svet

Prvý deň procesu Netanjahu. Izraelský premiér poprel všetky obvinenia

Prvý deň súdneho konania pre izraelského predsedu vlády Benjamina Netanjahua, obvineného z korupcie, sa skončil v nedeľu v Jeruzaleme. Tlačová agentúra AFP to oznámila.

Politik hovoril v súdnej sieni až vtedy, keď potvrdil svoju totožnosť, a súd prerušil súdny proces o približne 15:00.

Tím právnikov tohto skúseného vodcu požiadal o veľké oneskorenie, aby mohol dôkladne preskúmať dôkazy. Dátum nasledujúceho vypočutia nebol stanovený.

Obvinený Netanjahu, ktorý sa v nedeľu vrátil pred súd, opäť odmietol všetky obvinenia proti nemu s tým, že jeho cieľom bolo zvrhnúť mocného pravicového vodcu.

Netanjahu je prvým odchádzajúcim izraelským premiérom, ktorý bol postavený pred súd. V troch rôznych prípadoch čelí obvineniam z podvodu, porušenia dôvery a korupcie. On sám popiera všetku vinu a hovorí o „love čarodejníc“. Najdlhšia izraelská premiérka by mala rezignovať, len ak bude uznaná vinným. Tento proces môže trvať niekoľko rokov, pripomína agentúra DPA.

Vo vyhláseniach pre novinárov po príchode na súd Netanjahu požadoval, aby sa celé pojednávanie vysielalo naživo, aby verejnosť mohla vidieť, že je nevinný. Obvinil tiež políciu a stíhanie proti nemu.

Cieľom je zosadiť silného pravicového predsedu vlády, a tak pripraviť národný tábor o vedenie krajiny na mnoho rokov.“vyhlásil.”Pokiaľ sa médiá budú zaoberať týmito absurdnými, falošnými a prehnanými prípadmi, budem naďalej vládnuť štátu Izrael a zaoberať sa otázkami, ktoré sú pre vás skutočne dôležité.“, povedal, citoval agentúra AP. Hovoril o ekonomickom oživení a pokračovaní boja proti novému koronavírusu pred možnou druhou vlnou rozšírenia.

V Jeruzaleme medzitým stovky ľudí demonštrovali proti Netanjahuovi a za jeho podporu. Oponenti predsedu vlády sa stretli mimo oficiálneho bydliska, zatiaľ čo priaznivci vrátane prominentných členov strany Likud sa stretli mimo súdnej budovy.

Nedeľné prvé vypočutie na okresnom súde v Jeruzaleme, kde Netanjahu čítal obvinenie, bolo vyvrcholením rokov vyšetrovania. Politický vodca je obviňovaný okrem iného z ovplyvňovania médií a poskytovania politických služieb podnikateľom výmenou za luxusné dary.

Súd bol proti nemu oficiálne podaný v januári, ale kvôli pandémii odložili začiatok súdneho konania na pôvodný termín 17. marca. Očakáva sa, že pred tromi sudcami bude vypočutých viac ako 300 svedkov.

Keby sa Netanjahu považoval za vinného z korupcie, čelil by desať rokov väzenia. Maximálna pokuta za podvod a narušenie dôvery by bola tri roky.

Netanjahu minulú nedeľu opäť zložil prísahu. Jeho piate funkčné obdobie sa však v dôsledku procesu korupcie považuje za mimoriadne kontroverzné.

(function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) { return; } js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close