Ekonomika

Reálne ekonomické údaje za mesiac máj v JVE

Tento týždeň v strednej a východnej Európe

V kalendári tohto týždňa dominujú mesačné vydania dát v našich krajinách SEE, po ktorých nasleduje niekoľko vydaní v regióne V4. Chorvátsko, Slovinsko a Srbsko vydajú v máji maloobchodné výtlačky, ktoré boli ovplyvnené nižšou základňou ako v minulom roku, aj keď menej ako v apríli. Vidíme rýchle ročné miery rastu v rozmedzí od 10% r / r v Slovinsku do 17,9% r / r v Srbsku. Hlavný efekt od roku 2020 ovplyvní v máji aj osi chorvátskej a srbskej priemyselnej výroby. Predstavujú dvojciferné hodnoty 12% r / r, respektíve 15,3% r / r. Pozrite sa tiež na prvé údaje o inflácii za jún v Slovinsku a Poľsku. Aj keď sa očakáva, že slovinská inflácia mierne poklesne na 1,5% r / r, poľská hodnota CBI sa mohla v júni zvýšiť na 4,6% r / r nad cieľovým limitom centrálnej banky. Zdá sa však, že poľská centrálna banka sa s týmto rastom neponáhľa – aby sme ukotvili inflačné očakávania, očakávame, že po zverejnení novembrového plánu poskytne zvýšenie o 15 bp. Miera nezamestnanosti v Rumunsku zostala v máji nezmenená na 5,7%; Tento údaj však nezachytáva celý rozsah vplyvu trhu práce vyvolaného COVID. Pozrime sa tiež na indexy cien výrobcov za máj v Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku, ktoré by mali ďalej odrážať súčasné tlaky na strane ponuky.

Harmonogram oživenia v strednej a východnej Európe mierne poklesol v treťom júnovom týždni, pretože všetky pododdiely zaznamenali mierny pokles po zvýšení zaznamenanom v predchádzajúcich týždňoch. Pohyb v potravinách a maloobchodných predajniach mierne vyvrcholil po svojom vrchole na začiatku mesiaca. Rovnaký trend sledoval pohyb na pracovisku, ktorý sa v porovnaní s predchádzajúcim týždňom stabilizoval na mierne nižšej úrovni. Znečistenie ovzdušia okrem toho zaznamenalo výrazný pokles v nadväznosti na vývoj trendov pohybu a ťahanie nadol celkového indexu oživenia. Z dôvodu dostupnosti údajov sa spotreba elektrickej energie od minulého týždňa udržiava na konštantnej hodnote. Celkovo zostáva celková ekonomická situácia napriek miernemu poklesu indexu oživenia v strednej a východnej Európe pozitívna a dobre zapadá do nasledujúcich štvrťrokov.

READ  Renault Kangoo konečne prichádza úplne nový. A čo Dacia Dokker?

Vývoj na devízovom trhu

Po komentároch centrálnej banky sa americký dolár v priebehu týždňa príliš nezmenil. Federálni predstavitelia zopakovali, že nedávny rast inflácie je dočasný a je poháňaný faktormi na strane ponuky, ktoré do istej miery ochladili očakávania trhu týkajúce sa napätia. Na druhej strane sa podľa ďalších tvorcov politiky debata o typických nákupoch aktív centrálnej banky javí ako „primeraná“. Napriek sprísneniu prílevu peňazí českými a maďarskými centrálnymi bankami veľmi slabý tón členov MBC trhy prekvapil. Preto boli ocenení Coruna a Forint. Guvernér českej centrálnej banky Rusnok označil možnosť zvýšenia sadzieb na zostávajúcich štyroch stretnutiach v tomto roku. Po tomto komentári Coruna klesla pod 25,4 voči euru, ale väčšinu svojich ziskov prilákala do víkendu. V Maďarsku tvorcovia politík prekvapili aj trhy. MNP bude naďalej zvyšovať kľúčovú sadzbu, kým zostane stabilný výhľad inflácie na úrovni 3% a stabilné riziká pre infláciu. Po tomto oznámení sa predná časť prudko ocenila a posunula pod 350 a EUR.

Vývoj na dlhopisovom trhu

Výnosy štátnych dlhopisov v strednej a východnej Európe minulý týždeň mierne vzrástli po výnosoch na kľúčových trhoch. Najdlhší koniec krivky v Maďarsku (15 – 20 rokov) klesol iba o 10 pb t / t, čo je podporené očakávaniami trhu, že nákupy centrálnych bánk alebo rýchle sprísnenie povedú z dlhodobého hľadiska k nižším úrovniam úrokových sadzieb (swap HUF krivka plochá). V Poľsku a Československu je to hlavne v strede krivky (3 – 5 rokov), ktorá sa zvýšila o 10 – 15 pb t / t. V Secunderabade sa zdá, že centrálna banka je z hľadiska ekonomického výhľadu veľmi optimistická a je pripravená ponúknuť ďalšie 2 zvýšenia na 2H21. Minulý týždeň Slovinsko vydalo prvý dlhopis na udržateľnosť s miliardou eur so splatnosťou 10 rokov. Toto vydanie bolo prihlásené na odber viac ako 10x. Tento týždeň Cesia znovu otvorí emisie CZGB 2024, 2031, 2032 a Rumunsko ROMGB 2034.

READ  Hyundai i30 N dostane modernú tvár a dvojspojkovú prevodovku

Stiahnite si úplné informácie o trhu v strednej a východnej Európe

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close