Ekonomika

Putin si robí srandu

Geopolitická otázka súčasnosti: Aké dôležité je robiť si srandu z ruského prezidenta Vladimira Putina? Odpoveď: Nie veľa. Hoďte mu rybu alebo dve, pretože má priľnavosť a nechcete ho ponížiť, ale nemusíte ho presviedčať veľkými ponukami.

Otázka je naliehavá, keďže prezident Putin požaduje záruku, že Ukrajina nikdy nevstúpi do NATO. Chce tiež, aby koalícia stiahla všetky nemiestne jednotky a zbrane, ktoré umiestnila v krajinách, ktoré pred rokom 1997 neboli v NATO. Poukazuje tiež na to, že by mohol napadnúť Ukrajinu, ak NATO nevyhovie.

Veľa „nečlenských oblastí NATO pred rokom 1997“. Patrí medzi ne Poľsko, Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Litva, Lotyšsko a Estónsko, ktoré boli pred rokom 1989 pod sovietskou nadvládou, a päť krajín, ktoré boli na Balkáne pod komunistickou vládou, ale nie pod sovietskou kontrolou: Slovinsko. , Chorvátsko a Čierna Hora, Albánsko a severné Macedónsko.

Má viac ako 100 miliónov ľudí, z ktorých väčšina má neradostné spomienky na ruskú nadvládu a pretrvávajúci strach z ruskej nadvlády. Preto všetci vstúpili do NATO.

Rusko má trojnásobok počtu obyvateľov Ukrajiny, má veľké ozbrojené sily a veľa peňazí (vďaka dostatku ropy a plynu), no okupačná Ukrajina sa parkom nepotuluje. Rusi by určite mohli zaujať Východ, možno Kyjev, ale vyhrať Západ by bolo pochybné.

Okrem toho, bezprostredným dôsledkom zjavnej ruskej invázie bude obchodné embargo všetkých krajín NATO, čo rýchlo zrazí ruskú ekonomiku na kolená. Navyše, ruský ľud rozhodne nie je pripravený na takéto dobrodružstvo: celému Putinovmu režimu hrozí kolaps.

Nebolo to ako v starej studenej vojne, pričom Sovietsky zväz a jeho satelity boli v NATO len jedným z dvoch. Teraz je to Rusko, ktoré výrazne kleslo proti značne rozšírenému NATO: jedna tretina pravidelnej vojenskej sily, jedna sedmina populácie a jedna 25-tina HDP.

READ  Podľa Rady pre reklamu spoločnosť O2 predstavila na webe nových zákazníkov. Pre digitálny bonus

Rusko má veľa jadrových zbraní, takže naň nikto nezaútočí, ale v akomkoľvek inom druhu vojny je to beznádejne vysoké. Putinove požiadavky z hľadiska ruskej bezpečnosti naozaj nedávajú zmysel.

Po prevrate v Kyjeve v roku 2014 začal zasahovať proti Ukrajine po zosadení proruského prezidenta, no neskôr fakticky odvolal proukrajinského člena NATO z predstavenstva financovaním proruských ozbrojených povstaní v Donecku a Luhansku.

V každom prípade nebola v NATO veľká podpora pre ukrajinských členov, práve preto, že by to koalíciu mohlo prinútiť brániť Ukrajinu pred Ruskom. Vytvorením permanentného vojenského konfliktu na východnej Ukrajine Putin urobil ukrajinských členov nemysliteľnými.

Je pravdepodobné, že mať Donalda Trumpa vo vrecku – nikto nevie prečo, ale on áno – dalo Putinovi pocit bezpečia, ktorý sa teraz vyparil. Ďalší vidí Joea Bidena ako slabého a skúša šťastie.

NATO nemá inú možnosť, len dať Moskve osobne jasne najavo, že akákoľvek ruská agresia proti Ukrajine – nie totálna invázia, ale dokonca aj vpád niekde na hranice – bude fungovať. Celé ekonomické obliehanie Ruska.

Samozrejme, nehovor to verejne. Netlačte Putina späť do kúta, nenechajte ho stratiť tvár.

Nerobte Putinovi žiadne ústupky, ale prejavte mu úctu. Pokračujte v rozhovore s ním a nakoniec zíde z okraja, kde momentálne vyšiel.

Nová kniha Quinna Dyera „Krátke dejiny vojny“.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close