Veda

Prvá štúdia „pred a po“ COVID zobrazovania mozgu ukazuje zmenu

Poznámka redaktora: Získajte najnovšie správy a pokyny o COVID-19 na Medscape Coronavirus Resource Center.

Nová zobrazovacia štúdia naznačuje, že aj mierne prípady COVID-19 sú spojené so zmenami v mozgu, vrátane poklesu sivej hmoty, celkového zníženia objemu mozgu a kognitívneho poklesu.

V prvej štúdii využívajúcej zobrazovanie mozgu magnetickou rezonanciou pred a po COVID-19 výskumníci zistili „väčšie zníženie hrúbky sivej hmoty a kontrastu tkaniva v orbitofrontálnom kortexe a parahipokampálnom gyre, tkanivách vo funkčne spojených oblastiach.“ Väčšie zmeny v markeroch poškodenie. Väčšie zníženie primárnej čuchovej kôry a globálnej veľkosti mozgu.“ Vedci však nabádajú k opatrnosti pri interpretácii zistení.

Gwynell Doud, PhD, z Wellcome Center for Integrative Neuroimaging, Nuffield Department of Clinical Neurosciences, University of Oxford, Spojené kráľovstvo, a kolegovia opisujú tieto mozgové zmeny ako „malé“.

„Či sú tieto abnormálne zmeny charakteristickým znakom šírenia patogénnych účinkov samotného vírusu v mozgu a či môžu predurčiť budúcu zraniteľnosť limbického systému vrátane pamäte, najmä pre týchto účastníkov, je potrebné preskúmať. píšu výskumníci.

závery boli zverejnené online dnes v denníku Príroda,

strata šedej hmoty

Vyšetrovatelia analyzovali údaje z UK Biobank, rozsiahlej biomedicínskej databázy s genetickými a zdravotnými informáciami pre približne 500 000 jednotlivcov žijúcich v Spojenom kráľovstve.

Identifikovali 785 dospelých vo veku 51 – 81 rokov, ktorí mali dve MRI mozgu vzdialené od seba približne 3 roky. Z nich bolo 401 pozitívnych na SARS-CoV-2 pred druhým skenovaním.

Účastníci tiež absolvovali kognitívne testy v čase oboch skenov.

Biobankové centrá používajú podobné MRI skeny a metódy skenovania, vrátane šiestich typov MRI skenov na zobrazenie odlišných oblastí mozgu a funkcie mozgu.

Výsledky ukázali, že hoci je normálne, že v priebehu času dochádza k určitej strate sivej hmoty, u jedincov, ktorí boli infikovaní SARS-CoV-2, došlo k 0,2 % až 2 % strate mozgového tkaniva v parahipokampálnom gyrus, orbitofrontálnom kortexe a insulárnej časti. – všetky sa vo veľkej miere podieľajú na čuchu.

READ  Vedci navrhujú úplne novú periodickú tabuľku a je to výlet

Účastníci, ktorí sa nakazili COVID, tiež zaznamenali väčšie zníženie celkového objemu mozgu a zníženie kognitívnych funkcií.

Väčšina ľudí s COVID mala len mierne alebo stredne ťažké príznaky. Závery však zostali aj po tom, čo vedci vylúčili hospitalizovaných pacientov.

je potrebný ďalší výskum

Max Taquet, Senior Research Fellow, Oxford Health BRC, National Institute for Health Research, Oxford University, v tlačovej správe uviedol: „Tieto zistenia môžu pomôcť vysvetliť, prečo niektorí ľudia pociťujú halucinácie po dlhú dobu po akútnej infekcii. My áno.“

Taquet, ktorý nebol súčasťou štúdie, uviedol, že dôvody týchto mozgových zmien ešte treba určiť. Zostávajú otázky, „či sa im dá predísť, alebo sa im dá dokonca zvrátiť, pričom podobné zmeny sa pozorujú u hospitalizovaných pacientov“ u detí, mladších dospelých a menšinových skupín.

„Je možné, že tieto zmeny v mozgu nie sú spôsobené COVID-19, ale predstavujú prirodzenú progresiu choroby, ktorá sama osebe zvyšuje riziko COVID-19,“ povedal Taquet.

Ďalší experti vyjadrili znepokojenie nad zisteniami a zdôraznili potrebu ďalšieho výskumu.

„Som hlboko znepokojený alarmujúcim používaním jazyka v správach so slovami ako ‚neurodegeneratívne‘,“ povedal Alan Carson, MD, z neuropsychiatrie v Centre pre klinické vedy o mozgu na University of Edinburgh v Škótsku v tlačovej správe.

„Veľkosť a rozsah zmien v mozgu sú veľmi malé a takéto zmeny môžu byť spôsobené jednoduchou zmenou mentálneho zážitku,“ povedal Carson.

„Táto štúdia takmer určite ukazuje, že existuje efekt oddelenia od čuchu, pokiaľ ide o nervové zmeny,“ povedal.

Štúdiu financoval Wellcome Trust Collaborative. Pôvodný článok obsahuje úplné informácie o finančnom boji pre autorov štúdie. Taquet už predtým spolupracoval s niekoľkými vyšetrovateľmi.

Príroda. Zverejnené online 8. marca 2022. Zhrnutie

Pre viac noviniek Medscape Neurology sa k nám pridajte Facebook A Twitter

READ  Nakoniec lekárske usmernenia pre starostlivosť o dospelých s Downovým syndrómom

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close