Prvý deň majstrovstiev Európy v hokeji II., Muži, súhrn v Lusade

1. deň, 1. augusta 2021

Majstrovstvá Európy v hokeji III 2021, mužské kategórie, sa hrajú asi 40 minút východne od Porta, v kombinácii Estodio Municipal de Hockey M v Lusade v Porte. Ihrisko v Lusade bolo zmenené pred 2 rokmi, takže sa toto podujatie hrá s výbornými podmienkami pre hráčov i rozhodcov. Hostiteľská národná asociácia Federação Portiguea de Hóquei urobila všetko pre to, aby bola táto udalosť možná, čo oceňujú všetci účastníci. EHF by chcela poďakovať hostiteľovi za doterajšiu vynikajúcu prácu.

Tímy na turnaji sú nasledujúce)

Zápas Pool A medzi Bieloruskom a Tureckom je prvým zápasom tejto udalosti. V roku 2019 sa Bielorusko pripojilo k Českej republike a vypadlo z majstrovstiev Európy v hokeji II v Comproy (FRA). Keďže Bielorusko a Česká republika sú najlepšie hodnotenými tímami na turnaji, snažia sa tento víkend zaistiť, aby boli na vrchole konečného poradia. Existujú však výzvy.

Turecko hralo s 5 hráčmi, ktorí debutovali na medzinárodnej seniorskej úrovni: Furgan ÖZKILIÇ, mer ZKAN, Mazlum KESKIN, Necip ÇILKIZ a Batuhan ÖZAKALIN. Vypočítané pre Stanislava Lukina a Pavla Korzika z Bieloruska.

Zápas sa začal pomaly, ale potom prešiel zľava doprava, pričom sa často vyhýbal strednému poľa. Len pred pol hodinou Bielorusko práve otvorilo skóre z počítača; Arthur Kadaran 1-0. V závere 3. štvrtiny Turecko vyrovnalo gólom z poľa Aliho Akina ÖZKILIÇA. Ten istý Ali Akin ÖZKILIÇ priviedol turecký tím dopredu skvelým gólom 11 minút pred koncom. Zo zadných radov prekonal bieloruského brankára; 1-2. Bieloruská strana pokračovala v tlaku a vybojovala si niekoľko trestných rohov, ale turecká obrana udržala svoj gól čistý. Až v 56. minúte bola variácia PC pre Turecko príliš veľa; Uladyslav Belovsav zaznamenal dobrý počítač. Ešte niekoľko šancí na oboch stranách, ale skóre v tejto veľmi zábavnej hre bolo 2-2.

V 2. zápase dňa čelila Česká republika Slovensku. Hráči sa navzájom dobre poznajú, pretože hrajú v rovnakom Interleaku. Slovenská obrana ešte nebola bdelá, pretože Martin CAPOUCH v 3. minúte dal prvý pokutový roh do siete. Zostávajúci prvý polčas nemal ani jeden z tímov veľké šance na vyrovnanie.

Dáma mala veľkú šancu, keď Štěpán v 38. min spadol v kruhu KLABAN. Tomáš Brochaska premenil v Česku penaltu 2: 0. Weektěpán KLABAN a Josef TOMS boli jediní 2 mladí muži z tohto pohlavia, ktorí minulý týždeň hrali Eurohacky U18 Championship II, ktorý sa konal vo Viedni (AUT).

V 50. minúte strelil gól na 3: 0 Lucas PLOCHÝ, krátko na to 4: 0 Michael BÁRTA. Slováci získali pokutový roh, ale ten bol dobre bránený. Slovák si myslel, že zápas sa už takmer skončil … V skutočnosti Lucas PLOCHÝ strelil hetrik v poslednej minúte, jeho zápas dokopy 4. Konečné skóre Česko vs Slovensko; 7-0.

Je dobré poznamenať, že svoj prvý medzištátny zápas dnes odohralo 6 hráčov z Českej republiky: Ondrej HES, Josef TOMS, Eduard GERLICKÝ, Etěpán KLABAN, Joseph TREJBAL a Vojtěch PAŽITKA.

Počítalo sa aj so slovenskou stranou, kde svoj prvý medzištátny zápas odohralo 5 mladých žien: Dome Pou Stek, Peter Breverek, Matt Djokovic, Joseph Horek a Adam Š Trobek.

Portugalsko sa stretne s Litvou v 3. a poslednom zápase prvého dňa. Diego Komido absolvoval seniorský debut v Portugalsku a Rafael Stankovic v Pobaltí.

V prvom polčase boli oba tímy vyrovnané. Oba tímy mali šance, ale stav 0: 0. V 3. štvrtine skóroval Jose Santos na PC 1: 0. Niekoľko sekúnd pred koncom 3. štvrtiny dobrý útok Diega Ventosu a úžasná strela na pozadí viedli k stavu 2: 0. V poslednej štvrtine malo jednoznačne najlepšie šance Portugalsko, ale nepochodilo okolo 3. gólu Afonsa Caramalha v poli. Konečné skóre Portugalska bolo 3: 0, podporené dobrým publikom.