svet

Prvé izraelské lietadlo pristávalo v Turecku od krízy v roku 2010

Lietadlo izraelskej leteckej spoločnosti El-AL pristávalo v nedeľu v Istanbule, aby naložilo materiálnu humanitárnu pomoc pre Spojené štáty, informovala agentúra DPA. Bol to prvý priamy let z Izraela do Turecka od krízy v roku 2010.

Boeing 787 Dreamliner v Istanbule naloží približne 24 ton materiálu, ktorý sa dopraví do Spojených štátov na pomoc krajine v boji proti infekcii koronavírusom SARS-CoV-2.

Podľa Jerusalem Post bol El-Al tento týždeň povolený na dva humanitárne lety.

Spoločnosť údajne požiadala turecké orgány o povolenie pokračovať v pravidelných letoch do Turecka.
Počas krízy spôsobenej pandémiou koronavírusov El-Al prispôsobil niektoré svoje lietadlá na prepravu nákladu.

V máji 2010 izraelské sily potlačili tureckých bojovníkov, ktorí sa pokúsili prelomiť námornú blokádu pásma Gazy. Desať aktivistov prišlo o život na Mavi Marmara, ktoré podľa izraelských zdrojov smerovalo do pásma Gazy zásielkou humanitárnej pomoci. Diplomatické vzťahy medzi Izraelom a Tureckom sa po tejto udalosti zhoršili.

V roku 2016 Izrael vyplatil Turecku dohodnuté kompenzácie vo výške 20 miliónov USD (17,9 milióna EUR). Napätie medzi krajinami však pretrváva, pripomína DPA.

(function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) { return; } js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close