Ekonomika

Rast cien bol pre slovenskú národnú banku prekvapením

Banka zverejnila letnú predpoveď na tento rok.

Veľkosť písma:A|A+

Národná banka Slovenska priznala, že nedostala presné ekonomické odhady.

„Inflácia bude vyššia, ako sme pôvodne očakávali. Tento a pravdepodobne aj budúci rok bude dvojciferný,“ povedal 21. júna pre TASR Newswire guvernér banky Peter Kažimír.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Pôvodne banka počítala s infláciou v tomto roku na úrovni 2,8 percenta. Očakáva sa však, že do roku 2022 sa ceny na Slovensku zvýšia o 10,4 percenta. V budúcom roku sa zvýši o jedno percento na 11,1 percenta, napísala banka vo svojej letnej ekonomickej a menovej prognóze.

Okrem toho sa očakáva spomalenie hospodárskeho rastu.

Čakanie na rok 2024

Ceny plynu mali výrazný vplyv na celkový rast spotrebiteľských cien.


Čítaj viac Inflácia na Slovensku prekonala 22-ročnú hranicu Čítaj viac

„Ak sa rast cien energií na celom svete spomalí alebo mierne klesne, regulované ceny mierne klesnú, ale až v roku 2024,“ povedal Kažimír.

Guvernér zdôraznil, že odhad inflácie na budúci rok počíta so zvýšením cien plynu pre domácnosti podľa aktuálne platných pravidiel. Minister hospodárstva Richard Žulík (SaS) uviedol, že ceny budú ďalej rásť.

Svoje najnovšie požaduje aj národná banka správa Balík opatrení ministra financií Igora Madoviča pre rodiny „môže čiastočne kompenzovať negatívny príjmový efekt vysokej inflácie“. Ministrov balíček však prezident vetoval a zákonodarcovia sa ešte musia pokúsiť veto obísť.


Čítaj viac Rusko kontroluje plyn na Slovensko, katastrofa nie je okamžitá Čítaj viac

Cenové tlaky na tovary a služby pravdepodobne začiatkom budúceho roka zoslabnú, na výrazný pokles inflácie si však podľa guvernéra budú musieť ľudia na Slovensku počkať až do roku 2024.

READ  Minister financií: Maďarsko sa už vrátilo k predepidemickému ekonomickému stavu v EÚ

Ľudia hovorili, že zarábajú menej

Na rozdiel od inflácie bude rast HDP pomalší, ako predpovedala NBS na jar.

Namiesto predchádzajúceho 2-3 percentného rastu by HDP v tomto roku nemal prekročiť 1,4 percenta a v roku 2023 1,9 percenta.

Národná banka je optimistická, že rast ekonomiky dosiahne do roku 2024 3,5 percenta.


Čítaj viac Rast cien brzdí rast miezd na Slovensku Čítaj viac

Kazimír povedal, že reálne mzdy klesnú tento rok a pravdepodobne aj budúci rok. Ľudia na Slovensku by sa mali pripraviť na zníženie reálnej mzdy v tomto roku o 2,5 percenta a v budúcom roku o 0,4 percenta.

Recesia nebola vylúčená

Kažimír povedal, že rast slovenskej ekonomiky závisí od vojny na Ukrajine a politických dôsledkov spojených s konfliktom. Ak by sa napríklad prerušili dodávky plynu do Ruska, inflácia by mohla byť vyššia, ako Národná banka v súčasnosti odhaduje, a ekonomika môže upadnúť do recesie.

Slovenskú ekonomiku budú v najbližších rokoch podľa Národnej banky pod tlakom vyšších cien, rastúcich úrokových sadzieb, nižšej investičnej aktivity a relatívne vyššieho rastu nominálnych miezd. Očakáva sa, že tieto nominálne mzdy sa v tomto roku zvýšia o 8,2 percenta a do roku 2023 o 9,6 percenta.

Guvernér zdôraznil potrebu lepšieho využívania fondov EÚ na udržanie ekonomického rastu. Slovensko je dlhodobo jednou z najhorších krajín v ťahaní peňazí z EÚ.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close