svet

Protesty v New Yorku a Washingtone boli pokojné, ale polícia zatkla

V stredu v New Yorku pokračovali pokojné protesty proti vražde Afroameričana Georga Floyda počas policajnej operácie.

Zdá sa, že skorá zákaz vychádzania, lejak a dobre premyslená policajná taktika zabránili zničeniu predchádzajúcich nocí. Tlačová agentúra AP informovala vo štvrtok.

Kritici tvrdia, že mier bol drahý, pretože mesto bolo nútené zastaviť o 20:00 miestneho času – mosty boli uzavreté pre dopravu a polícia zatkla desiatky ľudí, ktorí boli potrestaní za porušenie zákaz vychádzania ,

Asi hodinu po konečnom termíne na opustenie ulíc sa polícia začala sťahovať do davu demonštrantov v newyorských a Brooklynských štvrtiach na Manhattane.

Ľudia boli niekedy postriekaní sprejom na korenie alebo použili obušky proti demonštrantom, ktorí sa nepohybovali dostatočne rýchlo.

Newyorský policajný šéf Terence Monahan povedal, že zatkli okolo 60 ľudí pri Central Parku – veľká skupina demonštrantov pochodujúcich z miesta blízko sídla primátora.

Verejný ochranca mesta Jumaane Williams, ktorý sa zúčastnil zhromaždenia v centre Brooklynu, vyjadril hnev nad rozptýlením pokojných protestov. „Nemôžem uveriť tomu, čo som práve videl a zažil,“ napísal na Twitteri. Opísal odpor k použitiu sily proti nenásilným demonštrantom.

Vo večerných hodinách bolo hlásených len niekoľko prípadov úmyselného poškodenia majetku a násilia v dňoch predchádzajúcich protestom – demonštranti spustili paľbu na policajné vozidlá a hodili rôzne predmety na policajných dôstojníkov. Neobviňovali ani gangy nepokojov, ktorí predtým chodili po uliciach zbúrať veľa obchodov a ukradli tovar.

Protesty v hlavnom meste USA vo Washingtone boli pokojné – Národná garda a polícia monitorovali okolie Bieleho domu a prieskumné lietadlá sledovali demonštrantov zo vzduchu.

Demonštranti boli rozdelení do dvoch skupín: jedna zostala v Bielom dome a druhá chodila ku Capitolu. Demonštranti nosili transparenty a spievali piesne, ale nič nenasvedčovalo tomu, že by mohlo dôjsť ku konfliktom s políciou.

V San Franciscu polícia zabila muža, 22-ročného Sean Monterrosa, ktorý bol podozrivý zo zlomenia sa v lekárni. Polícia zamieňala kladivo pripevnené k opasku mladého muža s pištoľou, informovala polícia v stredu. Prípad bol zranený v utorok.

(function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) { return; } js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close