Veda

Psoriatická artritída vs. reumatoidná artritída: Tu je rozdiel

Ak máte boľavé, opuchnuté kĺby, je veľká šanca, že narazíte artritída keď hľadáte príčinu svojich príznakov. Nájsť správnu liečbu však vyžaduje, aby ste boli oveľa konkrétnejší. Artritída je v skutočnosti zastrešujúcim výrazom pre viac ako 100 rôznych stavov, tvrdí Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). A existujú najmenej dva typy, ktoré môžu byť zodpovedné za vaše bolestivé kĺby: psoriatická artritída a reumatoidná artritída.

Aj napriek tomu, že sa tieto príznaky navzájom prekrývajú, sú tieto podmienky výrazne odlišné. Tu je to, čo potrebujete vedieť o psoriatickej artritíde a reumatoidnej artritíde.

Psoriatická artritída a reumatoidná artritída sú chronické zápalové stavy.

Pri obidvoch ochoreniach nadmerný horlivý imunitný systém omylom napadne zdravé bunky vo vašom tele. To zase môže mať za následok bolesť kĺbov, stuhnutosť a opuchy spolu s trvalou únavou a ďalšími príznakmi, ktoré sú špecifickejšie pre obe choroby.

Príčiny psoriatická artritída a reumatoidná artritída sú stále vo vzduchu, ale lekári majú podozrenie, že tieto choroby majú základnú genetickú zložku, ktorá môže spôsobiť, že človek bude náchylnejší na určité spúšťače životného prostredia.

V každom prípade, psoriatická artritída a reumatoidná artritída sú celoživotné choroby, ktoré sa môžu vyskytnúť v čase svetlice (obdobia, keď sa príznaky zvlášť zhoršujú). A hoci neexistuje žiadna liečba ani jednej z chorôb, liečba psoriatickej artritídy a reumatoidnej artritídy prešla dlhou cestou k udržaniu symptómov na uzde, niekedy dokonca k uvedeniu choroby odpustenie. Správne lieky môžu navyše pomôcť chrániť vaše telo pred trvalým poškodením, ktoré môžu tieto stavy spôsobiť, ak sa neliečia, takže je dôležité pri liečbe tohto ochorenia spolupracovať so svojím lekárom.

Psoriatická artritída často postihuje ľudí, ktorí majú psoriázu.

Majúce psoriázaOchorenie, ktoré často spôsobuje zapálené, šupinaté škvrny na pokožke v oblasti ako kolená, lakte a pokožka hlavy, zvyšuje riziko vzniku psoriatickej artritídy. Clevelandská klinika odhaduje, že až 30% ľudí so psoriázou má diagnostikovanú psoriatickú artritídu. Je však možné dostať psoriatickú artritídu, aj keď nemáte psoriázu, a naopak. Psoriatická artritída postihuje ľudí všetkých pohlaví relatívne rovnako rýchlo a zvyčajne sa prejaví u ľudí vo veku od 30 do 50 rokov, hovorí Clevelandská klinika.

READ  Masívne lávové trubice na Mesiaci a na Marse mohli využívať kozmonauti

NYU Langone Health Vysvetľuje, že existuje päť druhov psoriatickej artritídy a v závislosti od toho, ktorý z nich máte, sa ochorenie môže prejaviť vo vašom tele rôznymi spôsobmi. Asi tri štvrtiny ľudí s týmto ochorením majú typ nazývaný asymetrická oligoartritída, ktorá postihuje až päť kĺbov, aj keď nie nevyhnutne rovnakých na oboch stranách tela. V takom prípade to môže byť spôsobené symetrickou artritídou, typom psoriatickej artritídy, ktorý je podobný reumatoidnej artritíde. Existuje tiež spondylitická artritída, ktorá postihuje chrbticu, a distálna interfalangeálna prevažujúca psoriatická artritída, ktorá postihuje hlavne kĺby v blízkosti vašej nechty na rukách a nechty na nohách. Najzriedkavejšou formou psoriatickej artritídy je artritída mutilans. Je to ťažká forma ochorenia, ktorá môže zničiť kosti vo vašich rukách Mayo Clinic.

80% ľudí s psoriatickou artritídou mať zmeny nechtov, napríklad jamky, drobenie alebo ryhy a ryhy. Bolesť nôh, najmä v zadnej časti päty alebo chodidla, kde sa šľachy a väzy spájajú s kosťami, je navyše bežná pri psoriatickej artritíde, rovnako ako bolesti dolnej časti chrbta. Mayo Clinic.

Môže tiež spôsobiť zápal psoriatickej artritídy očné problémy, ako je uveitída. Tento stav môže viesť k trvalej strate zraku, dávajte preto pozor na včasné varovné príznaky, ako sú bolesť očí, začervenanie, citlivosť na svetlo a „plaváky“ blokujúce časti vášho zraku.

Reumatoidná artritída nemá tento odkaz na psoriázu.

Clevelandská klinika uvádza, že ženám je diagnostikovaná reumatoidná artritída 2,5-krát vyššia ako u mužov. Bežná mylná predstava o reumatoidnej artritíde je, že ide o chorobu staršieho človeka, ale pravdou je, že je často diagnostikovaná vo veku 20 až 50 rokov.

Zatiaľ čo reumatoidná artritída môže ovplyvňovať ľudí rôznymi spôsobmi, jeho charakteristické znaky zahŕňajú citlivosť, bolesť a opuchy vo viac ako jednom kĺbe CDC. A hoci psoriatická artritída môže mať vplyv na rôzne kĺby na každej strane tela, reumatoidná artritída zvyčajne spôsobuje symetrickejšie príznaky, hovorí David Wanalista, DO, reumatológ z atlantickej všeobecnej reumatológie. Ako progresívne ochorenie sa zvyčajne časom zhoršuje, počnúc kĺbmi medzi prstami a rukami, prstami na nohách a nohách. Zápal z reumatoidnej artritídy vám môže opotrebovať chrupavku a bez toho, aby tkanivo fungovalo ako tlmič nárazov, vaše kosti môžu nakoniec erodovať a viesť k fúzii kĺbu.

READ  Báječná fosília chráni oči 429 miliónov rokov starého trilobita

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close