Veda

Reštaurácia objavila 100 miliónov rokov staré dinosaurie stopy v reštaurácii: NPR

Obrys stopy objavenej na nádvorí reštaurácie.

Lýdia Xing


skryť titulok

prepnúť titulok

Lýdia Xing

Obrys stopy objavenej na nádvorí reštaurácie.

Lýdia Xing

Ak potrebujete výhovorku, aby ste si tento víkend zašli na brunch, dovoľte si zvážiť možnosť, že váš francúzsky toast môže spôsobiť, že rozšírite vedecké objavy a výskum.

Začiatkom tohto mesiaca si patrón v reštaurácii v juhozápadnej Číne všimol stopy na kamennej podlahe nádvoria, kde jedli.

A potom, čo boli povolané príslušné orgány, aby vykonali inšpekciu a identifikovali, paleontológovia na mieste objavili nový súbor stôp, o ktorých tvrdia, že patria dvom dinosaurom, ktorí chodili po planéte asi pred 100 miliónmi rokov.

Paleontologička Dr. Lydia Jing bola jednou z expertov povolaných na vyšetrovanie. Pre CNN povedal, že jeho tím použil 3D skener, aby potvrdil, že odtlačok zanechali sauropody.

Dokumentuje vedeckú stopu.

Lýdia Xing


skryť titulok

prepnúť titulok

Lýdia Xing

Dokumentuje vedeckú stopu.

Lýdia Xing

Sauropódy požierali rastliny s malými hlavami a dlhými krkmi a chvostmi a boli príšerné.

„Všetky tieto dinosaury sa vyliahli z vajec veľkosti grapefruitu. Takže boli pre mäsožravcov svojej doby ako pukance,“ povedala paleontologička a vedecká spisovateľka Riley Blacková.

„Celým ich herným plánom bolo postupne zjesť veľa rastlín a vyrásť čo najrýchlejšie.“

A hoci čas potrebný na to, aby sauropódi kráčali po Zemi, mohol byť veľmi dlhý, objav predstavuje vzrušujúci čas pre paleontologický výskum.

„Povedal by som, že práve teraz Čína, najmä čo sa týka stôp dinosaurov, prechádza fosílnou renesanciou. Je tu veľa nových a vzrušujúcich miest, ktoré treba objaviť,“ povedal Scott Persons, College of Charleston, paleontológ. Spolupracoval s čínskymi vedcami, ktorí urobili tento objav, aj keď neboli zapojení do tohto konkrétneho objavu.

„Musím povedať, že som nikdy nebol v reštaurácii, aby som našiel stopy dinosaurov,“ povedali jednotlivci.

Black povedal, že tento typ stretnutia by mohol byť pripomienkou toho, že skamenené pozostatky sú stále všade okolo nás.

„Dokonca niekedy, keď sa prechádzam po Salt Lake City, máme veľa chodníkov z jurského pieskovca. A dinosaurov som tam ešte nevidel, ale tie malé stopy môžete vidieť.“ Uvidíte od pracicavcov a škorpióny a pavúky, ktoré sa plazili po týchto piesočných dunách. Takže v skutočnosti existuje celý druh mestskej paleontológie.“

Aj keď sa fosílne stopy nemusia zdať také dramatické ako hľadanie kostí, umožňujú paleontológom jedinečný pohľad na to, ako žili dinosaury.

„Stopy sú fosílne správanie. Je to pohyb živého zvieraťa. A zvyčajne sú stopy jediným dôkazom, ktorý máme o sociálnom správaní dinosaurov,“ povedal Black.

Black povedal, že sauropódy musia neustále jesť, aby si udržali svoj tvar – takže v tomto prípade ich správanie mohlo zahŕňať cestu cez ich bujný svet.

Inými slovami, je tu šanca, že budú mať aj neskoré raňajky.

Tento príbeh pre web upravila Manuela López Restrepo

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close