Veda

Prvé prepuknutie vírusu Marburg zabilo päť ľudí v Tanzánii zdravotné novinky

Podľa WHO sú tri z ôsmich potvrdených prípadov liečené, pričom 161 kontaktov je monitorovaných.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tanzánia potvrdila osem prípadov Marburgu, vysoko úmrtnej vírusovej hemoragickej horúčky s príznakmi v podstate podobnými ebole.

WHO vo vyhlásení v utorok neskoro večer uviedla, že päť ľudí zomrelo v severozápadnom regióne Kagera po tom, ako sa u nich rozvinuli príznaky vrátane horúčky, zvracania, krvácania a zlyhania obličiek, čo potvrdilo národné verejné laboratórium Tanzánie.

Medzi mŕtvymi je aj zdravotník, uviedla WHO. Traja, ktorí prežili, sa liečili, monitorovaných bolo 161 kontaktov.

„Snahy tanzánijských zdravotníckych úradov zistiť príčinu choroby sú jasným znakom ich odhodlania účinne reagovať na prepuknutie choroby,“ povedal Matshidiso Moeti, regionálny riaditeľ WHO pre Afriku.

„Spolupracujeme s vládou na rýchlom zvýšení kontrolných opatrení na zastavenie šírenia vírusu.“

S vysokou mierou úmrtnosti 88 percent je Marburg z rovnakej vírusovej rodiny, ktorá je zodpovedná za ebolu a šíri sa na ľudí z kaloňov. Potom sa šíri kontaktom s telesnými tekutinami infikovaných ľudí.

Podľa WHO medzi príznaky patrí vysoká horúčka, silná bolesť hlavy a malátnosť, ktoré sa zvyčajne rozvinú do siedmich dní po infekcii.

Ohnisko v Tanzánii prichádza mesiac po tom, čo Rovníková Guinea potvrdila prvé prepuknutie vírusovej choroby Marburg. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zintenzívnila dohľad v stredoafrickej krajine a nasadila expertov na zdravotnú pohotovosť v oblasti epidemiológie, manažmentu prípadov, prevencie infekcií, laboratórnej a rizikovej komunikácie, aby podporila reakciu krajiny.

READ  Ultraspracované potraviny spojené s rakovinou a predčasnou smrťou, zistila štúdia

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close