Ekonomika

Reforma výdavkových pravidiel – EURACTIV.com – Nemecko otravuje partnerov z EÚ

Berlín v utorok (14. marca) frustroval členov EÚ tým, že na poslednú chvíľu požadoval zmeny v predtým dohodnutom texte o prepracovaní rozpočtových pravidiel, keďže nemecká domáca politika sa šírila ďalej do Európy.

Nemecko už začiatkom tohto mesiaca nahnevalo partnerov tým, že zablokovalo prelomovú dohodu o zákaze nového predaja áut na fosílne palivá od roku 2035.

Dohoda sa formálne stala zákonom, ale Berlín svoju podporu stiahol po tom, čo kancelár Olaf Scholes ustúpil tlaku mladšieho partnera vo svojej vládnej koalícii.

Nemecko vyvolalo v utorok počas stretnutia ministrov financií v Bruseli ďalšie hackerské útoky, pričom hľadalo príležitosť postaviť sa proti plánovaným reformám finančných pravidiel.

Európska komisia, výkonná zložka EÚ, v novembri navrhla reformu Paktu stability a rastu, ktorý obmedzuje, koľko si krajiny EÚ môžu požičať.

V dohode sa uvádza, že verejné deficity štátov by nemali presiahnuť 3 % hrubého domáceho produktu (HDP) a dlh by mal zostať pod 60 % HDP.

Nemecko teraz trvá na tom, aby komisia pred návrhom legislatívy pre tieto reformy opäť konzultovala členské štáty, povedala na tlačovej konferencii švédska ministerka financií Elisabeth Svandssonová, ktorej krajina predsedá EÚ.

Nemeckému ministrovi financií Christianovi Lindnerovi sa začiatkom tohto mesiaca podarilo dosiahnuť zmenu textu, ktorá už bola schválená na úrovni veľvyslancov EÚ.

„Vlak nemôže opustiť stanicu, kým nie je jasný cieľ,“ povedal Lindner novinárom. „Nemecko má pred prijatím dohody ešte dlhú cestu.“

Nemecko, najväčšia ekonomika EÚ, sa obáva, že nové pravidlá budú menej prísne a umožnia členom viac sa zadlžovať.

„Lindner na Komisiu trochu tlačil, ale text bol prijatý bez zmeny obsahu,“ povedal európsky diplomat.

Ďalší diplomat uviedol, že po tom, čo Lindnerova liberálna FDP utrpela sériu porážok v nemeckých regionálnych voľbách, „zdá sa, že Lindner to potrebuje hlavne na domácu spotrebu.“

READ  The Journey to Being Famous Crypto Guide od Frandiska Hringanika

Podpredseda Komisie Valdis Dombrovskis neuviedol presný dátum, kedy bude predložený právny text.

Teraz existujú obavy, že schválenie reforiem bude trvať dlhšie, než sa očakávalo, ale európsky zdroj uviedol, že cieľom bolo oznámiť plán „v druhej polovici apríla“.

Táto problematika sa potom vracia do diskusií v rámci Rady Európy zastupujúcej členské štáty a Európskeho parlamentu.

Spor o predaj nových áut tiež ešte nie je vyriešený.

V pondelok sa v Štrasburgu stretli ministri dopravy z ôsmich krajín EÚ vrátane Českej republiky, Nemecka, Maďarska, Talianska, Poľska, Portugalska, Rumunska a Slovenska, aby dosiahli kompromis.

Z rokovaní však nevyplynulo nič konkrétne.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close