Veda

Príprava astronautov na mentálne a emocionálne výzvy hlbokého vesmíru

Ale pokiaľ ide o ľudské telo a myseľ, vznášajúca sa sloboda, ktorú poskytuje nedostatok gravitácie, tiež predstavuje mnohé obmedzenia.

Krátke výlety do vesmíru z prvých misií Mercury a Apollo sa zmenili na šesťmesačné alebo dlhšie pobyty na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Plávajúce laboratórium poslúžilo ako dokonalé pozadie pre vedcov, ktorí sa snažia pochopiť, čo sa skutočne deje s každým aspektom ľudského tela vo vesmírnom prostredí – radiáciou, nedostatkom gravitácie a tak ďalej.

Mnohé z týchto účinkov boli časom dobre zdokumentované, najmä počas Štúdia dvojčiat 2019 ktorý porovnal zmeny, ktoré zažil asi po roku vo vesmíre, so zmenami svojho brata-dvojčaťa Marka, ktorý zostal na Zemi.

Christopher Mason z Weill Cornell Medicine spolupracoval na tomto výskume s NASA a on a Scott Kelly hovorili o týchto zisteniach v roku 2022. konferencia život sámProgram zdravia a wellness prezentovaný v spolupráci so CNN.

„Čo ti najviac chýbalo na Zemi, keď si bol rok preč?“ spýtal sa Mason Kelly.

„Počasie, samozrejme. Dážď, slnko, vietor,“ povedala Kelly. „A potom mi chýbajú ľudia…ktorí sú pre teba dôležití, vieš, tvoja rodina, tvoji priatelia.“

Keď NASA plánuje vrátiť ľudí na Mesiac a prípadne pristáť na Marse prostredníctvom programu Artemis, vzrástol záujem o pochopenie toho, aké účinky by mohlo priniesť dlhodobé cestovanie hlbokým vesmírom.

Niektorí vedci si položili veľkú otázku, či sú ľudia mentálne a emocionálne pripravení na taký veľký skok. Skrátka: ako to zvládneme?

výskum odhalenia

a štúdia 2021 Účastníci prežili asi dva mesiace v simulovanom stave beztiaže, keď odpočívali v špeciálnej posteli s hlavami naklonenými v 6-stupňovom uhle. Naklonenie spôsobuje veľký posun telesných tekutín, pri ktorom astronauti pociťujú nedostatok gravitácie.

Účastníci boli pravidelne požiadaní, aby dokončili kognitívne testy navrhnuté pre astronautov, aby sa týkali pamäti, riskovania, rozpoznávania emócií a priestorovej orientácie.

READ  USA vypnú slávny obrovský vesmírny ďalekohľad Arecibo v džungli Portorika Veda

Vedci chceli otestovať, či zážitok z umelej gravitácie počas 30 minút denne, či už naraz, alebo v intervaloch piatich minút, dokáže zabrániť negatívnym účinkom. Zatiaľ čo účastníci štúdie zaznamenali počiatočný kognitívny pokles pri svojich testoch, aj to sa zmiernilo a nepokračovalo celých 60 dní.

Ale rýchlosť, akou rozpoznal emócie, sa celkovo zhoršila. Počas testov mali výrazy tváre skôr nahnevané, než šťastné alebo neutrálne.

„Astronauti na dlhých vesmírnych misiách, podobne ako naši účastníci výskumu, strávia dlhé obdobia v mikrogravitácii, pričom niektorí iní astronauti budú obmedzení na malý priestor,“ povedal autor štúdie Mathias Besner, profesor Perelman z Katedry psychiatrie Pensylvánskej univerzity. Škola.

„Schopnosť astronautov presne „čítať“ vzájomné emocionálne prejavy bude prvoradá pre efektívnu tímovú prácu a úspech misie. Naše zistenia naznačujú, že ich schopnosť to môže časom zhoršiť.“

V štúdii nebolo jasné, či toto poškodenie bolo spôsobené simulovaným nedostatkom gravitácie alebo obmedzením a izoláciou, ktorú účastníci zažívali počas 60 dní.

Samostatná štúdia z roku 2021, publikovaná v r acta astronauticavyvinuli kontrolný zoznam duševného zdravia založený na stresových faktoroch, ktorým čelia astronauti – zdieľaný aj tými, ktorí strávia mesiace na výskumných staniciach v Antarktíde.

Tieto dve extrémne prostredia – okraj vesmíru a sveta – vedú k nedostatku súkromia, meniacim sa cyklom svetla a tmy, uzavretosti, izolácii, monotónnosti a dlhotrvajúcej izolácii od rodiny a priateľov.

Profesorka psychológie z University of Houston Candice Alfano a jej tím navrhli kontrolný zoznam ako metódu vlastného podávania správ na sledovanie týchto zmien duševného zdravia. Najväčšou zmenou, ktorú ľudia hlásili na dvoch antarktických staniciach, bol pokles pozitívnych emócií od začiatku do konca ich deväťmesačného pobytu bez efektu „odrazu“, dokonca aj keď boli pripravení vrátiť sa domov.

Účastníci tiež používali menej efektívne stratégie na podporu pozitívnych emócií.

READ  Prvý prípad ľudskej vtáčej chrípky potvrdený v Colorade

„Intervencie a protiopatrenia zamerané na zvýšenie pozitívnych emócií môžu byť preto dôležité pri znižovaní psychologického rizika v extrémnych prostrediach,“ povedal Alfano.

udržiavanie prieskumníkov mimo domova

Jedným z hlavných cieľov je pomôcť astronautom udržať si duševnú bystrosť a zdravie, keď sú mimo domova? Program ľudského výskumu NASA, V minulosti program vyvinul protiopatrenia, ktoré astronautom pomáhajú vyrovnať sa s úbytkom svalov a kostí, ako napríklad každodenné cvičenie na palube vesmírnej stanice.

Výskumníci aktívne skúmajú myšlienku, ako zmysluplná práca môže zblížiť posádky misií. keď astronauti pracujú ako tím, či už na vesmírnej stanici alebo na simulovanom Marse životného prostredia na Zemi, ich spolupráca smeruje k spoločnému cieľu.

A keď je práca hotová, môžu spolu tráviť čas pozeraním filmov alebo rekreačnými aktivitami, aby bojovali s pocitmi izolácie.

Misia na Mars, ktorá môže trvať mesiace alebo roky v závislosti od konštrukcie kozmickej lode, by však mohla viesť k pocitom monotónnosti a uzavretosti. A pokračujúci kontakt s Riadením misie a vašimi blízkymi na Zemi bude ďalej narušený, keď sa budú vzďaľovať od Zeme.

Astronauti oslavujú rekordnú úrodu čili vo vesmíre s Taco Night

„Musíme sa uistiť, že máme pre posádku zavedené jednotlivé druhy protokolov a vecí,“ povedala Alexandra Whitmireová, vedkyňa pre Human Research Program, počas rozhovoru pre CNN v roku 2021. „Je pre nás skutočne dôležité pochopiť jednotlivcov, ktorí budú na tejto misii.“

Zatiaľ čo niektorí členovia posádky môžu čerpať vzrušenie a naplnenie z práce na vedeckých experimentoch, iní sa možno budú musieť popasovať s inými úlohami. Predchádzajúce výskumy už identifikovali Kľúčové vlastnosti, ktoré môžu byť potrebné pre prieskumníkov hlbokého vesmíruAko je sebestačnosť a riešenie problémov.

Prekvapivým objavom na palube vesmírnej stanice je, ako jedlo – a pestovanie plodín – prispieva k zlepšeniu morálky posádky pri zachovaní dôležitého hmatateľného spojenia s domovom.

Vyhnúť sa „časovej deformácii“ Život vo vesmíre by mohol pomôcť astronautom prosperovať na Marse
nie je to žiadne prekvapenie Vesmírne jedlo potrebuje bezpečný a stály prísun výživy A stále chutí dobre. Ale aktívne pestovanie zeleniny bolo pre minulé posádky na vesmírnej stanici obohacujúcim a chutným zážitkom.
Astronauti uviedli, aké uspokojivé bolo starať sa o zelené listové rastliny, reďkovky a Poklop chilli papričky A sledujte, ako rastliny prekvitajú a nakoniec produkujú odmenu za jedlo.

Vedci z Human Research Programme si položili otázku, či sa tento pocit sýtosti dá posunúť o krok ďalej. keď astronauti Scott Kelly alebo Christina Koch sa po dlhých vesmírnych letoch vracajú na Zem a rozprávajú o tom, ako sa už nevedia dočkať, kedy opäť pocítia dážď alebo vlny oceánu.

Riadené zobrazovanie a možnosti virtuálnej reality by mohli byť nevyhnutnou súčasťou budúcich letov do hlbokého vesmíru, aby astronautom pripomenuli ich zmyslové spojenia.modrý mramor„Aj keď sa z dohľadu scvrkne.
READ  Renomovaný patológ Larry Brilliant hovorí, že s Covidom „nie sme blízko“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close