Hlavné správy

Raketová základňa Devínska Kobila – Bratislava, Slovensko

Postavený v rokoch 1979 až 1983, Toto opustené raketové miesto spája príjemnú túru lesom s prieskumom miest. Miesto bolo postavené ako súčasť Varšavskej zmluvy s cieľom poskytnúť ochranu pred náletmi NATO. Bol opustený v roku 1996 a príroda väčšinou obnovuje betónové konštrukcie. Nachádza sa tu najmenej 15 budov a bunkre na skladovanie rakiet. Niektoré nájdete ľahko po chodníkoch, zatiaľ čo iné sú ukryté v lese.

Počas špičkovej prevádzky miesta bolo do bunkrov umiestnených 16 protilietadlových rakiet. Teraz sú bunkre betónové bomby, z ktorých niektoré majú úzke sály s tmavými prázdnymi miestnosťami bez okien, kde je nevyhnutné žiarovkové osvetlenie. Mnohé z budov sú pokryté grafitmi a veľké kusy sa zdajú byť pravidelne renovované.

Ak budete pokračovať nad najvyšší bod podhoria, je tu aj nová vyhliadková veža s nádherným výhľadom na Bratislavu a východné Rakúsko. V jasných dňoch môžete navštíviť aj Československo a Maďarsko.

Zistite to skôr, ako pôjdete

Najjednoduchší spôsob, ako sa k tomuto miestu dostať, je z okolia Dubrovky. Choďte po ulici Blazo do Vozenského Chesta a pokračujte do kopca, kým sa nedostanete k bráne. Za túto bránu nie sú povolené žiadne autá. V blízkosti brány je priestor na parkovanie rovnobežne so stranami cesty. Po chodníku za bránou musíte ísť 30-45 minút (v závislosti od vašej rýchlosti) a po ľavej strane sa dostanete ku zvyškom plotu s veľkou opustenou budovou. Chodník sa vinie okolo exteriéru suterénu a môžete sa dostať k mnohým stavbám, ktoré boli z tejto cesty opustené.

Ak chcete ísť pešo, je tu chodník, na ktorom je zriadený chodník, ktorý vedie na väčšinu chodníka k základom. K hospodárskym zvieratám máte prístup z Devonu alebo Devonskej Novej Vsi. Pre turistiku v Devínskej Copile sú k dispozícii online sprievodcovia.

READ  Bodová tabuľka UEFA Euro 2020: Švédsko porazilo v zariadeniach skupiny E Poľsko, Španielsko a Slovensko

Preskúmať – v zemi je veľa umelých otvorov. Aj v niektorých budovách sú v podlahách otvory, ktoré je ťažké nájsť. V niektorých budovách je na podlahe veľa rozbitého skla a hrdzavého kovu. Odporúča sa pevná obuv. Ak sa rozhodnete preskúmať bunkre, je potrebné žiarovkové osvetlenie.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close