Svet

Ramaphosa víta americký patent na vakcíny, ktorý S.A. Umožnenie zvýšenia produktivity

Prezident Cyril Ramaphosa.

  • Prezident Cyril Ramaphosa privítal rozhodnutie USA podporiť dočasné zrušenie patentu na vakcínu Govt-19.
  • Jedná sa o ostrý obrat od predchádzajúcej pozície krajiny, americký obchodný zástupca však uviedol, že epidémia vyžaduje „mimoriadne“ opatrenia.
  • Ak WTO súhlasí s výnimkou, znamená to, že farmaceutickí výrobcovia v Južnej Afrike budú môcť vyvinúť generické verzie vakcíny Covit-19.

Prezident Cyril Ramaphosa privítal rozhodnutie USA podporiť dočasné zrušenie patentu na vakcínu Govt-19.

V súčasnosti môžu vyrábať pracovné miesta iba farmaceutické spoločnosti, ktoré sú držiteľmi patentov na vakcíny. Zvyšovanie patentových práv ale znamená, že toto výlučné právo stratia. Ich vzorce potom môžu bez obáv z trestného stíhania použiť ďalšie spoločnosti s technológiou potrebnou na výrobu generických verzií týchto vakcín.

Je to možné, to znamená, že vakcíny je možné vyrábať vo veľkých množstvách v Južnej Afrike a ďalších krajinách.

Podpora USA pre vzdanie sa práva je prekvapujúca, pretože sa jedná o prudký zvrat v predchádzajúcej pozícii.

„Ide o globálnu zdravotnú krízu,“ uviedla v písomnom vyhlásení americká obchodná zástupkyňa Katherine Toy. „Mimoriadne okolnosti epidémie Govit-19 si vyžadujú mimoriadne kroky.“

EÚ je stále proti tomuto vzdaniu sa práva, ale podpora USA by mala pomôcť dosiahnuť potrebný konsenzus v nadchádzajúcich rokovaniach Svetovej obchodnej organizácie.

Vo svojom vyhlásení Ramaphosa uviedol, že rozhovory „poskytujú príležitosť a výzvu globálnemu spoločenstvu, najmä popredným ekonomikám, pracovať na zlepšení celého ľudstva“.

„To sa dá dosiahnuť zameraním na morálne, právne a ekonomické výhody konfrontácie so závažnou a slepou hrozbou pre život a ekonomickú udržateľnosť poskytnutím núdzovej, cenovo dostupnej a spravodlivej ochrany všetkým ľuďom na celom svete. Vyzývame farmaceutické spoločnosti, aby uľahčili zdieľanie vedomostí a technológií v tejto oblasti. ““

READ  Barbados má nové cestovné predpisy

Južná Afrika a India sa do tejto zľavovej kampane zapojili od minulého roku.

„V krajinách, ktoré v súčasnosti neprodukujú určité medicínske technológie, môžu zľavy otvoriť viac možností distribúcie a vyhnúť sa krajinám, ktoré sa spoliehajú iba na jedného alebo dvoch dodávateľov,“ uvádza sa vo vyhlásení Ramaphosa. „Tam, kde je v súčasnosti zásobovacia kapacita, je možné ju znovu vytvoriť na výrobu vakcíny Covit-19 a týmto spôsobom je možné zlepšiť distribúciu dostupnú vo všetkých krajinách.“

Privítal podporu USA pre „dočasné a cielené zrušenie“ ochrany duševného vlastníctva uplatniteľnej na vakcíny.

Po rozhodnutí USA poklesli ceny akcií hlavných farmaceutických spoločností vrátane spoločností Pfizer, Bioentech Novavox a Curvac.

Získajte najväčšie obchodné príbehy Bol vám zaslaný e-mail Každý všedný deň.

Ísť do Fin24 Prvá strana.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close