Svet

‚Quad‘ porazili Čínu a Ukrajinu v Tokiu

Počas stretnutia v Tokiu v piatok 20. mája 2022 si japonský premiér Fumio Kishida (vpravo) potriasol rukou s generálnym riaditeľom Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafaelom Croceom. Lídri Japonska, Indie, Austrálie a Organizácie Spojených národov sa na budúci týždeň stretnú v Tokiu, aby napriek rozdielom v otázke ruskej okupácie Ukrajiny hľadali spoločnú pozíciu voči Číne. Fotografia AFP

Tokio: Lídri Japonska, Indie, Austrálie a Spojených štátov sa budúci týždeň stretnú v Tokiu, aby napriek rozdielom v otázke ruskej okupácie Ukrajiny požadovali spoločné stanovisko voči Číne.

Voľne organizovanú „quad“ skupinu spája jej túžba postaviť sa proti expandujúcemu ekonomickému, vojenskému a technologickému vplyvu Číny.

Je však rozdelená v názore na Ukrajinu, jediný členský štát, ktorý otvorene nekritizoval Moskvu ani neuvalil sankcie, namiesto toho zvýšil dovoz ruskej ropy.

Mnohí pozorovatelia sa domnievajú, že Peking sleduje medzinárodnú reakciu na vojnu na Ukrajine, pretože zvažuje možnosti „znovu zjednotiť“ Taiwan s pevninou.

Quad lídri budú hovoriť o Číne ako o „spôsoboch na zlepšenie prevencie a vojenskej spolupráce,“ povedal Robert Dujarric, spoluriaditeľ Inštitútu súčasných ázijských štúdií na Temple University.

Pre agentúru France-Presse (AFP) povedal, že fórum 24. mája „Pekingu ukáže, že spolupracujú na kontrole a prevencii Číny“.

Očakáva sa, že americký prezident Joe Biden navštívi Japonsko prvýkrát od nástupu do úradu a očakáva sa, že využije bilaterálne rokovania s japonským premiérom Fumiom Kishidom na vyriešenie domácich obáv o Peking.

Správy naznačujú, že pár vydá spoločné vyhlásenie, v ktorom varuje, že je pripravený „reagovať“ na kroky Číny, ktoré podkopávajú regionálnu stabilitu.

Tón akejkoľvek správy Quad však bude mäkký a bude odrážať minulé výzvy na „nezávislú a otvorenú indicko-pacifickú oblasť“ a varovania pred „jednostrannými“ krokmi v regióne – bez priameho pomenovania Číny.

READ  Prvé lietadlo pristálo potom, čo Taliban vtiahol korisť USA do Kábulu

Nálada je už napätá a Severná Kórea, o ktorej sa predpokladá, že sa pripravuje na odpálenie nových rakiet či dokonca jadrový test, by ešte mohla pokryť celý summit.

Na inom mieste Japonsko naďalej vyjadruje obavy z nárastu čínskych hliadok okolo sporných ostrovov a čoraz viac sa hovorí o tom, ako by mali Spojené štáty a ich spojenci reagovať na hrozby pre Taiwan.

‚Nie sú to zlé správy‘

Japonský minister zahraničných vecí mal tento týždeň prvé rokovania so svojím čínskym ministrom zahraničných vecí za šesť mesiacov, pričom vyzval Peking, aby zohral „zodpovednú úlohu“ na medzinárodnej úrovni a varoval, že verejná mienka v Japonsku je „príliš tvrdá voči Číne“.

Rétorika Pekingu bola ostrá a varovania, že „USA a Japonsko spoja sily proti Číne“, „uzavreli vzduch“.

Najvyšší čínsky diplomat Yang Jiechi tiež otvorene vyhlásil Washington o Taiwane a povedal, že „ak pôjde stále ďalej a ďalej nesprávnou cestou, určite to ohrozí situáciu“.

Zatiaľ čo poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan Biden sa zameriava na „nie sú to zlé správy, nezameriavajú sa na žiadnu krajinu“, zdá sa, že Washington sa snaží znížiť napätie.

Biden a Kishida sa spolu s indickým premiérom Narendrom Modim a víťazmi austrálskych volieb z 21. mája snažia nájsť spoločnú reč v hospodárskej spolupráci, vrátane odstraňovania porúch dodávateľského reťazca a zabezpečenia dodávok polovodičov.

Spojené štáty uvoľnia svoju indicko-pacifickú ekonomickú štruktúru, čo je vnímané ako pokus Washingtonu vybudovať dodávateľské reťazce bez Číny.

Stalo sa tak po tom, čo Washington náhle vystúpil z transpacifickej aliancie s krajinami obklopujúcimi Čínu za vtedajšieho prezidenta Donalda Trumpa.

Ale za spoločným frontom budú pretrvávajúce rozdiely s Indiou na Ukrajine.

„Rozdiel v postojoch k vojne na Ukrajine vyvolal v mysliach Spojených štátov a Európy otázku, či je India národom, ktorý zdieľa rovnaké hodnoty,“ povedal Michito Suryoka, docent na univerzite v Kyo, ktorý študuje obranu. A európska politika.

READ  Kamala Harris bude pravdepodobne šéfovať obžalobe Donalda Trumpa

„Štvorkolka začala ako obranná štruktúra, ale teraz vidíme viac z ekonomickej agendy,“ dodal.

A summit to pravdepodobne nezmení, povedala Jitendra Nath Misra, bývalá veľvyslankyňa a docentka na OP Jindal Global University.

Povedal, že Washington a jeho spojenci „preukázali, že India chápe potrebu chrániť svoje strategické a vojenské väzby s Ruskom, aby zlepšila svoje schopnosti s Čínou“.

„Vyvíjanie tlaku na Indiu nezlepší potrebu Západu čeliť agresívnej Číne.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close