Veda

Prvá hĺbková štúdia fenoménu „misokinézy“ naznačuje, že môže postihnúť 1 z 3 ľudí

Keď je niekto vo vašom okolí extravagantný, môže to byť rozrušujúce. rušivo. Dokonca aj neznesiteľné. ale prečo?

Stresujúce pocity, ktoré vyplývajú z toho, ako ostatní miznú, sú podľa novej štúdie tohto druhu veľmi častým psychologickým javom, ktorý postihuje jedného z troch ľudí.

Volal sa misokinéza – čo znamená „nenávisť k pohybom“ – tento zvláštny jav vedci skúmali len málo, ale vo výskume bol zaznamenaný na súvisiaci stav, misofóniu: poruchu, pri ktorej sú ľudia podráždení, keď počujú určité opakujúce sa zvuky.

Vedci tvrdia, že misokinéza je do istej miery podobná, ale spúšťače sú zvyčajne viac vizuálne než zvukové.

„[Misokinesia] Tím vedcov vedený prvým autorom a doktorandom psychológie Sumeetom Jaswalom definoval silnú negatívnu emocionálnu alebo emocionálnu reakciu na pohľad na malé a opakujúce sa pohyby niekoho iného, ​​ako napríklad dotýkanie sa niečích rúk alebo nôh. „Rozptýlenie mysle od mysle“ tím vedcov z University of British Columbia (UBC) v Kanade, vysvetľuje v novom príspevku.

„Napriek tomu je prekvapivo málo vedeckého výskumu na túto tému.“

Aby sa zlepšilo naše porozumenie, Jawal a kolegovia vedci urobili to, čo hovoria: „prvý hlboký vedecký objav“ Misokinéza – a výsledky ukazujú, že zvýšená citlivosť na chvenie je niečo, s čím sa musí vyrovnať veľký počet ľudí.

V sérii experimentov, na ktorých sa zúčastnilo viac ako 4100 účastníkov, vedci zmerali prevalenciu misokinézy v skupine vysokoškolákov a ľudí z bežnej populácie, hodnotili ich účinky a zistili, prečo sa tieto pocity objavili.

„Zistili sme, že asi tretina uvádza určitý stupeň citlivosti misokinézy na opakujúce sa a rušivé správanie ostatných, s ktorými sa stretávajú vo svojom každodennom živote,“ Vedci vysvetlili.

„Tieto výsledky podporujú záver, že citlivosť na misokinézu nie je fenoménom obmedzeným na klinickú populáciu, ale je základnou a predtým uznávanou sociálnou výzvou, s ktorou sa stretávajú mnohí v širšej všeobecnej populácii.“

READ  Vysvetlenie: Prečo sa miera úmrtnosti na koronavírusy vedcom stále vyhýba

Podľa analýzy misokinéza niekedy ide ruka v ruke so zvukovou citlivosťou misofónie, ale nie vždy. Zdá sa, že tento jav sa medzi jednotlivcami výrazne líši, pričom niektorí uvádzajú iba zníženú citlivosť na dráždivé podnety, zatiaľ čo iní sa cítia byť veľmi dotknutí.

„Sú emocionálne negatívne ovplyvnení a prežívajú reakcie ako hnev, úzkosť alebo frustrácia, ako aj znížené potešenie v sociálnych situáciách, v práci a v prostredí učenia.“ rozprávanie Psychológ UBC Todd Handy.

„Niektorí kvôli tejto podmienke tiež prijímajú menej sociálnych aktivít.“

Handy začala skúmať misokinézu, keď jej partner povedal, že je neposedná, a priznal sa, že sa cítila v strese, keď sa (alebo ktokoľvek iný) chválil.

„Ako vizuálneho kognitívneho neurovedca ma skutočne vzbudilo záujem zistiť, čo sa deje v mozgu,“ šikovný hovorí.

Otázka za milión dolárov teda stále stojí: Prečo nám extravagancia pripadá taká otravná?

V štúdii vedci vykonali testy, aby zistili, či misokinéza ľudí môže pochádzať zo zvýšenej citlivosti zrakovej pozornosti, čo znamená neschopnosť blokovať rušivé udalosti, ktoré sa vyskytujú na ich vizuálnej periférii.

Výsledky založené na predbežných experimentoch boli v tomto smere nepresvedčivé, pričom vedci nenašli žiadne silné dôkazy o tom, že reflexné vizuálne pozorovacie mechanizmy významne prispievajú k citlivosti na misokinézu.

Aj keď sme skutočne len na začiatku, aby sme zistili, odkiaľ môže misokinéza prameniť na kognitívnej úrovni – okrem toho, viete, znepokojujúce ľudí, ktorí sa o to starajú – vedci majú určité hypotetické východiská., O ktoré sa chcú v budúcom výskume usilovať.

„Jednou z možností, ktorú chceme preskúmať, je, že ichzrkadlové neuróny„hrať“ hovorí jaswal.

„Tieto neuróny sa aktivujú, keď kráčame, ale aktivujú sa aj vtedy, keď vidíme ostatných, ako sa pohybujú … Napríklad, keď vidíte niekoho zraniť, môžete tiež prepadnúť panike. Pretože ich bolesť sa odráža vo vašom vlastnom mozgu.“

READ  Fyzici nájdu, čierne diery, ktoré sa točia dostatočne rýchlo, môžu získať nové sily

V širšom zmysle je možné, že ľudia náchylní k misokinézii nevedome sympatizujú s psychózou extraverzie. Nie v dobrom zmysle.

„Jedným z dôvodov, prečo sú ľudia nervózni, je to, že sú znepokojení alebo nervózni, takže keď osoba s misokinézou vidí, ako sa niekto vrtí, môže sa nad tým zamyslieť a cítiť sa znepokojene alebo dokonca nervózne,“ hovorí jaswal.

O tom, čo sa tu skutočne deje s misokinézou, bude môcť s istotou povedať iba ďalší výskum tohto javu.

Jedna vec je však istá. Z tu pozorovaných výsledkov je zrejmé, že tento neobvyklý jav je oveľa bežnejší, ako chápeme.

„Pre tých, ktorí trpia misokinézou, nie ste sami.“ šikovný hovorí. „Tvoja výzva je bežná a je skutočná.“

Boli hlásené nálezy vedecká správa.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close