia s Lotyšskom.

Pretože sa Lukašenko v súčasnosti angažuje v krvavých represiách proti prodemokratickým protestom v Bielorusku, priateľský hlas davu vyvolal rozsiahlu kritiku. „To je trochu chyba, musím povedať,“ bazal Dohodnuté O dva dni neskôr. „Je to trochu trápne.“

Bieloruský opozičný vodca Svitlana Sikanuskaya bol jedným z mnohých, ktorí zdôraznili skutočnú podstatu tejto dilemy. „René Bazilej sa dnes stretáva s Lukašenkom,“ tweetoval. „Niekoľko kilometrov od nich sú ľudia neľudsky uväzňovaní ako politickí väzni.“

Bazilej uviedol, že stretnutie by sa nemalo považovať za znak podpory Lukašenkovho panovania, pretože bol pobúrený bieloruskou opozíciou po tom, čo čelil odporu z Lotyšska, inej hostiteľskej krajiny pre tento šampionát. Hokejový líder sa však tým, že odmietol zúčastniť sa tohto stretnutia a presunúť šampionát z Bieloruska, nevedomky do malého klubu legalizujúcich Lukašenkove represie na medzinárodnej scéne vrátane Ruska, Iránu, Kazachstanu, Číny a Severnej Kórey.

„Chcel som využiť tento špeciálny vzťah s Lukašenkom na niečo dobré.“ Povedané பாசல். „Takže majstrovstvá sveta by mohli byť akýmsi zmierením medzi vládou a opozíciou.“

Nie je jasné, ako Bazilej dúfa, že šampionát máj – jún pomôže bieloruskému ľudu vyrovnať sa s režimom, ktorý porazil a uväznil desaťtisíce. Mučenie. Po stretnutí objatí medveďov a Petícia Bieloruská hokejistka Julia Abbasava zorganizovala viac ako 50 000 podpisov proti uznaniu Lukašenka zo strany IIHF.

READ  WC Snooker 2020: semifinále výsledky (piatok, 14. augusta)

Prihláste sa na odber najnovších z upozornenia Bielorusko

Dostávajte od Atlantickej rady informácie o udalostiach, správach a publikáciách v Bielorusku.

Napriek obvyklým protestom hra zostáva Nikdy som nebol sám Z politiky sa tohtoročné majstrovstvá v ľadovom hokeji nelíšia. Ľadový hokej je v skutočnosti integrovaný do Lukašenkovej politiky – najvyšší predstavitelia Bieloruského zväzu ľadového hokeja už dlho patria do vnútorného kruhu diktátora. Predtým, ako Lukašenko strávil takmer desať rokov ako minister vnútra Uladzimir Noumav Podáva sa Ako vedúci organizácie.

V čase, keď sa medzinárodné spoločenstvo usiluje vyvinúť tlak na Lukašenka, ktorý je uznaný Európskou úniou aj Spojenými štátmi za zmanipulovanie bieloruských prezidentských volieb v auguste 2020, poskytuje akcia IIHF potrebným právnym záchranným lanom silné sily. Z rovnakého dôvodu by odstránenie Bieloruska ako spoluhostiteľa šampionátu a presun podujatia z Bieloruska znamenalo čoraz ničivejšiu ranu pre ilegálny a násilný režim.

Napriek Fazalovmu odmietnutiu vylúčiť Lukašenka je nepravdepodobné, že by šampionát prebehol hladko. Odkedy prvé prodemokratické povstanie vypuklo v auguste 2020, obyvatelia Bieloruska preukázali pozoruhodnú schopnosť nájsť ešte inovatívnejšie spôsoby protestu proti režimu. Za súčasnej klímy využijú silu ľudí na prerušenie zápasov, zabránenie tímom cestovať na štadióny a urobia všetko pre to, aby určujúcim obrazom šampionátu neboli hráči na ľade. Na uliciach.

Lotyšsko už pripravuje cestu pre nahradenie Bazileja a IIHF. Lotyšské úrady žiadajú o povolenie hostiť tento šampionát s inou krajinou. Jednou z kľúčových otázok teraz je, či ďalšie krajiny, ktoré sa plánujú zúčastniť na šampionáte, budú nasledovať lotyšské vedenie. Ak si Švédsko, Česko, Švajčiarsko, Slovensko, Dánsko, Veľká Británia, Kanada, Fínsko, Spojené štáty americké, Nemecko, Nórsko, Taliansko a Kazachstan vezmú Lukašenka za svojho hostiteľa, stále môžu vyhlásiť, že nebudú brať ľad.

READ  2021 Majstrovstvá sveta juniorov v hokeji, ukážka, rozpory

Odporcovia šampionátu tvrdia, že je rovnako dôležité uchytiť sa na štadióne ako v iných medzinárodných snahách o ukončenie brutálnej represie v Bielorusku. Sankcie uvalené medzinárodným spoločenstvom vyslali Lukašenkovmu režimu dôležitý odkaz, ale tieto opatrenia k tomu prispejú. Lukašenkova medzinárodná izolácia musí trvať, kým rezignuje a nerozkáže svojim silám, aby prestali brutálne zaobchádzať s civilistami.

Možno náhodou Fazal na chvíľu trafil klinec po hlavičke Rozhovor 12. januára. „Nemyslíme si, že usporiadanie svetového šampionátu v Minsku vyrieši všetky problémy krajiny,“ uviedol Bazilej. „To však neznamená, že nemôžeme preskúmať, či môže IIHF využiť určitý vplyv na iniciovanie pozitívnych zmien v budúcnosti krajiny.“

IIHF tu má väčší vplyv, ako vníma – možno by chcel pripustiť. Prvá vec, ktorá mi napadne pri pohľade na olympijské hry v Moskve v roku 1980, je medzinárodný bojkot sovietskej vojny v Afganistane. Či sa vám to páči alebo nie, na majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 2021 si teraz budeme pamätať zo všetkých nesprávnych dôvodov.

Bazilej sa môže pokúsiť skĺznuť bez kontroverzií, ale aj on bude nútený postaviť sa na stranu bez ohľadu na zvyšok IIHF. Buď zostanú v teple Lukašenka a budú naďalej hostiteľom Bieloruska na šampionáte, alebo sa postavia na stranu bieloruského ľudu a medzinárodného spoločenstva uznaním, že táto ponuka ospravedlňuje násilnú diktatúru. Toto by nemalo byť ťažké rozhodnutie.

Doug Klein je programový asistent v Euroasijskom centre Atlantickej rady. Nájdete ho na Twitteri DougKlain.

čítaj viac

Názory vyjadrené vo varovaní o Ukrajine sú názormi autorov ako celku a nemusia nevyhnutne odrážať názory Atlantickej rady, jej zamestnancov alebo podporovateľov.

Prečítajte si viac od spoločnosti UkraineAlert

Ukraine Alert je komplexná online publikácia, ktorá poskytuje pravidelné správy a analýzy vývoja ukrajinskej politiky, hospodárstva, občianskej spoločnosti a kultúry.

čítaj viac

The Centrum Eurázie Cieľom je podpora atlantickej spolupráce pri podpore stability, demokratických hodnôt a prosperity v Eurázii, od východnej Európy a západného Turecka po Kaukaz na východe, v Rusku a strednej Ázii.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close