Ekonomika

Rakúsko, Švédsko a Dánsko naliehajú na EÚ, aby sprísnila migráciu

Rakúsky kancelár Karl Nehhammer navštívil minulý týždeň Švédsko a Dánsko, aby sa pokúsil spojiť s Kodaňou a Štokholmom a presadiť prísnejšie kontroly prisťahovalectva v rámci EÚ.

Rakúsky konzervatívny kancelár Karl Nehhammer z ÖVP (Österreichische Volkspartei – Rakúska ľudová strana) navštívil minulý týždeň vo štvrtok a v piatok Škandináviu. Jeho návšteva bola zameraná na posilnenie vzťahov s vládami Švédska a Dánska Rakúska tlačová agentúra (APA).

Tieto tri krajiny okrem iného hovorili o vytvorení aliancie s cieľom tlačiť na Brusel, aby sprísnil obmedzenia migrácie pre tých, ktorí chcú vstúpiť do aliancie.

Vo štvrtok (30. marca) sa Nehhammer z liberálno-konzervatívnej Umiernenej strany stretol so svojím švédskym kolegom Ulfom Kristersonom. Kristerson vedie koaličnú vládu a je závislá od krajne pravicových a protiimigračných Švédskych demokratov, ako aj od dvoch stredopravých strán. Švédsko v súčasnosti predsedá EÚ.

„Švédsko je pre nás dôležitým partnerom v boji proti nelegálnemu prisťahovalectvu a zároveň predsedá EÚ,“ vysvetlil Nehhammer v tweete po návšteve. „Priniesli sme opatrenia na európskej úrovni a tvrdo sme šliapli na azylovú brzdu. Tieto opatrenia teraz treba urýchlene zaviesť,“ komentoval Nehamer.

čítaj viac: Prenesie sa tvrdý migračný postoj Švédska do EÚ?

Švédsko: Migrácia je náročná

Migračná politika švédskej vlády, ktorá prevzala moc v októbri 2022, je v centre pozornosti. Christensen sľúbil tvrdšiu daň z imigrácie ako jeho predchodcovia. Migrácia, kriminalita a integrácia boli ústrednými témami volieb a pravicovo-populistickí Švédski demokrati získali vo voľbách aj rekordný počet kresiel.

Švédski demokrati teraz zaberajú v parlamente 73 kresiel, čím sa ich podiel zvýšil o 11 a stali sa druhou najväčšou stranou po Sociálnodemokratickej strane so 107 kreslami. Christensenova strana je so 68 kreslami treťou najväčšou stranou v parlamente.

READ  Štatistiky podceňujú závislosť Slovenska od dovozu energie - EURACTIV.com

Podľa APAViedeň a Štokholm chcú užšie spolupracovať v ekonomických témach, ale tiež chcú zabezpečiť, aby sa európske migračné politiky vyvíjali tak, aby zodpovedali meniacej sa situácii.

čítaj viac: Švédsko je lídrom EÚ v protiimigračnom trende

Rakúsky minister vnútra Karl Nehhammer z ÖVP (Rakúska ľudová strana) zastáva tvrdý postoj k migrácii | Obrázok: Film Alliance/H. Forringer

spolupracovať

Nehhammerova návšteva Škandinávie pokračovala aj v piatok (31. marca), keď sa stretol s dánskou sociálnodemokratickou premiérkou Mette Frederiksenovou. Hoci je Frederiksen na ľavej strane politického spektra, jeho vláda bola v otázke migrácie tvrdá.

Nehammer tweetoval fotografie stretnutia na svojom Twitteri: „Obe krajiny spája silné a spoľahlivé partnerstvo. Dúfame, že v tejto práci budeme pokračovať bilaterálne a na úrovni EÚ. Ďakujeme premiérovi Medovi Frederiksenovi za dobrú výmenu názorov,“ komentoval Nehammer.

Dánska Mette Frederiksenová tvrdí, že európsky azylový systém je „rozbitý“

Dánsko sa nedávno vyslovilo za vybudovanie ďalších plotov na ochranu vonkajších hraníc Európy a vyhlásilo, že európsky azylový systém je „rozbitý“. Od roku 2016 majú Dánsko a Švédsko bilaterálne hraničné kontroly medzi svojimi krajinami. Dánsko tiež zvažuje vyslanie žiadateľov o azyl do Rwandy v snahe kopírovať novú britskú politiku.

Späť domov, informoval európsky spravodajský portál Uractive, Nehammer tiež výrazne hovoril o migrácii. Svojim voličom povedal, že chce znížiť príťažlivosť Rakúska pre imigrantov „znížením platieb sociálnej podpory v prvých rokoch po príchode imigrantov,“ uvádzajú správy. Uractive.

V Dánsku európsky portál uvádza, že „podobné politiky už existujú“. Švédsko je jedným z najväčších obchodných partnerov Rakúska v Škandinávii.

Zo spisu: „Asylum Road“: Dánsko dúfa, že povedie do Rwandy do konca roka 2022 |  Foto: Karsten Rehter/dpa/Image Alliance
Zo spisu: „Asylum Road“: Dánsko dúfa, že povedie do Rwandy do konca roka 2022 | Foto: Karsten Rehter/dpa/Image Alliance

Po stretnutí s Nehammerom v Kodani dánska Mette Frederiksenová vyhlásila: „V mnohých otázkach, vrátane migrácie, sme rovnako zmýšľajúce krajiny.“ Povedal Nehammer UractiveIšiel ďalej a povedal: „Sme spojenci v boji proti nelegálnemu prisťahovalectvu.“

READ  Európa sa stretáva v Ríme, aby rozvinula a obnovila svoju proeurópsku cestu

Keďže v Európe je registrovaných viac migrantov a žiadateľov o azyl, lídri celého bloku uvažujú o tom, aké politiky použiť. Frederiksen poznamenal, že Rakúsko je jednou z „najtvrdších“ krajín, pretože „do Európy prichádza veľké množstvo ľudí“. Uractive.

„Odstrániť stimuly pre nebezpečné cesty do Európy“

Frederiksen novinárom povedal, že skupina ako celok by mala „odstrániť stimuly na riskantné cesty do Európy“.

Lídri EÚ by sa mali stretnúť v júni v Bruseli, čiastočne s cieľom zhodnotiť migračnú politiku bloku. Dánsko a Rakúsko už poslali list Európskej komisii, v ktorom žiadajú „naliehavé opatrenia“ v oblasti migrácie.

Vo februári 2023 sa Dánsko a Rakúsko pripojili k lídrom Litvy, Grécka, Slovenska, Estónska, Lotyšska a Malty v spoločnom liste predsedníčke Európskej komisie Ursule van der Leyenovej a predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi. V ňom vyzvali Európsku úniu, aby sa „zaoberala problémom neregulárnej migrácie do Európskej únie“ a v tlačovej správe prezidenta Litovskej republiky „styčný výbor prezidenta.“

Lídri EÚ v liste uviedli, že „neregulárna migrácia sa opäť stáva jedným z najpálčivejších problémov v EÚ, pričom národné a miestne orgány čelia prudkému nárastu počtu migrantov prekračujúcich nelegálne hranice a počtu žiadostí o azyl.“

Obrázok litovského prezidenta na zasadnutí Európskej rady.  Litva je spolu s Rakúskom a Dánskom jednou z krajín, ktoré v otvorenom liste vyzývajú EÚ, aby pritvrdila v otázke migrácie |  Foto: Robertas Daskus / Kancelária prezidenta Litvy
Obrázok litovského prezidenta na zasadnutí Európskej rady. Litva je spolu s Rakúskom a Dánskom jednou z krajín, ktoré v otvorenom liste vyzývajú EÚ, aby pritvrdila v otázke migrácie | Foto: Robertas Daskus / Kancelária prezidenta Litvy

Silné hranice

Koalícia vyzvala EÚ, aby nielen zabezpečila vonkajšie hranice EÚ, ale aby hraničné bariéry „zefektívnila cieleným využívaním eurofondov“. „Súčasný európsky azylový systém a veľmi nízka miera návratov sú ťahúňmi pre štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí nepotrebujú medzinárodnú ochranu,“ zdôraznili. To podľa nich „podporuje život ohrozujúce cesty do Európy“.

Vyzvali, aby EÚ riešila „základné príčiny nelegálnej migrácie podporou hospodárskych a sociálnych príležitostí v krajinách pôvodu a v kľúčových hostiteľských a tranzitných tretích krajinách“.

čítaj viac: Krajiny EÚ dodržiavajú mechanizmus solidarity voči migrantom

Na ochranu vonkajších hraníc EÚ na obdobie rokov 2021-2027 je podľa tlačovej správy vyčlenených 6 miliárd eur.

READ  Strelec zabitý pri možnom zločine z nenávisti v hlavnom meste Slovenska

Vo štvrtok Christensen po stretnutí s Nehhammerom povedal, že „veci sa v tomto tábore konečne hýbu“ a že „v EÚ existuje impulz“, hoci neobjasnil, či má na mysli smerovanie týchto troch krajín. Tí, ktorí prichádzajú teraz a chcú sprísniť výhody, ktoré dostávajú počas svojej návštevy.

Nová dohoda o migrácii a azyle sa odohráva podľa dokumentu Európskej komisie zverejneného v marci 2023. Očakáva sa, že Európska rada prijme návrhy na riadenie azylu a migrácie po svojom zasadnutí v júni 2023.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close