Svet

Richard (37 rokov trpel syndrómom blokovania: Šialené, čo sa stalo, keď dostal prášky na spanie!

V časopise uverejnili vedci z Radboud University Medical Center (UMC) a Amsterdam UMC v Holandsku Stav mozgovej kôryže nová štúdia môže pomôcť pochopiť zložité neurofyziologické procesy, ktoré vznikajú po ťažkých poraneniach mozgu. V rámci neho vyšetrili muža, ktorý trpel takzvaným syndrómom výluky, čo znamená, že nebol schopný hovoriť ani sa nehýbať. Všetko sa však zmenilo po tom, čo užil tabletku na spanie.

Pred ôsmimi rokmi utrpel 29-ročný muž známy ako Richard ťažký nedostatok kyslíka, keď sa udusil kúskom mäsa. Aj keď spočiatku vykazoval známky uzdravenia, nakoniec kvôli poraneniu mozgu stratil schopnosť spontánne hovoriť, jesť alebo sa pohybovať. Aj keď sa v niektorých ohľadoch javil ako „vypnutý“, bol v strehu a pri vedomí. „Jeho stav sa v skutočnosti nazýva akinetický mutizmus, čo je pomerne zriedkavý klinický obraz. Títo pacienti majú neporušenú úroveň vedomia, stále však vykazujú neschopnosť spontánne hovoriť a pohybovať sa,“ vysvetlil Dr. Hisse Arnts, hlavný autor štúdie a neurochirurgický pracovník UMC v Amsterdame. Podľa jeho slov bol Richard neustále bdelý v stave hlbokej apatie, zdanlivo ľahostajní k bolesti, smädu, hladu a žiadnym emóciám.

Zdroj: Getty Images

Dnes má Richard 37 rokov a jeho stav je stabilizovaný bez známok zlepšenia. Jeho lekári a rodina sa však rozhodli podstúpiť experimentálnu liečbu. Špecialista spoločnosti Radboud UMC na starostlivosť o staršie osoby Willemijn van Erp prečítal mnoho prípadových štúdií, ktoré naznačujú, že spoločná liečba nespavosti môže mať pozitívny vplyv na pacientov s poruchami vedomia. Zolpidem je tabletka na spanie, ktorá sa v USA niekedy predáva pod menom Ambien a ktorá sa predpisuje miliónom ľudí po celom svete s nespavosťou. Droga sa stala dosť neslávnou pre svoje príležitostné bizarné vedľajšie účinky, ako sú problémy so stratou pamäte a neobvyklé zmeny v správaní. Vo svojej podstate však potláča určitú mozgovú činnosť a umožňuje človeku zaspať. Richard začal spontánne rozprávať asi dvadsať minút po užití drogy. Van Erp mu dal jednu dávku Zolpidemu, ale potom musel odísť a navštíviť iného pacienta. Po chvíli mu zavolala zdravotná sestra s tým, že má v telefóne „špeciálnu osobu“. Bol to Richard, kto sa jej opýtal, čo sa deje a či si môže objednať občerstvenie. „Pacient sa naozaj zobudil,“ potvrdil doktor Arnts. Stihol dokonca prejsť kúsok a zavolať svojmu otcovi, ktorý roky nepočul jeho hlas. V tomto stave zotrval viac ako pol hodiny a potom sa vrátil do svojho obvyklého stavu.

READ  Major, pes Joe Bidena, opäť kousne zamestnanca Bieleho domu Svet

Richard (37 trpel syndrómom

Zdroj: Getty Images

Pacient potom užil Zolpidem ešte niekoľkokrát, vždy reagoval rovnako dobre. Po tom, čo Richard dostal liek niekoľko dní po sebe, však došlo k prudkému poklesu účinnosti. Ukázalo sa, že účinok lieku sa začal oslabovať, ak sa užíva často. Aby pochopili účinok lieku, vedci skenovali Richardov mozog pred a po podaní. Toto skenovanie ukázalo nadmernú aktivitu v určitých častiach mozgu, ktorú dokázal spánok potlačiť, čím sa vytvoril priestor pre reč a pohyb. „Ak by ste mohli porovnať funkciu mozgu s veľkým sláčikovým orchestrom, náš pacient hrá na prvé husle tak nahlas, že utopí ostatných členov sláčikového orchestra a ľudia sa už navzájom nepočujú. Zolpidem zaisťuje, že tieto prvé husle hrajú viac ‚pianissimo‘ aby všetci hrali v pravý čas, “ Arnts sa priblížil.

Mnoho ďalších prípadov preukázalo, že Zolpidem má skutočne „zázračnú“ schopnosť dočasne prebúdzať ľudí z porúch vedomia. Prvý takýto prípad sa stal v roku 1999 u pacienta v Južnej Afrike, ktorý upadol do vegetatívneho stavu na tri roky po havárii nákladného vozidla. Po jednej dávke Zolpidemu sa mu vrátila schopnosť rozprávať niekoľko hodín. Postupom času dostal ďalšie dávky a nakoniec bol schopný zostať v strehu aj bez užitia drogy. Systematické preskúmanie z roku 2017 sa zameralo na to, či Zolpidem dokáže liečiť iné stavy vedomia ako nespavosť, na stanovenie presného záveru je však potrebný ďalší výskum.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Check Also
Close
Back to top button
Close
Close