Svet

Prvý Nigérijsky zvolený arabský prezident Mohamed Fazlum

# V iných krajinách : Nigerský vládnuci prezidentský kandidát Mohamed Fazlom získal takmer 56% hlasov proti svojmu rivalovi Mahmoudovi Usmanovi, ktorého opozícia označila za „volebné zajatie“.

„Budem prezidentom pre všetkých Nigérijčanov,“ povedal Mohamed Pasoom svojim priaznivcom a novinárom a zablahoželal otlčenému súperovi k natiahnutiu ruky: „Chcem poznať jeho múdrosť a dôverovať mu.“

V 90. rokoch získala 55,75% hlasov proti 44,25% bývalého prezidenta Usmana, ktorý sa nestavil za znovuzvolenie. Podľa správ bola v 90. rokoch bývalou prezidentkou a neskôr sa pokúsila opäť sa jej stať. Nezávislá národná volebná komisia (ICC).

Dočasne ich musí potvrdiť ústavný súd.

Volebná účasť v nedeľu v druhom kole bola 62,91%: Pasoom nazbieral 2 501 459 hlasov proti 1 985 736 hlasov v Usmani, čo si vyžiadalo celkovo 7,4 milióna voličov.

>>> Čítať ďalej: Prezidentské voľby v Nigeri: Mohammed Fazum, La y n Rose „Pokračovanie“

V prvom kole 27. decembra 2020 získal Mohammad Pasoom 39,3% hlasov, zatiaľ čo Mahamane Usman takmer 17% hlasov.

Pasoom často zvíťazil v Tahoe (juhozápad), bašte Acouce v Agades (v strede) a Tiffa (na juhovýchod).

Oblasť Dillabari na západe sužuje neistota spojená s prítomnosťou džihádistov v Islamskom štáte, ktorý vo veľkej miere hlasoval za Usmana a rovnako ako hlavné mesto Niamey je baštou opozície.

Výrazy

Opozícia krátko pred zverejnením výsledkov odsúdila „volebné zastavenie“ požadujúce „okamžité zastavenie zverejnenia výsledkov“.

„Žiadam všetkých Nigérijčanov (…), aby sa zmobilizovali ako jeden muž, aby porazili tieto voľby,“ povedal novinárom riaditeľ kampane Mahmoud Usmane.

>>> Čítať ďalej: Prezidentské voľby v Nigeri: Sedem miestnych členov volebnej komisie bolo zabitých, keď explodovalo ich vozidlo

Hovoril v Niamey v horúcom prostredí koaličného veliteľstva, kde mladí bojovníci kričali „Zmena!“, „Zmena“ v jazyku Hausa.

Novinár poznamenal, že veľký počet opozičných demonštrantov bol rozptýlený políciou a vystrelil slzný plyn v blízkosti sídla nigérijskej demokracie a socializmu (pri moci), kde hovoril Mohamed Bazum.

READ  Grécka polícia rázne zakročila: Proti protestujúcim migrantom na Lesbos použila slzný plyn

Demonštranti vyzbrojení palicami mali zapálené pneumatiky a dlho bolo vidno hustý čierny dym.

Protesty sa konali aj v Jindare, druhom najväčšom meste krajiny, uviedol miestny novinár.

>>> Čítať ďalej: Niger: Usmane, „politický maradón“, ktorý chce byť opäť prezidentom

Skutočné víťazstvo vo voľbách v tejto sahelsko-saharskej krajine, ktorej história sa vyznačuje Butchovými a ktorá už čelí mnohým výzvam – vrátane útokov džihádu – spočíva v prijatí výsledkov všetkými stranami po ich oznámení, podľa mnohých pozorovateľov.

Druhé kolo smútku

Medzi týmito dvoma kolami opozícia vyhlásila, že nemôže schváliť výsledky, ak sa zistí, že boli poškodené podvodmi.

Podvod už v prvom kole odsúdil, súdy ho však vylúčili.

Ak odmietla účasť v prvom kole, nakoniec sa prebojovala do druhého kola.

Druhé kolo poznačila smrť najmenej ôsmich volebných agentov: vozidlo siedmich z nich zasiahlo mínu v oblasti Tillabury na hranici s Mali a Burkinou Faso, známej ako „tri hranice“. Ďalšia z obetí bola zabitá v pohraničnej oblasti Tifa v Nigérii.

>>> Čítať ďalej: Prezidentské voľby v Nigeri: Druhé kolo proti neistote pre 7,4 milióna voličov

Oblasť „Tri hranice“ bola terčom útokov džihádistických skupín pridružených k organizácii Islamský štát, pričom východ zasiahli útoky nigérijských džihádistov z Boko Haram.

Mohammed Pasoom v utorok večer uznal „naliehavosť a nesmiernosť boja proti terorizmu“.

68-ročný prezident Mahmúd Ahmadínedžád po svojich dvoch ústavných ustanoveniach nestál za znovuzvolenie, na rozdiel od mnohých afrických vodcov, ktorí sa držali pri moci.

Je to prvýkrát od získania nezávislosti od Francúzska v roku 1960, keď sa dvaja zvolení prezidenti v tejto krajine navzájom porazili.

Arab Olad Solimane, Mohammad Pasoom je najmladší zo 6 bratov a dvoch sestier.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close