Zábava

Recenzia: Word – Sineuropa

– Beata Barganová sa úprimne, ale nenápadne pokúša vyrozprávať príbeh života za komunizmu po sovietskej invázii do Československa v roku 1968.

Gabriela Mikulková, Martin Finger, Leah Banko a Anton Freck To slovo

Udalosti z minulosti sa vracajú dlho po tom, čo sa prvýkrát stali, aby prenasledovali ďalšiu generáciu alebo si aspoň vyžadovali, aby si ich zapamätali. V kontexte Českej republiky (a Slovenska) bola touto udalosťou sovietska invázia do Československa v roku 1968 a jej následky. Každá rodina má pravdepodobne príbeh o roku 1968 Beta Parkanová V jednej zo svojich druhých funkcií nám povedal, To slovo [+see also:
trailer
film profile
]
Preverené v Medzinárodný filmový festival Karlovy Varykonkurencia

(Článok pokračuje nižšie – Obchodné informácie)

Václav Vojíř (Martinov prstČeská televízna veteránka spolupracovala s Parkanovou na svojom celovečernom debute z roku 2018, Momenty [+see also:
trailer
interview: Beata Parkanová
interview: Beata Parkanová
film profile
]
) má vznešené ideály. Je prísnym a precíznym právnym expertom a najuznávanejším notárom v nemenovanom českom meste, ako aj akousi autoritou pre jeho občanov. Jeho odbornosť, čistý záznam a vysoké zásady však na zabezpečenie jeho pozície nestačili, pretože nebol členom vládnucej komunistickej strany a dokonca existuje záznam, že v roku 1946 hlasoval proti komunistom. Agenti, ktorí naňho chodia tlačiť do kancelárie, hovoria, že Václav vďačí za celý svoj život tomu a dobru, ktoré za svoje „prehrešky“ urobil.

Václav, žijúci po sovietskej invázii, sa prirodzene obáva o svoju budúcnosť, no jeho manželka Věra (Gabriela Mikulková, ktorá je často aktívna v televízii), stojí pevne za ním, obetuje svoje pohodlie, aby mu poskytla podporu, ktorú potrebuje, a postarala sa o ich dve deti. Kamaráti im radia, aby „urobili rozum“ a dohodli sa s partiou, keďže ide naozaj len o drobnú nepríjemnosť, no Václav na svoje zásady nemôže zradiť. Čaká na svoj „trest“, ktorý môže zahŕňať odobratie licencie, preloženie niekam inam alebo preradenie na podradnú prácu, na ktorú nemá kvalifikáciu – a čakanie sa môže podobať mučeniu. samotná veta“.

READ  Boom Premier League pokračuje: zmluva o televíznych právach za 11,6 miliardy eur!

Barganová rozdeľuje svoj film na dlhé zábery: tieto dialógové, trochu statické scény sú nakrútené v dlhých, stredne dlhých až dlhých záberoch alebo v sérii spätných záberov. To slovo Nedáva nám neustále „filmový“ pocit. Pocit zo sledovania divadelnej hry ešte umocňuje herecký výkon, ktorý má vysokú expresívnosť a mierne deklaratívne vyznenie v riadkovom podaní. Krátke prestávky medzi scénami, statické fotografie postáv hercov, poskytujú úľavu od ťažkej, temnej atmosféry.

Na vizuálnej úrovni, To slovo Vyzerá ako z televízneho filmu vďaka nefiltrovaným obrazom presiaknutým prírodnými farbami a trochu strohému produkčnému dizajnu, v ktorom sú odstránené súčasné materiály, no nie sú nahradené rekvizitami z obdobia, ktoré film zobrazuje. Barganova však občas dokazuje, že má zaujímavé filmové riešenia a kinematografiu. Tomáš Juriček Podobne vynaliezavý je aj v niektorých svojich fascinujúcich, umne komponovaných dlhých záberoch.

Na koniec, To slovo Pripadá mi to ako film natočený s poctivou snahou rozprávať príbeh. Problém je v tom, že tieto príbehy už boli vyrozprávané, takže môže mať problém nájsť publikum mimo svojho výklenku.

To slovo Vzniklo v koprodukcii medzi Českom, Slovenskom a Poľskom. láska.prem bola významnou výrobnou spoločnosťou AZYL prípravok, Kijora, Štúdiá Pantonfilm A Česká televízia Pôsobili ako koprodukčné spoločnosti. Film Bonton Zaoberá sa aj distribúciou.

(Článok pokračuje nižšie – Obchodné informácie)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close