Ekonomika

Rast cien brzdí rast miezd na Slovensku

Reálne mzdy klesli v prvom štvrťroku 2022 o 1,4 percenta, uvádza Štatistický úrad.

Veľkosť písma:A|A+

Mzdy na Slovensku rástli aj začiatkom tohto roka, aj keď mnohé odvetvia nedokázali držať krok s rastom cien.

Štatistický úrad uviedol, že priemerné mzdy sa medziročne zvýšili vo všetkých 19 sledovaných odvetviach, no rast reálnych miezd bol v dôsledku inflácie vykázaný len na siedmich miestach.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

„Spotrebiteľské ceny prudko vzrástli, takže reálne mzdy klesli o 1,4 percenta,“ dodal Štatistický úrad.

Priemerná nominálna mesačná mzda za prvé tri mesiace roku 2022 dosiahla 1 212 eur, čo je o 7,8 percenta viac ako v rovnakom období minulého roka. Platy rastú vysokým tempom už mnoho kvartálov.

Finančné služby vyššie

Napriek tomu si ľudia na Slovensku nebudú môcť začiatkom roka 2022 za svoje peniaze kúpiť viac produktov a služieb ako pred rokom.

Podobný pokles reálnych miezd naposledy zaznamenali v druhom štvrťroku 2020. „Potom nastal kolaps epidémie, ktorý bol začiatkom roka spôsobený zrýchlením inflácie,“ uviedol štatistický úrad.

V porovnaní so štvrtým štvrťrokom 2021 sa sezónne očistená priemerná mzda v štvrťroku zvýšila o 1,4 percenta.

Medziročne najrýchlejšie rástli mzdy vo finančných a poisťovacích službách (19,8 percenta), ostatných službách (16,1 percenta), ako aj v útulkoch a stravovacích službách (14,6 percenta). Práve posledný spomenutý sektor je najviac zasiahnutý koronavírusovou infekciou a je to sektor, ktorý ponúka najnižšiu priemernú mzdu.

Dnes je mzda za ubytovacie a stravovacie služby 659 € mesačne.

Výrazný pokles nehnuteľností

Celkovo bolo v prvých mesiacoch roka 2022 pod priemernou mzdou slovenského hospodárstva 11 odvetví a nadpriemerných 8 odvetví.

READ  Napriek kritickému prvému štvrťroku ekonomika naďalej pozitívne rastie

Najvyššia priemerná hrubá mzda je dlhodobo vo finančných a poisťovacích činnostiach, aktuálne 2 527 € mesačne. „Zamestnanci v IT sektore a v distribúcii elektriny, plynu a pary zarobia v priemere viac ako 2000 eur mesačne,“ uviedol štatistický úrad.


Čítaj viac Slovenskí ľudia nie sú pracujúci ľudia Čítaj viac

Podobne sektory, v ktorých na Slovensku pracuje najviac ľudí, zaznamenali každoročne vyšší rast miezd. V priemysle vzrástla o 8,1 percenta na 1 272 eur mesačne. V obchode vzrástol o 11,9 percenta na 1 132.

„Reálne mzdy naďalej rástli v obchode, ale klesli v priemysle,“ poznamenal štatistický úrad. Reálne mzdy v realitnom sektore klesli o 8,3 percenta.

Ľudia zarábali menej

Tí v Bratislave zarobili v prvom štvrťroku tohto roka viac. Priemerná mesačná mzda tam bola 1 546. Inde sa mzdy pohybovali od 919 EUR v regióne Brežnev do 1 128 v regióne Trincomalee.


Čítaj viac Rastúce ceny komodít sťažujú život projektantom stavieb Čítaj viac

Vo všetkých regiónoch bola priemerná mzda medziročne vyššia, pričom najvyšší nárast bol 8,9 percenta v regióne Gilina a 8,7 percenta v regióne Trincomalee.

„Po korekcii vplyvu inflácie však priemerná mzda vo všetkých častiach Slovenska skutočne klesla,“ uviedol Štatistický úrad SR.

V regióne Gilina sú nižšie o 0,4 percenta a v Prešovskom kraji o 2,9 percenta.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close