Veda

Problém s potkanmi vo Washingtone DC bol taký vážny, že dvaja ľudia dostali hantavírus

v skvelej forme , Potkan pije vodu v zadnej uličke v štvrti Park View neďaleko staveniska v sobotu 10. septembra 2017 vo Washingtone, DC

Mnoho ľudí si už môže predstavovať hlavné mesto národa ako politické hniezdo potkanov, ktoré je plné čŕt súvisiacich s potkanmi, ako napr. podzemná sieť a preplnené zadné miestnosti, kde by akýkoľvek slabý zápach zrady mohol vystrašiť zákonodarcov. Ale Washington, DC je tiež doslova potkaním brlohom. A to vytvára súvisiace riziko rozšírenia vírusu pre obyvateľov.

In Správa, ktorú vo štvrtok zverejnilo Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôbZdravotníci DC vylúčili prvé dva známe prípady prenesenia hantavírusu v meste. Vírus sa ticho šíri v populáciách potkanov a iných hlodavcov, no u ľudí môže spôsobiť potenciálne smrteľné respiračné a hemoragické ochorenia. Ľudia zachytia infekciu priamym kontaktom s močom hlodavcov alebo prachom z hniezda alebo vdýchnutím aerosólových vírusových častíc z moču, trusu alebo slín. Existuje tiež možnosť, že vírus sa môže preniesť uhryznutím potkana, ale to je menej časté. Raz u človeka vírus takmer nikdy nepreskočí z človeka na človeka.

Našťastie pre obyvateľov DC je typ hantavírusu nájdený v meste jedným z miernejších typov: hantavírus „starého sveta“ známy ako vírus v Soule. Starý svet Hantavírus spôsobuje ochorenie tzv hemoragická horúčka s renálnym syndrómom, HFRS môže začať ako bežná infekcia s horúčkou, zimnicou, nevoľnosťou a bolesťou hlavy. Môže to však viesť k nízkemu krvnému tlaku, akútnej mozgovej príhode, vaskulárnemu úniku a akútnemu zlyhaniu obličiek, poznamenáva CDC. Závažnosť HFRS sa líši v čase, keď chytíte hantavírus, ale úmrtnosť môže dosiahnuť až 15 percent. Soulský vírus patrí k miernejším formám, s úmrtnosťou len 1 percento. V oboch prípadoch hlásených zdravotníckymi pracovníkmi DC sa infikované osoby vyliečili.

dva hantavírusy

Ide o pomerne ružovú krajinu. Amerika je známa najmä tým, že v sebe skrýva hantavírus „Nového sveta“, ktorý spôsobuje vážne ochorenie dýchacích ciest tzv Hantavírusový pľúcny syndróm. A sú oveľa nebezpečnejšie. HPS môže začať ako bežná infekcia s horúčkou, zimnicou a bolesťou. Asi po týždni však môže prejsť do akútnej, život ohrozujúcej kardiopulmonálnej fázy. A odtiaľ môže choroba rýchlo postupovať, pľúca sa naplnia tekutinou a ľudia musia byť hospitalizovaní a často aj ventilovať do 24 hodín. HPS je smrteľná v takmer 38 percent prípadov, CDC poznámky. Ale pre najdôležitejší hantavírus „Nového sveta“ v Amerike – vírus Sin Nombre, ktorý šíri jeleň myš – je úmrtnosť asi 50 percent,

READ  Vedci z UC Berkeley môžu objaviť prízračnú čiernu dieru

Sin Nombre a HPS sa prvýkrát dostali do pozornosti amerických zdravotníckych úradníkov v roku 1993, po tomto: Záhadné prepuknutie smrteľných respiračných chorôb v oblasti Four Corners, kde sa stretávajú Arizona, Colorado, Nové Mexiko a Utah. cdc choroba Vyšetrovatelia sa pretekajú v tom, aby pochopili doposiaľ nevídaný vírus, pri odchyte a testovaní stoviek poľných hlodavcov, aby našli zdroj, nazvaný Sin Nombre (vírus bez mena). celkovo CDC identifikovalo 48 prípadov v roku 1993Z toho 27 bolo smrteľných. Medzi prvým prepuknutím v rokoch 1993 a 2019 dosiahol oficiálny počet infekcií hantavírusmi CDC 816.

Vírus Soul, bratranec Sin Nombre, sa v USA vyskytuje v oveľa menšej miere. Šíri sa medzi a zo Soulu obyčajného hnedého potkana – niekedy nazývaného aj kanalizačný potkan, morský potkan alebo nórsky potkan. Tieto krysy veľa cestovali na lodiach celé veky, pričom si vytvárali domovy po celom svete, najmä v mestskom prostredí. Sú tiež chované ako domáce zvieratá. S globálnou distribúciou potkanov sa vírus Soul vyskytuje aj po celom svete, hoci bol prvýkrát opísaný v Kórei, odtiaľ názov.

Soulský vírus číhajúci v populáciách divokých hlodavcov v niekoľkých amerických mestách vrátane Baltimoru New Orleans. Bol tiež nájdený u domácich potkanov po celej krajine. 2017 vyšetrovanie amerických a kanadských zdravotníckych úradníkov Identifikovalo sa 31 amerických potkaních zariadení s infekciou vírusom Soul u ľudí a/alebo potkanov v 11 štátoch, z ktorých šesť vymenilo potkany za kanadské potkany. Napriek tomu sa predpokladá, že šírenie vírusu Soul z obyčajných myší na ľudí je zriedkavé.

varovné príbehy

Vďaka tomu sú tieto dva prípady DC pozoruhodné. Jeden pacient – ​​pacient A – bol zdravý 30-ročný muž, ktorý mal prácu ako údržbár a „na svojom pracovisku opakovane videl hlodavce“. V máji 2018 sa u pacienta A vyvinul extrémne zriedkavý, ale potenciálne smrteľný zápalový syndróm v reakcii na infekciu. Napriek tomu sa po podpornej liečbe zotavil. V nesúvisiacom prípade o päť mesiacov neskôr v novembri ochorel pacient B, 37-ročný muž s chronickým ochorením obličiek. Na rozdiel od pacienta A nie je jasné, ako pacient B prebral vírus. Zdravotnícki úradníci DC poznamenali, že pacientka B „pracovala ako umývačka riadu a inštalatérsky asistent, nemala žiadnu nedávnu históriu cestovania mimo Spojených štátov a nemala žiadne domáce zvieratá. Bola v práci, doma.“ alebo nevedela o kontakte s hlodavcami počas jeho cestuje.“ Hoci sa vyskytli príznaky akútneho poškodenia obličiek z jeho infekcie, pacient B sa po adjuvantnej liečbe tiež zotavil.

READ  NASA a SpaceX študujú problém s padákom, ale nevidia veľké obavy o bezpečnosť

Zdravotnícki úradníci DC pripisovali tieto dva prípady celomestskému problému s potkanmi DC, ktorý je na vzostupe už roky. „Premnoženie hlodavcov v DC je dobre zdokumentované zvýšenými sťažnosťami na deratizačný program prostredníctvom Citywide Call Center a zvýšeným úsilím ministerstva zdravotníctva DC riešiť túto hrozbu pre verejné zdravie,“ napísali. Test The Washington Post zistil, že počet sťažností na hlodavce v niektorých častiach mesta vzrástol medzi rokmi 2014 a 2017 o viac ako 400 percent. ďalšia správa novembra 2021 sa zistilo, že celkový počet sťažností na hlodavce v meste vzrástol od roku 2018 do roku 2020 o 40 percent.

Zdravotnícki úradníci dospeli k záveru, že prípady sú dôležitou pripomienkou pre lekárov, aby pri diagnostikovaní pacientov zvážili infekciu hantavírusom. Prípady tiež poukazujú na nebezpečenstvo života v blízkosti hlodavcov. „Slúžia ako pripomienka verejnosti, aby znížila riziko infekcie dodržiavaním odporúčaných hygienických postupov,“ napísali predstavitelia.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close