Svet

Remdezivir a ďalšie lieky sa podľa WHO javia ako neúčinné proti covid-19

Podľa vedcov podané lieky nezvyšovali šance pacientov na prežitie, ani neovplyvňovali potrebu ich spojenia s pľúcnou ventiláciou alebo dĺžku pobytu v nemocnici.

Remdezivir, hydroxychlorochín, lopinavir, ritonavir a interferón majú malý alebo žiadny vplyv na priebeh liečby COVID-19 a na úmrtnosť pacientov infikovaných novým koronavírusom.

Vyplýva to z doteraz najväčšej randomizovanej a kontrolovanej klinickej štúdie, ktorú vo štvrtok zverejnil zdravotný portál medRxiv.

Spoločnosť Gilead ako výrobca remdsivírusu však spochybnila výsledky štúdie, pretože jej výsledky ešte neboli riadne preskúmané. Portál medRxiv publikuje výsledky štúdií a výskumov v oblasti zdravia, ktoré ešte neboli publikované v odborných časopisoch.

Do veľkej medzinárodnej štúdie nazvanej „Skúška solidarity s liečbou“, ktorú koordinovala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), bolo podľa televízie al-Džazíra zapojených 11 266 pacientov hospitalizovaných vo viac ako 400 nemocniciach v 30 krajinách sveta.

WHO vo svojom stanovisku uvádza, že šesťmesačná štúdia priniesla „presvedčivé dôkazy“ o tom, že podávanie týchto liekov malo malý alebo žiadny vplyv na úmrtnosť počas študovaných 28 dní a na priebeh a trvanie COVID-19 u hospitalizovaných pacientov.

Podľa vedcov podané lieky nezvyšovali šance pacientov na prežitie, ani neovplyvňovali potrebu ich spojenia s pľúcnou ventiláciou alebo dĺžku pobytu v nemocnici.

Spoločnosť spochybnila výskum

„Je to, samozrejme, sklamaním,“ citovala al-Džazíra Julie Fischerovú, docentku na Katedre mikrobiológie a imunológie na Georgetownskej univerzite.

“Všetci by sme chceli nájsť existujúci liek, ktorý je bezpečný a efektívny. Bohužiaľ, v takom prípade táto štúdia naznačuje, že remdezivir nikdy nemal tieto vlastnosti.”

Výrobca a dodávateľ remdesivírusu, americká spoločnosť Gilead Sciences, spochybnil výsledky štúdie a vyjadril „znepokojenie“ nad tým, že údaje z predmetného výskumu ešte neboli dôkladne preskúmané.

„Tieto nové údaje sa zdajú byť nekonzistentné v porovnaní s oveľa presvedčivejšími dôkazmi získanými z niekoľkých randomizovaných a kontrolovaných štúdií publikovaných v odborných vedeckých časopisoch, ktoré hodnotia klinické prínosy remdesivivu,“ uviedol Gilead pre agentúru Reuters.

READ  Super objav na Marse: Skenovali južný pól a videli, čo našli, pod povrchom

Štúdie niekoľkých nových antivirotík, imunomodulátorov a monoklonálnych protilátok sa v súčasnosti zvažujú pre možnú liečbu COVID-19, uviedla WHO.

Európska komisia (EK) začiatkom októbra oznámila, že uzavrela dohodu s Gileadom o kúpe remdesiviru, čo by malo stačiť na ošetrenie 500 000 ľudí.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close