Svet

Rakúsky kancelár je proti prijatiu migrantov z gréckeho tábora Moria

Na prijatie celkovo 400 maloletých migrantov bez sprievodu dospelej osoby sa v piatok dohodlo desať členských štátov Európskej únie.

Rakúsko neplánuje prijať migrantov z gréckeho utečeneckého tábora Moria, ktorý postihol ničivý požiar, v dôsledku ktorého zostalo bez strechy nad hlavou približne 12 700 ľudí. Zdôraznil to vo videu zverejnenom v sobotu na Facebooku rakúsky kancelár Sebastian Kurz, informovala spravodajská stanica ORF.

„Ak podľahneme tomuto tlaku, potom riskujeme, že urobíme rovnakú chybu, ako v roku 2015,“ povedal Kurz ohľadom vtedajší utečenecké krízy. K otvoreniu európskych hraníc utečenecký vtedy podľa kurzu prispeli „hrôzostrašné fotografie z vlakovej stanice v Budapešti“ z leta 2015, ktoré vyvinuli tlak na štáty EÚ.

Rakúsko podľa jeho slov bude radšej „pomáhať priamo na mieste, aby bola zaistená dôstojná starostlivosti“ ľudí. Poukázal zároveň na to, že Rakúsko tento rok prijalo už 3700 maloletých migrantov.

Kurz odsúdil „symbolickú politiku“, pričom narážal na nemecko-francúzsku iniciatívu o prijatie detí a mladistvých zo zničeného tábora Moria.

Na prijatie celkovo 400 maloletých migrantov bez sprievodu dospelej osoby sa v piatok dohodlo desať členských štátov Európskej únie. Podľa niektorých ľudskoprávnych organizácií je však taká odozva nedostatočná.

udržateľná podpora

Chronicky preplnený tábor Moria požiar takmer celú zničil. Tábor bol prechodným domovom pre približne 12 700 ľudí, vrátane približne 4000 maloletých, prevažne zo Sýrie a Afganistane, čo viac ako štvornásobne prevyšovalo jeho kapacitu.

Oveľa dôležitejšie ako prijatie migrantov z tábora Moria je podľa jeho slov „skutočná dlhodobo udržateľná podpora postihnutých oblastí, hospodárska perspektíva pre africký kontinent a tiež účinná ochrana našich vonkajších hraníc“.

S reakciou kurzy však nesúhlasí jeho koaličný partner, rakúsky vicekancelár Werner Kogler zo strany Zelených, ktorý chce o tejto téme ešte rokovať a nájsť „riešenie v európskom duchu“. Prijatie utečencov podporujú podľa jeho slov mnohí starostovia a starostky rakúskych miest, cirkevné a ľudskoprávny organizácie, ako aj niektorí politici z kurzových Rakúskej ľudovej strany (ÖVP).

READ  Bývalý francúzsky prezident Sarkozy podporil Macrona a označil to za „skúsenosť“.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close