Hlavné správy

Rebríček HDI: Je lepšie žiť na Slovensku a v Chorvátsku ako v Maďarsku?

Index ľudského rozvoja (HDI) porovnáva všetky krajiny sveta na základe množstva faktorov. Patria sem prvky ako priemerná dĺžka života, priemerná dĺžka vzdelania alebo HDP. Podľa týchto štandardov index poskytuje obraz o tom, ako dobre sa žije v konkrétnej krajine. Ale ako dobré alebo zlé je v súčasnosti Maďarsko?

Dĺžka života

Ako môžeme vidieť zo súhrnu Penzcentrum.hu, V súčasnosti je na prvom mieste Švajčiarsko s HDI 0,962 percenta. Maďarsko je na 46. mieste zo 191 uznaných krajín sveta s HDI 0,846 percenta. Stredná dĺžka života pri narodení je v Maďarsku približne 74,2 roka. Podľa tohto meradla je Maďarsko mierne pred krajinami ako Rumunsko alebo Srbsko, kde je stredná dĺžka života len 74,2 resp. V tomto prípade sa očakáva, že ľudia, ktorí sú na tom veľmi zle, ako napríklad Maďarsko a Švajčiarsko, budú žiť 84 rokov. Aj v susedných krajinách ako Rakúsko či Slovinsko je to 80,7 roka.

Školská dochádzka

V mnohých európskych krajinách je školská dochádzka veľmi dlhá. Napríklad v Belgicku strávia ľudia vzdelávaním v priemere 19,6 roka. V Rakúsku a Slovinsku je to 17,7 roka, ale v Maďarsku len 15 rokov. V tomto smere dopadlo Maďarsko horšie ako krajiny ako Slovensko (14,5 roka), Srbsko (14,4 roka) a Rumunsko (14,2 roka). Musíme si uvedomiť, že toto sú výsledky z roku 2021, takže budúcnosť vzdelávania môže byť teraz ešte horšia.

Hrubý domáci produkt

Maďarsko nedopadlo o nič lepšie ako krajiny ako Turecko, Slovensko, Chorvátsko, Rumunsko a Srbsko. HDP na obyvateľa v Maďarsku je v súčasnosti 13 654 946 HUF alebo 33 591 EUR. To je slabšie v porovnaní so Švajčiarskom, ktoré vedie zoznam, s HDP na obyvateľa 27 862 199 HUF alebo 68 541 EUR. Pri týchto číslach je vidieť, že Maďarsko na tom nie je v globále až tak zle. V porovnaní so Srbskom, relatívne chudobnou krajinou v Európe, je na tom Maďarsko dobre. Tam je HDP na obyvateľa len 7 963 754 HUF alebo 19 591 EUR. Budúcnosť Maďarska však v porovnaní s trendmi v EÚ naozaj nie je svetlá.

READ  7 tipov pre gurmánov na Slovensku; Vyskúšajte bratislavskú Motra Hvista, Presna Pasta, Bistro Soho - Conan Daily

Ľudský rozvoj v Maďarsku

Teraz je najväčší problém, že Maďarsko HDI. Od roku 1990 do roku 2010 zaznamenalo Maďarsko prudký nárast HDI z 0,72 percenta na 0,82 percenta. Samozrejme, čím viac sa blížite k vrcholu, tým je ťažšie sa zlepšovať, takže počítajte s pomalším tempom. Tento rast pokračoval, kým HDI nezačal v roku 2019 klesať. Za dva roky sa Maďarsko dostalo z 0,853 percenta na 0,846 percenta. To znamená, že krajina dosiahla úroveň roku 2018 z hľadiska HDI.

Čítaj viacPolicajti na policajných a hasičských staniciach v Maďarsku zamrznú

Zdroj: Penzcentrum.hu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close