Primož Roglič vyhral časovku a znovu si obliekol červený dres

3.11.2020 17:43
|

Slovinský cyklista Primož Roglič zvíťazil v utorňajšej 13. etape 75. ročníka pretekov Vuelta a Espana, pripísal si štvrtý triumf a opäť obliekol červený dres pre lídra celkového poradia.

Vodič stajne Jumbo-Visma zvládol individuálnu časovku dlhú 33,7 km z Murosu na vrchol stúpania Mirador de Ézaro za 46:39 minúty. Druhý skončil Američan Will Bart (CCC) s druhým mankom a tretí bol Portugalčan Nelson Oliveira z Movistaru (+10 s).

Tridsaťročný Roglič bol najväčším favoritom triumfu v etape a potvrdil aj papierové predpoklady. V celkovom poradí má náskok 39 sekúnd pred aktuálnym ekvádorským lídrom Richardom Carapazom (Ineos-Grenadiers), ktorý bol v časovke siedmy s mankom 49 sekúnd. Tretí celkovo je Brit Hugh Carthy (EF Pro Cycling), ktorý stráca 47 sekúnd.

„Je to krásne, je to už dávno, čo som nevyhral časovku. Prekvapivo sa cítim silný, čakal som, že budem trpieť oveľa viac, ale išlo to celkom dobre. Lepšie je mať 39 sekúnd k dobru, ako ich stratiť.“ Chalani sú skutočne silní a ideme bojovať o ten červený dres. Musíme sa sústrediť. “ povedal víťaz v cieli.

Takmer celá časovka išla po rovnej trati, organizátori však pripravili pre cyklistov náročný záver v podobe 1,8 km dlhého stúpania s priemerným sklonom až 14,8%. Drvivá väčšina pretekárov preto vymenila časovkový špeciál za cestný bicykel pred kopcom.

Alex Edmondson (48:24 min.) Z Mitchelton-Scott dosiahol výraznejší čas od začiatku štartového poľa a ako prvý sedel na dlhšie obdobie na „horúcom kresle“. Ďalších štyridsať pretekárov svoj čas neprekonalo a podarilo sa mu to iba Remi Cavagnovi (47:37 min). Francúza v drese QuickStep predbehol Nelson Oliveira (Movistar), ktorý bývalého lídra zdolal v oboch medzičasoch a v cieli mu dal dokonca 48 sekúnd. Jeho náskok však netrval dlho a o deväť sekúnd bol rýchlejší Will Barta (CCC).

READ  HK Poprad sa dočkal prvého víťazstva v semifinále play off slovenského hokeja

Po ňom vyrazili obľúbenci do celkového poradia. Podľa papierov bol najväčší Roglič, ktorý potvrdil svoje kvality aj na trati. Na druhom medzičase mal tretí najlepší čas, na Barta stratil iba 17 sekúnd. Výborne si počínal aj tretí muž celkového poradia Hugh Carthy, ktorý stratil iba jednu sekundu. Prehru prehrali naopak bývalý líder celkového poradia Richard Carapaz a štvrtý Dan Martin.

Carthy prišiel do cieľa 24 sekúnd za Bartom, Roglič vystupňoval svoj výkon na záverečné metre, za sekundu sa nakoniec dostal na čelo a čakalo nás už iba na Carapazu. Ekvádorčan už mal na Rogličovi pod kopcom stratu viac ako dvadsať sekúnd, na výstup stratil ďalší čas a nakoniec zaostal za Slovincom o 49 sekúnd a stratil červený dres.

V stredu je na programe kopcovitá etapa z Lugy do Ourense, dlhá 204,7 km.

Výsledky 13. etapy (časovka jednotlivcov na 33,7 km, Muros – Mirador de Ézaro)

1. Primoz Roglic (Slovin./Jumbo-Visma) 46:39 min