Hlavné správy

Prípad kontroverzných Kotlebových kontrol sa končí, zaznejú záverečné reči – Domov – Spravodajstvo


,


12.10.2020 09:03, aktualizované: 15:29

Pred samosudcom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku pokračuje v pondelok hlavné pojednávanie s predsedom ĽSNS Marianom Kotlebom v prípade rozdávania kontroverzných šekov na sumu 1488 eur.

Na pojednávaní sa zúčastnil Kotleba a jeho dvaja právnici – Tomáš Rosina a Ondrej Mularčík. Prítomný je aj prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Tomáš Honz. Na pojednávaní zaznie záverečná reč obžalovaného, ​​rovnako ako tretí Kotlebov advokát Peter Kupka. Následne plánuje samosudkyňa Ružena Sabová vyniesť rozsudok.

Kupka v záverečnej reči pred súdom uviedol, že nacizmus, fašizmus a neonacizmus boli namierené proti ľuďom so zdravotným postihnutím, zatiaľ čo predseda strany ĽSNS sa im snažil pomôcť. Preto je podľa Kupku nelogické spájať Mariana Kotlebu s nacizmom.

Kupka dnes tiež pripomenul, že obžalovaný je predsedom parlamentnej politickej strany a v minulosti šéfoval aj Banskobystrickému samosprávnemu kraju. Tam podľa právnika jeho aktivity prispeli k úspore „miliónov eur“. Zároveň v rámci svojho vystúpenia predniesol stanovy ĽSNS, ktoré sú podľa neho založené na demokratických princípoch.

Napríklad v záverečnej reči právnik spomenul produkty, ktoré sa dali kúpiť za množstvá pozostávajúce z čísel 1, 4 a 8. Čítal tiež články, v ktorých bol analyzovaný pojem „cigán“. Samosudca ho však v tejto súvislosti opakovane prerušil, pretože podľa jej názoru sa posledná Kupkova reč odchyľovala od rozsahu prejednávanej veci a odkazovala na dokumenty, ktoré neboli zverejnené pred súdom. Právnici proti tomuto kroku protestovali s tým, že išlo o obmedzenie práv na obhajobu.

Predseda ĽSN v záverečnej reči odmietol, že by mal byť obvinený z trestného činu podpory a propagácie skupín zameraných na potlačenie základných práv a slobôd.

“Postup a obžalobu považujem za vykonštruované. Neexistuje žiadna právna kvalifikácia, čoho som sa mal dopustiť,” uviedol Kotleba na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku.

READ  Tipsport Kaufland Cup: Michalovce v šlágri zvíťazili nad Košicami

Zároveň kritizoval údajnú zaujatosť súdu a orgánov činných v trestnom konaní a skutočnosť, že kontroverzný šek s čiastkou 1488 nebol na pojednávaní predložený ako dôkaz, čo je podľa odborníkov známa neo -Nazi šifra. V záverečnej reči sa pýtal, čo urobil. „Za čo by som mal byť potrestaný?“ Spýtal sa Kotleba.

Sudkyňa Sabová uložila Kotlebovi počas jeho záverečnej reči pokutu vo výške 500 eur. Dôvod bol ten, že obžalovaný sa napriek upozorneniam odchýlil od rozsahu prejednávanej veci.

Podľa sudcu napriek jej niekoľkým upozorneniam odročil hlavné pojednávanie so svojou dlhou záverečnou rečou, a tak maril hlavné pojednávanie. V záverečnej reči Kotleba vymenoval počty zákonov, nariadení a desiatky legislatívnych návrhov ĽSNS. Proti rozhodnutiu sudcu podal sťažnosť. Po jeho záverečnej reči sa očakáva, že sudkyňa Ružena Sabová vynesie verdikt.

Vľavo predseda ĽSNS Marian Kotleba na súde v Pezinku 12. októbra 2020 Autor: TASR (Ivan Kríž)

O prípade sa naposledy pojednávalo 21. septembra takmer o 21 hodín. Súd sa oboznámil s listinnými dôkazmi, následne boli dôkazy ukončené a boli prednesené záverečné reči.

Prokurátor Honz navrhol, aby bol jej sudca Kotlebu uznaný za vinného zo zločinu podpory a propagácie skupín zameraných na potlačenie základných práv a slobôd. Kotlebovi navrhol trest odňatia slobody v dolnej polovici trestu a zaradil ho do ústavu s minimálnym stupňom stráženia. Sadzba v Trestnom zákone pre uvedený paragraf je od štyroch do ôsmich rokov väzenia.

Podľa Rosinovho právnika však v danom prípade bolo Kotlebovi odopreté právo na spravodlivý proces. Samotný obžalovaný sa podľa neho domáhal, aby mu vysvetlili, prečo súd uvažuje o zmene právnej kvalifikácie na trestný čin. Podľa právnika bolo povinnosťou súdu vysvetliť mu, prečo sa mohla zmeniť právna kvalifikácia inak, ako to bolo uvedené v obžalobe prokurátora ÚŠP. Podľa Rosinu z podnetu inicioval súd dôkazy, ktoré prokurátor ÚŠP ani nenavrhol.

READ  Bloomberg dá Bidenovi na Floride 100 miliónov, aby mu pomohol vyhrať

Podľa obžaloby sa mal Kotleba dopustiť trestného činu, keď prostredníctvom symbolických šekov vo výške 1 488 eur odovzdal v marci 2017 v sídle Obchodnej akadémie v Banskej Bystrici finančný dar trom rodinám. Tieto obvinenia považuje prokuratúra aj za viacerých odborníkov, ktorí pred súdom vypovedali ako neonacistická šifra.

Na začiatku pojednávania v marci 2020 samosudkyňa uviedla, že uvažuje o posúdení Kotlebovho konania podľa prísnejšej kvalifikácie. Kotleba v lete namietal zaujatosť voči sudcovi, Najvyšší súd SR ju však zamietol.

Páči sa vám tento článok? Podporte prosím kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať denné správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme tiež vašu podporu.
Ďakujem za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close