Hlavné správy

Putinov odvod „synov ruských matiek“ bude jeho koncom: Slovensko

Najvyšší slovenský predstaviteľ predpovedal, že ruský prezident Vladimir Putin bude nútený odísť z úradu po čiastočnej mobilizácii, ktorá si vyžiadala 300 000 vojakov, aby sa zapojili do vojny na Ukrajine.

Minister obrany Jaroslav Knott povedal, že Putinov návrh „odhaľuje zúfalstvo, s ktorým pracuje“.

„Je načase, aby sme si uvedomili jednu vec – keď začne nazývať synov ruských matiek, jednoznačne sa dostane do veľmi komplikovanej politickej situácie, a preto si myslím, že Putin ako hlava Ruskej federácie bude zvrhnutý,“ dodal. Nat uviedol vo vyhlásení zverejnenom na webovej stránke ministerstva.

Putinov čiastočný návrh vyzýva na mobilizáciu ruských občanov do záloh a tých, ktorí slúžili v armáde „s určitými vojenskými špecializáciami a relevantnými skúsenosťami“. Hoci ruský prezident povedal, že mobilizácia je nevyhnutná na „ochranu suverenity, bezpečnosti a územnej celistvosti Ruska“, mnohí civilisti v krajine vyjadrili svoj nesúhlas s rozkazom.

Minister obrany SR Jaroslav Nat počas tlačovej konferencie na Ministerstve obrany SR v Bratislave, 17. marca 2022. Knott predpovedá, že výsledkom bude čiastočná mobilizácia ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý požaduje, aby sa do vojny na Ukrajine zapojilo 300 000 vojakov. vylúčený z úradu.
Vladimír Šimíček/AFP cez Getty Images

Petícia s názvom „Žiadna agitácia“ na stránke Change.org mala vo štvrtok ráno viac ako 327 000 podpisov.

„V súčasnej neistej situácii nie sme pripravení vystaviť mužov našej krajiny – bratov, synov, manželov, otcov a starých otcov – morálnemu alebo fyzickému nebezpečenstvu,“ uvádza sa v petícii.

V celom Rusku vypukli protesty proti čiastočnému návrhu. Podľa nezávislého ľudskoprávneho projektu OVD-Info bolo v Rusku na protestoch proti mobilizácii zadržaných viac ako 1300 osôb. V Moskve bolo najmenej 538 väzňov a najmenej 479 v Petrohrade.

„Polícia postupovala tvrdo a vo viacerých mestách zadržali novinárov,“ uvádza sa v programe.

READ  Polovica ruských špiónov v Európe vyhnaná po vojne na Ukrajine - britský šéf špiónov

Medzitým sa lety z Ruska začali predávať za vyššie ceny po Putinovom oznámení o demobilizácii, zatiaľ čo vyhľadávanie Google „ako si doma zlomiť ruku“ v Rusku tiež zaznamenalo prudký nárast.

Knott sa vo svojom vyhlásení zaviazal podporovať Ukrajinu „maximálne diplomaticky, ekonomicky, politicky a vojensky“, keď pokračuje v boji proti ruskej agresii, a predpovedal, že vojnou zničená krajina nakoniec zvíťazí nad Putinovou armádou.

„Na druhej strane Putinove činy potvrdzujú, že stráca nervy a ambície,“ dodal. „Dúfam, že bežní Rusi sa o tom čoskoro dozvedia viac a podniknú kroky, aby zabránili tomu, aby to ubližovalo Rusku a jeho ľudu.“

Newsweek Kremeľ bol požiadaný o vyjadrenie.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close