Hlavné správy

Putin má návrh pre USA: V hre sú jadrové zbrane

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok navrhol, aby Rusko a USA predĺžili poslednú významnú dohodu o znížení počtu jadrových zbraní o jeden rok bez zavedenia akýchkoľvek podmienok.

Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Nová dohoda START bola podpísaná v apríli 2010 a platnosť nadobudla nasledujúci rok vo februári. Platí desať rokov, dá sa však predĺžiť.

„Navrhujem predĺžiť súčasnú dohodu bez akýchkoľvek podmienok najmenej o jeden rok, aby sme mali možnosť viesť vecné rokovania,“ uviedol Putin na zasadnutí ruskej rady bezpečnosti, uviedol vo vyhlásení Kremeľ.

Putin na stretnutí požiadal svojho ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova, aby „formuloval náš postoj s cieľom získať jasnú odpoveď, prinajmenšom v blízkej budúcnosti“.

Napätie okolo osudu novej dohody START, ktorej platnosť sa končí 5. februára 2021, trvá už niekoľko mesiacov.

Washington tento týždeň vyhlásil, že s Moskvou v zásade dosiahol dohodu o predĺžení platnosti nového ŠTARTU, ale Rusko okamžite odmietlo americké podmienky.

Tri týždne pred americkými prezidentskými voľbami, v ktorých súčasný šéf Bieleho domu Donald Trump zaostáva v anketách, jeho administratíva naznačila, že bpodporovať udržiavanie dohody na neurčitý čas.

Putin v piatok tiež vyhlásil, že by bolo „mimoriadne smutné“, keby platnosť predmetnej dohody vypršala a nebol nahradený iným podobným dokumentom.

Šéf Kremľa dodal, že nová dohoda START úspešne spomalila preteky v zbrojení a medzinárodné spoločenstvo by nemalo zostať bez „takého základného dokumentu“.

READ  Počet stiahnutí spoločností WeChat a WeCom v USA sa prudko zvýšil

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close