Veda

Prvýkrát prototyp hviezdnej lode reve k životu s tromi motormi

V rámci programu Starship začal SpaceX experimentovať s predchádzajúcimi prototypmi koncom roku 2019 a začiatkom roku 2020, počas rôznych testovacích skúšok stratil tri vozidlá. V máji spoločnosť prvýkrát úspešne otestovala celoplošnú cisternovú časť svojho vozidla Starship (SN4) s jediným motorom Raptor. Neskôr sa stratil kvôli problému s pozemnými systémami.

Potom, v augustea opäť v septembri, letela dvoma rôznymi vozidlami – SN5 a SN6 – na krátkom chmeľu do 150 metrov. Tieto lietajúce výpalky vyzerali ako lietajúce plechovky od sprejov, keď stúpali nad zamračenú texaskú pobrežnú pláň, ale poskytli cenné skúsenosti inžinierom spoločnosti, ktorí sa naučili ovládať motor Raptor za letu a tlačili na tlakové limity na jeho palivových nádržiach.

Odvtedy pokračovali práce na vývoji SN8, aby sa dosiahol omnoho vyšší let. Na to bolo potrebné, aby SpaceX pridal do časti nádrže veľké klapky a kužeľ nosa. Toto vozidlo sa viac podobá tomu, ako bude vyzerať finálne vozidlo Starship. Nakoniec bude mať šesť motorov Raptor. Patria sem tri motory optimalizované pre ťah na hladinu mora a ďalšie tri s väčšími tryskami optimalizovanými pre ťah vo vákuu vesmíru.

Hviezdna loď má slúžiť ako opakovane použiteľné horné pódium ako súčasť štartovacieho systému novej generácie SpaceX. Bude to zahŕňať aj veľkú raketu s názvom Super Heavy, ktorá bude poháňať hviezdnu loď na obežnú dráhu. Zamestnanci spoločnosti SpaceX na pracovisku Boca Chica začali montovať prvé z týchto testovacích vozidiel Super Heavy, ktoré pravdepodobne podstúpi iteračný proces návrhu, ako je Starship, ktorý počas cesty zahŕňal aj niektoré zlyhania testu.

Kombinovaný stoh rakety a jej horného stupňa Starship sa môže pokúsiť o orbitálny let už v budúcom roku. Na piatkovom virtuálnom stretnutí spoločnosti Mars Society zakladateľ a hlavný inžinier spoločnosti Elon Musk uviedol, že si je „z 80 až 90 percent istý“, že spoločnosť dosiahne obežnú dráhu s hviezdnou loďou v roku 2021.

SpaceX ráta s tým, že Hviezdna loď nakoniec nahradí svoju ťažnú raketu Falcon 9, ktorá sa za iba desaťročie stala najskúsenejšou raketou USA s 95 štartmi. Hviezdna loď bude lietať v nákladných misiách a nakoniec SpaceX dúfa, že bude mať veľkú posádku na Mesiac a Mars. NASA dala spoločnosti pôvodnú zmluvu v hodnote 135 miliónov dolárov na štúdium pristávania astronautov na Mesiaci v rámci jej programu Artemis.

Zoznam obrázkov podľa NASASpaceflight.coim

READ  Šerifovia z New Yorku rozchádzajú svadbu v hale s takmer 300 hosťami

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close