Priepasť medzi Kanadou a futbalom je úzka, ale je tu

Takže je to tak. Aspoň tak nejako. Kanadský futbalový tím mužov hral v utorok v Bratislave na Slovensku s Uruguajom v rámci prípravy na majstrovstvá sveta vo futbale a bolo to tak blízko, ako sa dostali k veľkej scéne, no zároveň ďaleko. Svetlá budú čoskoro oveľa, oveľa jasnejšie.

Ale toto je test proti väčšiemu národu a po porážke 2:0 to môžete považovať za hru Rorschacha, vezmite si z toho, čo chcete. Uruguaj skóroval v šiestej minúte a znova v 34. minúte a potom to už bola pre nich pohodlná práca aj napriek tlaku Kanady. Kanada stlačila – obmedzila túto jazdu tímu proti 13. tímu na svete, náš najlepší hráč sa stále učí hrať z pozície – dobre.

Ale keď hráte veľkých chlapcov, štandard je v každom momente, každom dotyku vyšší, a to sa Kanade nepodarilo veľmi často splniť. To je predsa poučenie.

„Myslím si, že je to pre nás dobrá lekcia,“ povedal obranca Kamal Miller, ktorého priamy kop viedol ku krištáľovo čistému úvodnému gólu Uruguaja. „Keď hráme proti týmto skvelým tímom, týmto skvelým hráčom, potrebujú chvíľu a vy môžete byť potrestaní. Nemôžeme vypnúť.

Oni to vedia, pomysleli by ste si. Kanada ale proti takýmto krajinám nehrá. Prvými zápasmi Kanady mimo CONCACAF od Islandu v roku 2018 sú piatkové zápasy proti Uruguaju a Kataru. Kanada nehrala s tímom Južnej Ameriky od Kolumbie v roku 2014. Dalo by sa povedať, že USA sú o dve miesta za Uruguajom, ale ako Herdman zdôraznil na začiatku tohto tréningového okna Svetového pohára, medzinárodný plat Uruguaja je takmer dvojnásobný v porovnaní s USA.

Katarský tím bol rovnaký ako úsilie Kataru: nemal čo robiť, aby sa zapojil do majstrovstiev sveta. Uruguaj to však myslel vážne a Kanada urobila svoju prvú chybu v prvých piatich minútach neskorým výzvou Millera a následne priamym kopom z curlingu na 1:0. V 34. minúte sa pošmykol Samuel Adegukbe a Luis Suarez volejom okolo Darwina Nuneza zvýšil na 2:0. Kvalita ako sa hovorí.

READ  Tenisoví šampióni vo Francúzsku otvárajú obranu Billy Jean King Cup proti Kanade

Vo všetkom, čo si myslíte, že viete, je iné vidieť, ako Uruguaj dokáže premeniť jednoduché chyby v strede poľa na desivé protiútoky alebo ako pošmyknutie znamená loptu do zadnej časti vašej siete. Génius žije v týchto malých chvíľach. Alfonso Davies našiel v 38. minúte Cylea Laurina a ľahký rýchly dotyk by Laurinovi umožnil skutočnú šancu skórovať, no bol len vpredu a šanca zmizla. Takto sa menia zápasy.

„Áno, myslím, že som trochu sklamaný,“ povedal Herdmann pre One Soccer, ktorý zápas odvysielal. „Hovoril som s chalanmi v šatni a povedal som im, že keď máte v zápase takéto príležitosti, musíte riskovať, musíte vyhrávať futbalové zápasy a to sa nestane. Akékoľvek špeciálne ocenenie za prehru hry, ktoré máte šancu vyhrať. Viete, takéto zápasy prehráte a veľmi rýchlo vypadnete z majstrovstiev sveta a vrátite sa domov.

Herdman bol viditeľne degradovaný, no treba si uvedomiť, že bol degradovaný z konkrétneho dôvodu. Kanada nezatlačila ani večer. Kanada nedokáže rýchlo posunúť loptu cez stred poľa alebo hrať Davisa vpredu proti jeho defenzívnej úlohe v Bayerne. (Davis bol vynikajúci.) Kanada sa nedokázala dostať do poslednej tretiny poľa, keď využila rotáciu dopredu Davisa, Jonathana Davida, Laurina a stále zraneného Dajona Buchanana. Netušil som, že 20-ročný Ismail Kone by v skutočnosti mohol byť ďalšou kanadskou hviezdou.

Talent a inštinkty Kanady nie sú elitné v ich útočných prejavoch a šance, ktoré Kanada vytvorí, sú rozhodujúce, keď prídu. O sedem týždňov Kanada otvára majstrovstvá sveta s Belgickom, ktoré je na druhom mieste na svete, a potom s Chorvátskom. Všetko bude vo chvíli, keď príde príležitosť.

„Som spokojný s výkonnostnou zložkou,“ povedal Herdman. „Nechápte nás zle, dal som chalanom vedieť, že tam sú prvky. Je to Uruguaj. Ale viete, sme skutočný tím a tieto momenty musíme využiť.“

READ  V španielskej lige rezonuje prípad spojený s El Clásico: zápas mal odpískať veľký fanúšik Realu Madrid!

„Mali sme šance,“ povedal stredopoliar Stefan Eustacchio. „V bežný deň, v kvalifikácii majstrovstiev sveta, som si istý, že to dokončíme. Dnes sme ich nedokončili, budem veriť, že ich zachránime pre Katar. Myslím si, že sú skutočnou hrozbou na majstrovstvách sveta.

„Gól od Suareza do Nuneza, to sú dvaja špičkoví, špičkoví, špičkoví, špičkoví hráči, to je to, čo robia,“ povedal Herdman. „Takže dostali nejaké šance a dostali ich a viem, že aj ja som dostal špičkových hráčov.“

„Musíme využiť svoje šance. Boli momenty, keď som si myslel, že by sme mohli prihrať loptu a chceli sme ten extra dotyk a ľudia nečakali. Boli momenty, kedy sme mohli stlačiť spúšť a to bola tá extra prihrávka.“ Takže áno, vyrastieme z toho, ale sú špičkoví. Majú, a Belgicko má najlepšiu kvalitu, Chorvátsko. Zarovnajme medzeru. To je to, čo musíme urobiť. Ale nie je to také veľké.

Musíš tomu veriť, nie? Radšej verte, že to nie je príliš ďaleko. Možno je to pravda.