Technológie

Prvýkrát boli mikroplasty nájdené vo vode zachytenej v listoch rastlín

Vedci tvrdia, že mikroplasty boli teraz nájdené vo vode zachytenej v listoch rastlín. Za posledných pár rokov mikroplasty prenikli do našej vody, pôdy, riek a dokonca aj do ľudského tela.

Vedci z Prešovskej univerzity sa vydali na východné Slovensko, aby študovali organizmy, ktoré žijú v malých kalužiach, ktoré sa tvoria na listových plesniach dieselových rastlín. Oxford definuje os ako „horný uhol medzi stonkou alebo vetvou listu a stonkou alebo stonkou, z ktorej vyrastá.“

Niektoré dieselové rastliny z rodu Dipsacus majú listy, ktoré tvoria pohárovité štruktúry, kde sa zhromažďuje voda. Tieto štruktúry sa nazývajú telmata.

Katarína Fogasová

Detekcia mikroplastov v malých ekosystémoch

Keď sa vedci pustili do skúmania vodných mikróbov, našli rôzne farebné úlomky a mikroplastové vlákna, z ktorých niektoré boli dlhé až 2,4 mm.. „Tieto fytodelmaty sú veľmi malé a majú krátku životnosť… otázka je, ako sa kontaminovali mikroplastmi?“ Vedci napísali vo svojom článku publikovanom v časopise BioRisk.

Prvýkrát boli mikroplasty nájdené vo vode zachytenej v listoch rastlínKatarína Fogasová

Vedci nenašli žiadne dôkazy o kontaminácii v oblasti, čo naznačujeTieto mikroplasty pochádzajú zo znečistenej atmosféry. Je tiež možné, že slimáky prenášajú mikroplasty z pôdy alebo iných rastlín.

čítaj viac: Smrteľné vírusy prežívajú v sladkej vode väzbou na mikroskopický plast, zistila štúdia

„Prvý objav mikroplastov v malých nádržiach s krátkou životnosťou vytvorených rastlinami je ďalším dôkazom toho, že tento typ znečistenia sa šíri rôznymi cestami a že žiadne prostredie na Zemi nie je bezpečné, čo náš objav určite veľmi mrzí,“ napísali vedci. . .

Prvýkrát boli mikroplasty nájdené vo vode zachytenej v listoch rastlínKatarína Fogasová

Vedci sa však zároveň domnievajú, že dieselové fytotelmaty môžu byť dobrým indikátorom prítomnosti mikroplastov kvôli ich „teoretickej schopnosti zachytávať mikroplasty z prostredia viacerými spôsobmi“.

čítaj viac: Pavučiny môžu pomôcť monitorovať úrovne znečistenia mikroplastmi vo vzduchu: Ako

READ  Zlá viera: Opustení vývojári obvinení z používania animácií ukradnutých z FromSoftware

Dôležité je, že zatiaľ čo výskum je prvým nálezom mikroplastov v tomto type biotopu, navrhuje aj nový prístup k využívaniu dieselových fytotelmat ako „bioindikátorov“ prítomnosti mikroplastov v životnom prostredí.

Prvýkrát boli mikroplasty nájdené vo vode zachytenej v listoch rastlínKatarína Fogasová

Čo si myslíte o mikroplastických infekciách? Dajte nám vedieť v komentároch nižšie. Viac na svete Technológia A VedaPokračuj v čítaní Indiatimes.com.

Poznámky

(2022b, 9. septembra). Prvý objav mikroplastov z vody zachytenej v listoch rastlín. Získané 12. septembra 2022 z https://phys.org/news/2022-09-discovery-microplastics.html

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close